Artykuły, rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, 28.03.2022

Poradnik: Rozmowa kwalifikacyjna – jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony?

3 min.

mocne i słabe strony

Wielu z kandydatów odpowiada na pytania o mocne i słabe strony bardzo niechętnie. Często wpadają w zakłopotanie, przedstawiają banalne cechy, czasem nawet odmawiają odpowiedzi.

Szkoda, bo to znakomita okazja, aby zaprezentować swoje kompetencje i udowodnić, że pasuje się do danej roli. Wystarczy odpowiednio się przygotować i przećwiczyć swoje odpowiedzi, aby być pewnym siebie podczas spotkania rekrutacyjnego.

Dlaczego właściwie rekruterzy pytają o mocne i słabe strony?

Pytanie o mocne i słabe strony jest świetnym narzędziem dla rekrutera. Na podstawie odpowiedzi kandydatów wykluczane są osoby, które posiadają cechy nieakceptowane na danym stanowisku. Dodatkowo daje możliwość stworzenia hierarchii pod względem pożądanych kompetencji. Opowiadanie o swoich zaletach i wadach jest też świetną formą autoprezentacji kandydata, wiele mówi o jego samoświadomości. Warto zatem wykorzystać ten moment i zrobić na rekruterze dobre wrażenie.

Przeanalizuj ofertę pracy

Zacznij od zadania sobie pytania: jakich osób poszukuje, a jakich chce uniknąć firma X? Przeczytaj interesującą Cię ofertę raz jeszcze i wypisz wszystkie cechy, które są pożądane i te, które mogą dyskwalifikować kandydatów. Czasami są wymienione wprost, czasami należy stworzyć ich mapę na podstawie podanego zakresu obowiązków.

Jeżeli masz problem w wyborze cech, zrób odpowiedni research. Pomogą Ci w tym ogólnodostępne raporty lub artykuły eksperckie, które omawiają najbardziej pożądane kompetencje na danych stanowiskach. Warto, abyś czerpał informacje z profesjonalnych źródeł, np. blogów pisanych przez kompetentnych ekspertów czy firm specjalizujących się w danej branży.

Pomocne mogą okazać się również serwisy typu LinkedIn lub Goldenline. Przeglądając profile specjalistów na stanowiskach podobnych do tego, o które się ubiegasz, możesz znaleźć sekcje z umiejętnościami danej osoby. Ważne cechy możesz odnaleźć również w opisach ich stanowisk.

Zbuduj swoją unikalną pulę cech

Najważniejsza w doborze cech jest ich zgodność z samym sobą. Z puli spisanych przez Ciebie cech pożądanych podkreśl te, które określają Twój sposób pracy. Spróbuj teraz wybrać 3, które wydają Ci się najistotniejsze dla danego stanowiska. W ten sposób uda Ci się przygotować swoje mocne strony.

Zastanów się, jakie słabe strony kandydata mogą nie być istotne w przypadku roli, o którą się ubiegasz. Przykładowo, specjalista IT mógłby powiedzieć, że miewa trudności z komunikacją interpersonalną. Pamiętaj, aby wybrać taką, która ma jak najmniejszy wpływ na wykonywaną pracę na danym na stanowisku.

W jaki sposób opowiadać o swoich mocnych i słabych stronach?

O swoich mocnych stronach najlepiej opowiadać opierając się na sytuacjach z własnego doświadczenia zawodowego. Dzięki temu, nasza wypowiedź jest atrakcyjniejsza, a w oczach rekrutera jesteśmy bardziej wiarygodni. Do wybranych przez siebie cech dopisz historię, która wykazuje Twoją kompetencję. Pomoże Ci w tym model budowania wypowiedzi STAR.

W przypadku słabych stron warto wspomnieć, że dzięki innym cechom jesteśmy w stanie kontrolować sytuacje i świetnie sprawdzać się w codziennych obowiązkach. Przykładowo, wspomniany już specjalista IT mógłby wypowiedzieć się w ten sposób:

„Miewam trudności z komunikacją interpersonalną. Zdaję sobie z tego sprawę już od wielu lat i wypracowałem swój sposób prowadzenia rozmów zawodowych. Zawsze zastanawiam się nad tym czym kieruje się druga strona i przedstawiam możliwe rozwiązania właśnie z jej perspektywy. Sprawdza się to bardzo dobrze.”

Czytaj więcej:

Zawstydzona kandydatka

porady dla pracodawców, porady dla pracodawcy, porady dla pracowników, porady hr, porady rekrutacyjne, rekrutacja, Artykuły02.11.2021

Kłamstwa kandydatów na rozmowie kwalifikacyjnej

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Poradnik

Artykuły18.05.2021

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Poradnik

rekrutacja, kobiety, rozmowa, jak przyciągnąć uwagę rekrutera

cv, jak napisać cv, porady jak pisać cv, porady rekrutacyjne, przygotowanie cv, rekrutacja, Artykuły10.04.2018

Jak przyciągnąć uwagę rekrutera?

Jak opowiadać o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Artykuły26.09.2022

Jak opowiadać o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej? Przykłady

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.