Monika, Raporty, branża prawnicza, kobiety w kancelariach, prawo, raport HRK, 23.09.2021

Liderki w kancelariach prawnych 2021

1 min.

liderki w kancelariach prawnych

Szanowni Państwo,

oddajemy w Państwa ręce wyjątkowy raport „Liderki w kancelariach prawnych”, obrazujący rolę i pozycję kobiet-prawniczek w polskich kancelariach. Aby dogłębnie zbadać temat zaprosiliśmy do udziału w badaniu kobiety, które osiągnęły sukces w branży prawniczej i podzieliły się z nami swoimi doświadczeniami. Są to kobiety, które z własnego doświadczenia wiedzą, jak wygląda droga na szczyt kariery zawodowej w prawniczym świecie.

Na wstępie warto nadmienić, że spora część respondentek podkreślała, iż w kancelariach jest tak samo dużo ciężko pracujących kobiet, jak intensywnie pracujących mężczyzn. Wiele partnerek już na początku naszych rozmów zaznaczało, że w branży prawniczej decydującym kryterium awansu są dwa elementy: wiedza i zaangażowanie. Jednakże są jeszcze inne składowe osiągnięcia sukcesu – zarówno zewnętrzne, jak i te tkwiące w przekonaniach samych kobiet, które sprawiają, że muszą sobie radzić z innymi trudnościami niż mężczyźni. Przedmiotem naszego badania jest rola kobiet w prawniczym świecie. Ale jak nadmieniają same respondentki, kobiety-prawniczki dostrzegają problemy, z jakimi borykają się mężczyźni w branży prawniczej i w licznych wypowiedziach wybrzmiał szacunek do współpracowników oraz poczucie, że współpraca i wymiana doświadczeń, a także różnice między płciami w wielu przypadkach pomagają osiągnąć sukces, o ile opierają się na współdziałaniu, a nie rywalizacji.

Jak więc wygląda droga zawodowa samych kobiet? Prawniczki, które wzięły udział w naszym badaniu doskonale wiedzą z jakimi trudnościami i wyrzeczeniami wiąże się ta ścieżka kariery oraz jakie są jej zalety. O branży prawniczej krąży wiele stereotypów. Wiele z nich związanych jest z płcią. Czy prawniczki muszą ciężej pracować na awans niż ich koledzy? Czy zmagają się ze zjawiskiem „szklanego sufitu”? Odpowiedzi na powyższe pytania zawarliśmy w niniejszym opracowaniu. Jest to pierwsze tego typu badanie w Polsce. Liczymy, iż dane zaprezentowane w raporcie będą cennym źródłem wiedzy i pozwolą lepiej poznać aktualną sytuację zawodową kobiet-prawniczek w kancelariach prawnych.

Przeczytaj cały raport

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.