Monika, Artykuły, cv, jak napisać cv, porady jak pisać cv, porady rekrutacyjne, przygotowanie cv, rekrutacja, 10.04.2017

CV to Twoja wizytówka – 6 rzeczy, o których musisz pamiętać

4 min.

CV to Twoja wizytówka, cv

Dobrze napisany życiorys powinien przede wszystkim przykuć uwagę odbiorcy, zaprezentować Cię z jak najlepszej strony oraz zawierać tylko najważniejsze informacje. Nie ma jednej, złotej zasady, która podpowie, jak opracować idealne CV gwarantujące zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jak zatem wyróżnić się swoim CV na tle dziesiątek innych, jakie otrzymują pracodawcy? Oto kilka rad, które pomogą Ci napisać dobry życiorys.

1. Zwięzłość

Powinieneś pamiętać, że długie teksty nie są wskazane. Obszerny życiorys tylko zniechęci kogoś, kto powinien się z nim zapoznać. CV powinno więc zajmować nie więcej niż jedną stronę, a wyjątkowo dwie, np. jeśli wymaga tego opis doświadczenia zawodowego, jednak tylko wtedy, gdy doświadczenie to jest związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.

– Pracodawcy mają bardzo mało czasu na przeczytanie wszystkich CV. Zbyt duża ilość treści może ich odstraszyć i sprawić, że dokument zostanie odrzucony. Jeśli jednak ktoś ma duże doświadczenie, nie warto, aby na siłę próbował zmieścić informacje na 1-2 stronach. Trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy ilością i jakością prezentowanej treści – radzi Joanna Gąsiorowska, ekspert planowania kariery z InterviewMe.

2. Używanie odpowiednich słów

Sposób użycia języka jest bardzo ważny, bo służy zwięzłemu i skutecznemu zaprezentowaniu się pracodawcy. Odpowiedz na jego potrzeby tekstem napisanym w jasny i interesujący sposób.

Unikaj:

 • długich akapitów, przekraczających 6-7 wierszy – życiorysy są często tylko przeglądane, więc klarowne podzielenie tekstu na krótkie części zwiększa szansę na to, że zostanie on rzeczywiście przeczytany;
 • zdań w pierwszej osobie liczby pojedynczej;
 • kolokwializmów;
 • stosowania wyrażeń żargonowych;
 • opisywania siebie w sposób, w jaki pisze o sobie każdy, np. kreatywny, zorientowany na sukces, z dużymi umiejętnościami interpersonalnymi itp.;
 • stosowania słownictwa negatywnego, obniżającego własną wartość;
 • wszelkich błędów i pomyłek, szczególnie w nazwach stanowisk i w nazwach firm;
 • odnoszenia się do siebie w trzeciej osobie, np. „Jan Nowak jest odpowiedzialny za …”.

Używaj:

 • czasowników oznaczających działanie, takich jak „rozwijać”, „kierować”, „opracować”, w celu podkreślenia swoich osiągnięć.

Według Joanny Gąsiorowskiej, jeśli w CV znajduje się spora ilość punktów opisujących doświadczenie, warto zastosować pogrubienie czcionki w najważniejszych częściach zdania. W ten sposób wyróżnione fragmenty od razu zwrócą uwagę rekruterów i sprawią, że CV będzie atrakcyjniejsze. Zabieg ten warto stosować oczywiście z umiarem.

3. Umiejętne przedstawienie swojego doświadczenia

Potencjalni pracodawcy chcą wiedzieć, co osiągnąłeś w pracy zawodowej. Te informacje pozwolą im przedwidzieć, co możesz osiągnąć dla nich. Unikaj ogólników. Przedstawiaj sprawy tak, by mogły zostać ocenione w sposób obiektywny. Stwierdzenie „poprawił wynik finansowy magazynów” niewiele mówi. Jednak sformułowanie „obniżył koszty o 20%, tj. o 38 000 zł rocznie” jest już jednoznaczne. Pracodawca zdecyduje się zatrudnić Cię, jeżeli przedstawisz mu swoje konkretne dokonania.

– Zawsze warto poszukać w swoim doświadczeniu mierzalnych osiągnięć. Stwierdzenie „Realizacja celów sprzedaży” nie wywrze takiego wrażenia jak „Realizacja celów sprzedaży na poziomie 110%”. Konkretne liczby zawsze przyciągają wzrok. Warto również zastosować pogrubienie czcionki, pracodawca od razu zwróci uwagę na tak przedstawione osiągnięcie – radzi Joanna Gąsiorowska.

Bądź uczciwy. Nie wolno zniekształcać okresów swojego zatrudnienia ani fantazjować na temat swoich osiągnięć i umiejętności. Pokazanie się z najlepszej strony nie oznacza całkowitej dowolności w sposobie podawania informacji. Kłamstwa są łatwe do wykrycia podczas rozmowy kwalifikacyjnej. A jeżeli nawet uda Ci się dzięki nim zdobyć wymarzoną pracę, weryfikacja Twoich umiejętności po zatrudnieniu może się zakończyć zwolnieniem.

