Monika, Artykuły, błędy w rekrutacji, porady rekrutacyjne, rekrutacja, rozmowa rekrutacyjna, 05.11.2016

Pierwszy kontakt z firmą rekrutacyjną – 5 błędów, których warto unikać

4 min.

Błąd 1: brak odpowiedzi na wiadomość

Rekruterzy nie polegają już tylko na odpowiedziach na ogłoszenia. Poszukują przede wszystkim pasywnych kandydatów, którzy nie aplikują w danej chwili na oferty pracy i nie biorą udziału w projektach rekrutacyjnych. Dlatego może się zdarzyć, że to headhunter skontaktuje się z tobą jako pierwszy – najczęściej za pośrednictwem mediów społecznościowych, takich jak LinkedIn czy Goldenline. Co wówczas zrobić?

Warto odpowiedzieć na wiadomość, nawet jeżeli nie rozważasz w danej chwili zmiany pracodawcy. Być może w przyszłości będziesz poszukiwać nowych wyzwań zawodowych i właśnie wtedy skontaktujesz się z konsultantem specjalizującym się w rekrutacji do twojej branży. Brak odpowiedzi może zamknąć ci furtkę!

Błąd 2: niedotrzymywanie uzgodnionych terminów

Jeżeli jesteś zainteresowany propozycją, którą przedstawił ci rekruter, powinieneś pokazać zaangażowanie. Z pewnością na pewnym etapie procesu rekrutacyjnego konsultant poprosi cię o wysłanie CV. Czas ma w tym przypadku duże znaczenie. Jeżeli uzgodnisz termin wysłania swojego życiorysu, dotrzymuj go. Opóźnienie może skutkować tym, że headhunter przedstawi swojemu klientowi innego kandydata, a ty stracisz możliwość wzięcia udziału w rekrutacji.

Dotrzymywanie ustalonych terminów dotyczy również spotkań – czy to z rekruterem, czy w docelowej firmie, do której aplikujesz. Spóźnienia mogą zostać źle odebrane, tak samo jak nieprzyjście. Oczywiście czasami może się zdarzyć coś niezależnego od nas, więc jeżeli wiesz, że spóźnisz się na spotkanie lub nie będziesz w stanie na nie dotrzeć, poinformuj o tym odpowiednio wcześniej osobę, z którą się umówiłeś.

– Nieprzyjście na spotkanie bez wcześniejszego poinformowania jest jednym z najgorzej odbieranych błędów kandydatów, ponieważ pokazuje stosunek kandydata do konkretnego procesu rekrutacji i brak motywacji do zmiany pracy. Zawsze mogą się zdarzyć sytuacje losowe. Po wcześniejszym odwołaniu lub przełożeniu spotkania nie mają one jednak wpływu na dalszy proces czy relacje z rekruterem – komentuje Magdalena Lewy, Associate Consultant HRK Financial Markets.

Błąd 3: bycie nieuprzejmym

Jeżeli rekruter rozmawia z tobą w profesjonalny, uprzejmy sposób, odwzajemnij się tym samym. Dzięki temu zyskasz w oczach zarówno konsultanta, jak i jego klienta.

Utrzymywanie dobrych relacji z headhunterem da ci też większą szansę na to, że będzie o tobie pamiętał w przyszłości – przy okazji innych projektów rekrutacyjnych.

Tym samym istnieje duże prawdopodobieństwo, że chętnie cię do nich zaprosi.

– Telefon od headhuntera możemy odebrać w różnych sytuacjach – także będąc w pracy, gdy przy biurku obok siedzą współpracownicy lub przełożony. Jeśli nie masz możliwości wygospodarowania kilku minut na swobodną rozmowę, postaraj się dyskretnie dać znać konsultantowi, o której godzinie może do ciebie zadzwonić ponownie. Deklarowanie, że nie jesteś zainteresowany rozmową, nie znając nawet jej tematu, może już na początku utrudnić zbudowanie relacji w przyszłości – podpowiada Ewa Koszyniuk, Associate Consultant w HRK FMCG.

Błąd 4: nagłe zerwanie kontaktu

Kiedy już odpowiesz na kontakt ze strony rekrutera, staraj się doprowadzić sprawę do końca. Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą pracy, słuchaj porad konsultanta i dotrzymuj terminów. Jeśli podejmiesz decyzję, że jednak chcesz zrezygnować z udziału w rekrutacji, skontaktuj się z headhunterem. Najgorsze, co możesz w tym przypadku zrobić, to zerwać kontakt bez słowa. Każdy może zmienić decyzję i konsultant z pewnością to zrozumie. Jeśli jednak w ogóle się nie odezwiesz, możesz stracić szansę na udział w innych procesach prowadzonych przez danego rekrutera.

Błąd 5: zapominanie, że rekruter jest również twoim doradcą kariery

Tak samo jak tobie, rekruterowi również zależy na tym, abyś jak najlepiej wypadł na rozmowie z klientem. Dlatego udziela ci wskazówek odnośnie tego, jak powinna przebiegać rozmowa kwalifikacyjna. Te rady mogą ci się również przydać przy okazji innych procesów rekrutacyjnych – pamiętaj o nich i wprowadzaj je w życie.

– Kandydaci zapominają lub po prostu nie są świadomi, że osobie rekrutującej również zależy na jak najlepszej prezentacji kandydata. Często z tego powodu osoby starające się o pracę próbują zataić niektóre kwestie wynikające z CV (np. powód rozstania z ostatnim pracodawcą). Gra w otwarte karty z doradcą personalnym może przynieść więcej korzyści i przyspieszyć proces poszukiwań. Posiadając więcej informacji o kandydacie, rekruter może lepiej dopasować do niego konkretną ofertę pracy odpowiadającą oczekiwaniom – dodaje Magdalena Lewy z HRK.

Dobre relacje pomiędzy kandydatem i rekruterem są bardzo ważne, aby proces rekrutacyjny przebiegł szybko i bezproblemowo. Jeżeli pierwszy raz odzywa się do ciebie konsultant, pamiętaj o tym, by nie popełnić wymienionych błędów, a na pewno kontakt dla obu stron będzie przyjemny i być może zaowocuje nowymi możliwościami zawodowymi!

Pytania na które nie trzeba odpowiadać podczas rekrutacji

porady rekrutacyjne, Artykuły13.11.2019

5 pytań, na które nie musisz odpowiadać podczas rozmowy rekrutacyjnej

pytanie, rekrutacja, rekruter

porady dla pracowników, Artykuły23.04.2018

6 popularnych pytań zadawanych przez rekruterów – jak na nie odpowiedzieć?

CV to Twoja wizytówka, cv

cv, Artykuły10.04.2017

CV to Twoja wizytówka – 6 rzeczy, o których musisz pamiętać

Co to są dokumenty aplikacyjne i jakie są ich rodzaje?

Artykuły04.10.2021

Co to są dokumenty aplikacyjne i jakie są ich rodzaje?

zmiana pracy, nowa praca

cv, Artykuły20.04.2017

Częste zmiany pracy – jak postrzegają je pracodawcy i pracownicy?

Narzędzia, które ułatwiają znalezienie pracy

Artykuły11.05.2021

Jak napisać list motywacyjny, aby zainteresował rekrutera? Wzór klasycznego listu (porady)

Jak opowiadać o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Artykuły26.09.2022

Jak opowiadać o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej? Przykłady

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.