Artykuły, 26.09.2022

Jak opowiadać o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej? Przykłady

5 min.

Jak opowiadać o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Co mówić na rozmowie o pracę, aby zrobić dobre wrażenie, a czego unikać? Oto kilka podpowiedzi.

„Powiedz coś o sobie” – to prośba, która jednych paraliżuje, a drugich zachęca do długiej i wylewnej przemowy. Którą drogę wybrać? Zarówno zbyt lakoniczna odpowiedź, jak i natłok informacji nie będą dobrze widziane podczas rekrutacji.

„Opowiedz coś o sobie” na rozmowie kwalifikacyjnej – jaki jest cel tego pytania?

Każde pytanie na rozmowie rekrutacyjnej ma określony cel, nawet jeśli może wydawać się mało istotne.

Prośba o opowiedzenie czegoś o sobie ma na celu:

 • sprawdzenie, czy potrafisz „się sprzedać”, to znaczy, czy znasz swoje mocne strony i potrafisz mówić o swoich osiągnięciach.
 • sprawdzenie, jakie informacje ze swojej kariery zawodowej uznajesz za najistotniejsze;
 • zweryfikowanie, czy jesteś osobą, która ma określony cel zawodowy i wie, jak go osiągnąć;
 • uzyskanie informacji, które pozwolą na poprowadzenie rozmowy w określonym kierunku.

Prośba o przedstawienie się zazwyczaj pada na początku spotkania. Tak więc to doskonała okazja, aby zrobić „dobre pierwsze wrażenie”.

Jak mówić o sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rekruter chce się upewnić, czy jesteś odpowiednią osobą na wybrane stanowisko. Oddając Ci głos, pokazuje, że Twój wkład w rozmowę jest istotny dla przebiegu rekrutacji. Pamiętaj: masz wpływ na to, w jakim kierunku podąży rozmowa. Wykorzystaj to!

Mów:

 • szczerze

Mów o swoich sukcesach, ale nie próbuj zakłamywać rzeczywistości. Możesz być pewny, że każda próba fałszerstwa prędzej czy później wyjdzie na jaw.

 • zwięźle

Tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna trwa zazwyczaj od 60 do 90 minut. Możesz być pewny, że rekruter doskonale rozplanował ten czas. Selekcjonuj informacje o sobie. Postaraj się, żeby Twoja wypowiedź trwała maksymalnie kilka minut.

 • zrozumiale

Każde wtrącenie i każda dodatkowa uwaga będą rozpraszać nadawcę (czyli Ciebie) i odbiorcę (czyli rekrutera). Nie nadużywaj przymiotników. Używaj formy czynnej i unikaj zdań wielokrotnie złożonych.

 • swobodnie

Pamiętaj, że jesteś specjalistą w swojej dziedzinie. Udowodnij to! Zachowuj się swobodnie, ale profesjonalnie. Tak jak podczas rozmowy z klientem, z tą różnicą, że tym razem nie chcesz sprzedać konkretnego produktu, a swoje doświadczenie i umiejętności.

 • ciekawie

Prawdopodobnie nie jesteś jedynym kandydatem na stanowisko, na które aplikujesz. Zastanów się: która informacja może wzbudzić największe zainteresowanie rekrutera? Powiedz coś, co zapadnie mu w pamięć (oczywiście mając na uwadze zasady etykiety biznesowej i dobrego smaku; podczas rozmowy kwalifikacyjnej radzimy unikać kontrowersyjnych tematów i zbyt potocznego języka).

Pamiętaj, że rekruter analizuje nie tylko to, co mówisz, ale także to, w jaki sposób się wypowiadasz. Zwróć uwagę na swoją gestykulację i mimikę, np. ćwicząc krótką przemowę przed lustrem. Możesz także poprosić bliską osobę o nagranie wypowiedzi. Choć mówi się, że „mowa ciała nas zdradza”, pamiętaj, że celem rekrutera nie jest wytknięcie kandydatowi słabych punktów i tropienie fałszywych nut. Ideą rozmowy kwalifikacyjnej jest jak najlepsze poznanie potencjalnego pracownika.

Sprawdź, jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej, aby zwiększyć szanse na znalezienie zatrudnienia.

Co opowiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej? Zacznij od planu!

Umiejętność swobodnego wypowiadania się bez przygotowania jest bardzo cenna. Nie wszyscy potrafią jednak równie dobrze improwizować. Nawet mistrzowie improwizacji powinni pamiętać o dodatkowym czynniku, jakim jest stres. Aby uniknąć faux pas podczas opowiadania o sobie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, warto opracować plan wypowiedzi. Jak to zrobić?

Podziel przemowę na trzy części.

1. Opisz przebieg kariery zawodowej

Uwzględnij najważniejsze miejsca pracy. Pamiętaj, że nie musisz mówić o wszystkich dotychczasowych firmach, w których pracowałeś. Skup się na wybranych stanowiskach. Tych, na których pracowałeś najdłużej lub tych, które stanowiły punkt zwrotny w Twojej karierze. Możesz opowiedzieć tylko o ostatnim stanowisku.

2. Opowiedz o kilku najważniejszych osiągnięciach

Podziel się swoimi sukcesami. Dzięki jakim umiejętnościom udało Ci się zrealizować założone cele? Nie zapomnij wspomnieć o swoich mocnych stronach!