4. Celem CV jest zdobycie pracy

Podkreślaj to, co możesz wnieść do firmy. Jeżeli aplikujesz do kilku firm, życiorys musi być dopasowany do danego stanowiska. Pomijaj informacje, które nie są istotne w odniesieniu do konkretnego stanowiska, podkreśl natomiast te umiejętności i doświadczenia, które są dla firmy najważniejsze. W zależności od tego, jakie fakty ze swojego życiorysu chcesz podkreślić, wybierz odpowiedni model CV.

Opisując zakres obowiązków na stanowiskach u byłych pracodawców, na pierwsze pozycje wysuń te, które pokrywają się z obowiązkami wyszczególnionymi w ogłoszeniu o pracę, na które odpowiadasz.

Odpowiadając na ogłoszenie, nie pomijaj informacji, o które potencjalny pracodawca w nim prosi, takich jak wiek, kwalifikacje, wykształcenie, umiejętności. Jeśli nawet nie spełniasz wszystkich wymagań firmy, nie oznacza to, że nie masz szans na zatrudnienie. W ogłoszeniach wymagania są często przedstawiane na wyrost. Jeżeli w Twojej karierze zawodowej są jakieś przerwy, spowodowane np. urlopem macierzyńskim, urlopem zdrowotnym lub innym tego typu wydarzeniem, zawrzyj te etapy w przyjętej przez Ciebie chronologii wydarzeń i zwięźle przedstaw, co działo się w tym czasie. Większość pracodawców wszelkie „luki” w życiorysie traktuje z podejrzliwością.

5. Forma też jest ważna

Przed wysłaniem życiorysu sprawdź poprawność gramatyczną i ortograficzną tekstu – brak błędów będzie świadczył o Twoich umiejętnościach komunikacyjnych i trosce o detale. Nic nie może szybciej pozbawić Cię szans na zdobycie pracy niż wysłanie życiorysu pełnego błędów. A przecież tak łatwo je usunąć. Jeżeli sam kopiujesz swój życiorys, upewnij się, że kopiarka dobrze działa. Zepsuty lub zaniedbany sprzęt potrafi zepsuć najlepszy oryginał.

Zastosuj prostą wskazówkę eksperta InterviewMe: dobrym pomysłem jest poproszenie swojego znajomego lub kogoś z rodziny, aby przeczytał CV.

Osoba trzecia może wychwycić błędy, których nie zauważyliśmy albo których nie podkreślił program, co czasem się zdarza. Dzięki podwójnej kontroli będziemy mieć pewność, że CV jest w 100% poprawne.

6. Eliminacja zbędnych szczegółów

Zbędne detale zajmują w życiorysach cenne miejsce. Oto, jak sobie z tym radzić:

 • Możesz wymienić zainteresowania i hobby, zwłaszcza jeśli są one w jakiś sposób powiązane z pracą, o którą się ubiegasz. Są jednak sprawą drugorzędną.
 • Zwrot „referencje dostępne na życzenie” możesz umieścić w liście motywacyjnym.
 • Jeżeli odpowiadasz na konkretne ogłoszenie o pracę, nie pisz w życiorysie o swoich celach zawodowych – możesz o nich napisać w liście motywacyjnym.
 • Nie dołączaj do CV kopii certyfikatów i dyplomów. Zatrzymaj je do czasu rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy będziesz się mógł nimi pochwalić. W CV wpisz tylko nazwy certyfikatów, które otrzymałeś, i kursów, które ukończyłeś.

Artykuł przygotowany przez ekspertów HRK S.A.

Komentarzy udzieliła ekspert kariery Joanna Gąsiorowska z serwisu InterviewMe.pl.

Czytaj więcej:

Pytania na które nie trzeba odpowiadać podczas rekrutacji

porady rekrutacyjne, pytania rekrutacyjne, Artykuły13.11.2019

5 pytań, na które nie musisz odpowiadać podczas rozmowy rekrutacyjnej

pytanie, rekrutacja, rekruter

porady dla pracowników, porady hr, porady rekrutacyjne, pytania rekrutacyjne, rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, Artykuły23.04.2018

6 popularnych pytań zadawanych przez rekruterów – jak na nie odpowiedzieć?

Jak opowiadać o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Artykuły26.09.2022

Jak opowiadać o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej? Przykłady

Jak zmieni się rynek pracy po pandemii

Artykuły17.07.2021

Jak znaleźć dobrą pracę? Porady dla poszukujących zatrudnienia

umiejętności w CV

cv, jak napisać cv, kompetencje, kompetencje miękkie, porady jak pisać cv, przygotowanie cv, rekrutacja, Artykuły18.07.2022

Jakie umiejętności wpisać w CV, aby zainteresować rekrutera?

Narzędzia, które ułatwiają znalezienie pracy

jak znaleźć pracę, narzędzia ułatwiajace znalezienie pracy, porady rekrutacyjne, proces rekrutacyjny, rekrutacja, szukanie pracy, Artykuły10.04.2019

Narzędzia, które ułatwią Ci znalezienie pracy

Video CV

cv, Artykuły17.05.2023

Video CV – jak wyróżnić się na rynku pracy?

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.