Monika, Artykuły, porady dla pracodawców, porady dla pracodawcy, porady dla pracowników, porady hr, porady rekrutacyjne, rekrutacja, 02.11.2021

Kłamstwa kandydatów na rozmowie kwalifikacyjnej

2 min.

Zawstydzona kandydatka

Kłamstwa na rozmowach kwalifikacyjnych zdarzają się bardzo często. W głównej mierze jest to niewinne ubarwianie rzeczywistości, aby zaprezentować się jak najlepiej lub ukryć niewygodne fakty ze swojej kariery zawodowej.

Należy pamiętać, że kłamstwo wcale nie jest lepszym rozwiązaniem od powiedzenia, nawet najbardziej niewygodnej prawy. Brak szczerości podczas spotkania z doświadczonym rekruterem może w dalszej perspektywie poważnie zaszkodzić wizerunkowi kandydata. Jest duże prawdopodobieństwo, że jeśli rekruter odkryje kłamstwo, nie będzie chciał kontynuować rozmów z danym kandydatem, a tym samym nie będzie zapraszał go do udziału w innych procesach rekrutacyjnych. Może to zaważyć na rekomendacjach w przyszłości i umieścić kandydata w tzw. rekrutacyjnej próżni.

Machlojki kandydatów

Najczęstsze kłamstwa dotyczą rozstań z poprzednimi pracodawcami, wynikami lub celami osiąganymi na konkretnym stanowisku, znajomością języków obcych czy też specjalistycznych programów, ale także ambicji wobec nowego stanowiska i pracodawcy. Kłamstwo dla kogoś mniej doświadczonego może oznaczać zapętlenie się w różnych wersjach zdarzeń, co zostanie dostrzeżone na rozmowie z rekruterem lub bezpośrednim przełożonym. Zmiana zachowania podczas spotkania związana z gestykulacją, mimiką twarzy czy nietypowymi ruchami może przekreślić udział kandydata w dalszych rozmowach o pracę. Innym zagrożeniem, gdy udajemy kogoś kim nie jesteśmy, jest ryzyko dostania się do firmy, która tak naprawdę nie spełnia naszych oczekiwań, a oferowane stanowisko nie jest adekwatne do naszych kompetencji.

Warto pamiętać, że każdy medal ma dwie strony i przesadna szczerość w wyznaniach również może spowodować odwrotny do zamierzonego.

Najlepiej jest zbalansować swoje wyznania oraz rzetelnie przygotować się do rozmowy na temat mocnych stron, posiadanych umiejętności i doświadczenia.

Kłamstwo ma krótkie nogi

Kłamstwa, jakie padają podczas rozmów rekrutacyjnych, są łatwe do zweryfikowania. Headhunterzy wykorzystują wiele metod, aby uchronić klienta przed niewykwalifikowanymi pracownikami oraz utratą profesjonalnego wizerunku. W tym celu wykorzystują m.in. metodę badania dodatkowymi testami, prowadzą rozmowy w języku obcym lub sprawdzają referencje danego kandydata u poprzednich pracodawców.

Sytuacja na rynku pracy dynamicznie się zmienia, zwłaszcza w czasach COVID-19. Osoby mające dziś stabilne zatrudnienie jutro mogą być bez pracy. I o ile potrzeba koloryzowania rzeczywistości przez kandydatów jest zrozumiała, a rekruterzy i pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z presji oraz konkurencji wśród kandydatów, to jednak niezgodność z życiorysem i deklarowanymi kwalifikacjami wzbudzają spore wątpliwości na rozmowach rekrutacyjnych. A ponieważ jest to stresujący moment, każde nienaturalne zachowanie może doprowadzić do zdemaskowania.

Czytaj więcej:

pytanie, rekrutacja, rekruter

porady dla pracowników, Artykuły23.04.2018

6 popularnych pytań zadawanych przez rekruterów – jak na nie odpowiedzieć?

CV to Twoja wizytówka, cv

cv, Artykuły10.04.2017

CV to Twoja wizytówka – 6 rzeczy, o których musisz pamiętać

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Poradnik

Artykuły18.05.2021

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Poradnik

umiejętności w CV

cv, Artykuły18.07.2022

Jakie umiejętności wpisać w CV, aby zainteresować rekrutera?

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.