Raporty, branża prawnicza, kobiety w kancelariach, prawo, raport HRK, 23.09.2021
Liderki w kancelariach prawnych 2021
1 min.
Szanowni Państwo,
oddajemy w Państwa ręce wyjątkowy raport „Liderki w kancelariach prawnych”, obrazujący rolę i pozycję kobiet-prawniczek w polskich kancelariach. Aby dogłębnie zbadać temat zaprosiliśmy do udziału w badaniu kobiety, które osiągnęły sukces w branży prawniczej i podzieliły się z nami swoimi doświadczeniami. Są to kobiety, które z własnego doświadczenia wiedzą, jak wygląda droga na szczyt kariery zawodowej w prawniczym świecie.
Na wstępie warto nadmienić, że spora część respondentek podkreślała, iż w kancelariach jest tak samo dużo ciężko pracujących kobiet, jak intensywnie pracujących mężczyzn. Wiele partnerek już na początku naszych rozmów zaznaczało, że w branży prawniczej decydującym kryterium awansu są dwa elementy: wiedza i zaangażowanie. Jednakże są jeszcze inne składowe osiągnięcia sukcesu – zarówno zewnętrzne, jak i te tkwiące w przekonaniach samych kobiet, które sprawiają, że muszą sobie radzić z innymi trudnościami niż mężczyźni. Przedmiotem naszego badania jest rola kobiet w prawniczym świecie. Ale jak nadmieniają same respondentki, kobiety-prawniczki dostrzegają problemy, z jakimi borykają się mężczyźni w branży prawniczej i w licznych wypowiedziach wybrzmiał szacunek do współpracowników oraz poczucie, że współpraca i wymiana doświadczeń, a także różnice między płciami w wielu przypadkach pomagają osiągnąć sukces, o ile opierają się na współdziałaniu, a nie rywalizacji.
Jak więc wygląda droga zawodowa samych kobiet? Prawniczki, które wzięły udział w naszym badaniu doskonale wiedzą z jakimi trudnościami i wyrzeczeniami wiąże się ta ścieżka kariery oraz jakie są jej zalety. O branży prawniczej krąży wiele stereotypów. Wiele z nich związanych jest z płcią. Czy prawniczki muszą ciężej pracować na awans niż ich koledzy? Czy zmagają się ze zjawiskiem „szklanego sufitu”? Odpowiedzi na powyższe pytania zawarliśmy w niniejszym opracowaniu. Jest to pierwsze tego typu badanie w Polsce. Liczymy, iż dane zaprezentowane w raporcie będą cennym źródłem wiedzy i pozwolą lepiej poznać aktualną sytuację zawodową kobiet-prawniczek w kancelariach prawnych.