Korzystamy z plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Aby zarządzać plikami cookie lub wycofać zgodę na ich używanie, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Twój profil na LinkedInie – 6 rzeczy, na które rekruterzy zwracają uwagę

Masz profil na LinkedInie? To świetnie! Ale czy na pewno dobrze go uzupełniłeś? Czy wiesz, na co zwracają uwagę rekruterzy? Sprawdź rady ekspertów HRK i odśwież swój profil po przeczytaniu tego tekstu!

1. Zdjęcie

Po pierwsze, na pewno powinieneś je zamieścić. Jakie wybrać? Najlepiej dopasowane do Twojego profilu zawodowego – biznesowe. Jeżeli pracujesz w branży kreatywnej, możesz sobie pozwolić na więcej swobody. Unikaj jednak fotografii z prywatnych imprez czy z wakacji.

Jeśli dysponujesz zdjęciem biznesowym, przeanalizuj je – w jaki sposób się na nim prezentujesz? Czy Twoja pozycja jest otwarta, czy zamknięta? Uśmiechasz się czy jesteś poważny? Skonfrontuj to z tym, jak chciałbyś być postrzegany, i zastanów się, czy Twoje zdjęcie odzwierciedla to, jak chcesz, by Cię odbierano.     

2. Nazwa firmy, stanowisko, opis obowiązków

W profilu powinny się znaleźć informacje na temat Twojego zatrudnienia – podaj nazwy stanowisk i firm, w których pracowałeś. Mile widziana jest także informacja o tym, w jakiej branży się specjalizujesz. Pamiętaj o chronologii i aktualizowaniu swojego profilu – kiedy na przykład zmieniasz pracodawcę lub awansujesz u obecnego. Warto, abyś wymienił również swoje główne zadania na danym stanowisku – podobnie jak byś to zrobił w swoim CV. 

Rekruterzy zwracają jednak uwagę nie tylko na zajmowane stanowiska czy obowiązki:

– Dla rekruterów ważna jest również spójność branżowa – sprawdzamy, czy dany kandydat kontynuował doświadczenia i konsekwentnie budował swoją ścieżkę zawodową, czy może często zmieniał zajęcia, co może świadczyć o braku ukształtowanej wizji swojej kariery – komentuje Dariusz Obuchowicz, Business Development Executive w HRK.

Obawy headhunterów mogą również wzbudzić częste zmiany pracodawcy. Ale kiedy można je nazwać częstymi? Na to pytanie nasi eksperci odpowiadają w innym tekście: kliknij.

3. Edukacja, kursy i testy

Rekruterzy zwracają także uwagę na sekcję z wykształceniem. Warto uzupełnić profil o takie informacje jak: kierunek studiów, uczelnia czy temat pracy dyplomowej, jeżeli jest związany z Twoją ścieżką zawodową.

Nie można zapomnieć również o kursach, certyfikatach czy testach (np. językowych) – w wielu branżach to właśnie szkolenia i certyfikaty są ważniejsze niż studia wyższe.     

4. Umiejętności, języki obce i rekomendacje

Zawrzyj w swoim profilu informacje o znajomości języków obcych – najlepiej określ od razu swoją biegłość – LinkedIn automatycznie zaproponuje Ci kilka opcji do wyboru. Pamiętaj także o uzupełnieniu umiejętności. Potwierdzać je mogą Twoje kontakty – poproś o to osoby, z którymi obecnie współpracujesz lub współpracowałeś. Swoje kwalifikacje możesz podkreślić również dzięki rekomendacjom – poproś o nie członków swojego zespołu, swojego przełożonego czy partnera biznesowego.

5. Podsumowanie – opowiedz o sobie

Sekcja z podsumowaniem to miejsce na to, by opowiedzieć coś więcej o sobie. W tej części możesz napisać, jakie obszary Twojej pracy najbardziej Cię interesują czy w jakim kierunku chciałbyś się rozwijać. Takie informacje mogą pomóc rekruterowi zweryfikować, czy będziesz zainteresowany proponowaną ofertą pracy. Pamiętaj także, że podsumowanie to jedna z pierwszych rzeczy, które wyświetlają się na Twoim profilu – wykorzystaj to, by pokazać się z jak najlepszej strony. 