3. Przedstaw cele zawodowe na najbliższe lata

Pokaż, że wiesz, do czego dążysz. Nie musisz opowiadać o tym, gdzie widzisz siebie za 15 lat, ale wskaż stanowisko, które chciałbyś piastować lub cel, jaki Ci przyświeca. Postaraj się, żeby był jak najbardziej konkretny.

Co można o sobie powiedzieć, a czego lepiej nie mówić rekruterowi?

 • Nie podawaj zbyt wielu informacji z życia prywatnego

Pamiętaj, że pracodawcę interesują najbardziej zagadnienia związane z Twoją karierą zawodową. O tym, że w 2020 roku wraz z drużyną zdobyłeś tytuł Mistrza Polski Oldboyów w piłce nożnej, możesz opowiedzieć na przerwie przy kawie, ale niekoniecznie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Rekruter niekoniecznie chce poznać imiona Twoich dzieci czy czworonożnego przyjaciela. Nie musisz także podawać swojego stanu cywilnego ani informować o przynależności do organizacji politycznej czy religijnej.

UWAGA! Takie informacje nigdy nie powinny być podstawą do zatrudnienia bądź rezygnacji z kandydata. Pamiętaj, że rekruter nie może zadawać pytań, które godziłyby w dobra osobiste pracownika. Nie musisz na takie pytania odpowiadać.

 • Nie powielaj wszystkich informacji z CV

Nie wkuwaj na pamięć dokumentów aplikacyjnych. To naturalne, że pewne informacje zostaną powielone w trakcie rozmowy, postaraj się jednak przekazać je w nieco inny sposób i dodać coś od siebie.

 • Nie streszczaj historii swojego życia

Nie zaczynaj odpowiedzi od: „Urodziłem się w…”. Skup się na osiągnięciach zawodowych (informacje o tym, do jakiej szkoły podstawowej uczęszczałeś, także możesz pominąć).

Co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej – przykłady

Przykład pierwszy – Adrian, przedstawiciel handlowy

Wybierając studia z zarządzania biznesem, wiedziałem, że w przyszłości zwiążę swoją karierę z branżą handlową. Przez ostatnie 3 lata byłem członkiem międzynarodowego zespołu handlowego odpowiedzialnego za sprzedaż luksusowych samochodów. Dzięki temu łączę pracę z pasją do motoryzacji, co wpływa na wysoką motywację.

Doświadczenie na ostatnim stanowisku pozwoliło mi udoskonalić sztukę prowadzenia negocjacji biznesowych z klientem premium. W ubiegłym roku osiągnąłem najlepszy wynik sprzedażowy, co przyczyniło się do awansu na lidera zespołu. Jestem zdeterminowany do osiągania kolejnych sukcesów zawodowych jako koordynator zespołu handlowego w Państwa firmie, a w przyszłości manager handlowy.

Przykład drugi – Ewa, inżynierka budownictwa

Z wykształcenia jestem inżynierką budownictwa. Pracę w zawodzie rozpoczęłam już w trakcie studiów, otrzymując propozycję zatrudnienia w firmie, w której realizowałam praktyki. W poprzedniej firmie pracowałam na stanowisku inżynierki budowy przez 4 lata. Sprawowałam bezpośredni nadzór nad realizacją robót w oparciu o dokumentację techniczną i wymagania inwestora. Pracowałam m.in. przy powstaniu jednego z największych ośrodków sportowych w Warszawie.

Doświadczenie na stanowisku inżynierskim pozwoliło mi udoskonalić umiejętności komunikacyjne i organizacyjne. Jestem gotowa do podjęcia kolejnych wyzwań jako inżynierka budowy w Państwa firmie, a w przyszłości także kierowniczka budowy.

Co opowiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej – podsumowanie

Umiejętność opowiadania o sobie w sposób zwięzły, swobodny i zrozumiały to sztuka, której można się nauczyć. Przyda się nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale także w codziennej pracy, a nawet w życiu prywatnym.

Mamy nadzieję, że udało nam się w wyczerpujący sposób odpowiedzieć na pytanie, co mówić na rozmowie o pracę. Kluczem do sukcesu jest autentyczność. Pamiętaj, że rekruter na rozmowie kwalifikacyjnej nie chce zobaczyć modelowego pracownika. Chce zobaczyć Ciebie, razem z Twoimi mocnymi i słabymi stronami.

Sprawdź, jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony.

Im lepiej pasujesz do profilu stanowiskowego, tym większe szanse na zatrudnienie. Pamiętaj jednak, że ostateczną decyzję o zatrudnieniu podejmuje człowiek, a nie algorytm.

Czytaj więcej:

pytanie, rekrutacja, rekruter

porady dla pracowników, Artykuły23.04.2018

6 popularnych pytań zadawanych przez rekruterów – jak na nie odpowiedzieć?

Czym są kompetencje miękkie i twarde?

cv, Artykuły03.08.2021

Czym są kompetencje miękkie i twarde? Przykłady tych umiejętności

rekrutacja, kobiety, rozmowa, jak przyciągnąć uwagę rekrutera

cv, Artykuły10.04.2018

Jak przyciągnąć uwagę rekrutera?

Zawstydzona kandydatka

porady dla pracodawców, Artykuły02.11.2021

Kłamstwa kandydatów na rozmowie kwalifikacyjnej

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.