6. Aktywność i liczba kontaktów

Nie jest to tak oczywista kwestia jak doświadczenie zawodowe czy umiejętności, ale rekruterzy również sprawdzają ten aspekt. Duża liczba kontaktów i aktywność na LinkedInie mogą świadczyć o tym, że kandydat potrafi budować sieć kontaktów biznesowych, co jest szczególnie istotne w przypadku stanowisk sprzedażowych czy marketingowych.  

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Na wymienione wcześniej kwestie rekruterzy najczęściej zwracają uwagę, jednak to nie wszystko, o czym powinieneś pamiętać podczas uzupełniania swojego profilu na LinkedInie. Oto kilka ważnych elementów, których nie powinieneś pomijać:

  • Dane kontaktowe – to dość prozaiczna, ale bardzo ważna kwestia. Jeśli jesteś otwarty na nowe propozycje zawodowe, ułatw rekruterom kontakt z Tobą – możesz podać swojego maila lub numer telefonu.
  • Profil w innym języku – bądź konsekwentny przy uzupełnianiu informacji – pisz w jednym języku (np. polskim lub angielskim). Pamiętaj, że możesz także stworzyć swój profil w innym języku – może to być szczególne istotne, jeśli jesteś otwarty na pracę za granicą lub biegle znasz dany język obcy.
  • Wolontariat i organizacje – takie informacje mogą odegrać szczególną rolę, jeżeli masz niewielkie (lub w ogóle go jeszcze nie masz) doświadczenie zawodowe. Jeśli angażowałeś się w różne inicjatywy jako wolontariusz lub byłeś członkiem organizacji studenckich, napisz o tym w swoim profilu.
  • Otwartość na zmiany – LinkedIn daje użytkownikowi możliwość poinformowania rekruterów o tym, że jest otwarty na zmiany. Taką opcję znajdziesz w zakładce Praca. Wystarczy, że klikniesz „Zaktualizuj zainteresowania karierą zawodową”. W tym miejscu możesz podać: jakimi stanowiskami jesteś zainteresowany, jakie lokalizacje bierzesz pod uwagę, czy poszukujesz pracy np. na cały etat lub pracy zdalnej, jakie branże preferujesz i w jak dużej (pod względem liczby pracowników) firmie chciałbyś pracować.   

Profil na LinkedInie to dla rekruterów często pierwsze źródło informacji o kandydatach. Twój profil to Twoja wizytówka – wykorzystaj to i pokaż się z jak najlepszej strony. 

Przeczytaj także:

Pierwszy kontakt z agencją rekrutacyjną – 5 błędów, których warto unikać

Karta sportowa i prywatna opieka medyczna? To nie wystarczy, by przyciągnąć kandydatów. 15 najciekawszych dodatków, które oferują pracodawcy

Podziel się:

Artykuły eksperckie

Kampania wizerunkowo-rekrutacyjna Leroy Merlin przygotowana we współpracy z HRK Employer Branding, która wystartowała pod koniec marca spotkała się z uznaniem jury konkursu Employer Branding Excellence Awards 2018. Leroy Merlin otrzymało za nią aż dwa...

Odpowiednie przygotowanie dokumentów aplikacyjnych to podstawa w szukaniu pracy.  Z doświadczenia konsultantów HRK wynika, że odpowiednio przygotowane CV jest...

Widocznym w ostatnim czasie trendem jest wzrost popularności home office, zarówno wśród korporacji, jak i mniejszych firm. Dla Key Account Managerów z branży FMCG możliwość pracy zdalnej ma większe znaczenie niż precyzyjnie określona ścieżka kariery, czy rozbudowany...

Wybierz język: PL EN
Portal Rynku Pracy