Artykuły, direct search, kandydat na pracownika, metody rekrutacji, rekrutacja, rekruter, rynek pracy, 15.01.2023

Direct Search – na czym polega ta metoda rekrutacji?

4 min.

direct search – na czym polega

Dlaczego warto wykorzystać metodę direct search w procesie rekrutacyjnym? Poznaj jej przebieg w 7 krokach.

Kapitał ludzki jest jedną z najważniejszych wartości każdej firmy. Pozyskanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów ma duży wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstwa. Dlatego coraz częstszym zjawiskiem na rynku pracy jest walka o najlepszych kandydatów. Efektem tej rywalizacji jest wzrost popularności alternatywnych form rekrutacji. Jedną z nich jest Direct Search. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega Direct Search;
  • jak przebiega Direct Search;
  • dlaczego warto wykorzystać tę metodę w procesie rekrutacyjnym.

Na czym polega Direct Search?

Direct Search to jedna z form rekrutacji bezpośredniej. Stroną aktywną w tym procesie jest rekruter. Jego zadaniem jest identyfikacja kandydatów i próba przekonania ich do zmiany zatrudnienia. Rekruter prowadzi negocjacje w imieniu swojego zleceniodawcy, czyli firmy poszukującej pracowników. Selekcjonuje kandydatów i buduje z nimi długofalowe relacje, które nie muszą kończyć się po zamknięciu procesu rekrutacyjnego.

Rekrutację metodą Direct Search przeprowadzają specjaliści, których nazywamy headhunterami lub sourcerami. To osoby, które dysponują szeroką bazą kontaktów zawodowych. Najczęściej działają z ramienia agencji rekrutacyjnej.

Metodę Direct Search stosuje się w przypadku pozyskiwania kandydatów na stanowiska specjalistyczne wymagające posiadania określonych, czasem rzadkich kwalifikacji. Jeszcze niedawno w ten sposób poszukiwano przede wszystkim pracowników z branży IT, należącej do najbardziej konkurencyjnych. Duża rywalizacja o pracowników o wysoko wykwalifikowanych specjalistów z niemal każdej branży sprawiła, że dziś szansę na „złowienie” mają już nie tylko programiści.

Direct Search a Executive Search – podobieństwa i różnice

W obu przypadkach stroną inicjującą kontakt jest rekruter. Obie formy pozwalają wytypować kandydatów, którzy możliwie najpełniej odpowiadają na oczekiwania klienta.

Metodę Direct Search wykorzystuje się w rekrutacjach na stanowiska specjalistyczne, ale niekoniecznie kierownicze.

Z kolei Executive Search to pozyskiwanie kandydatów na stanowiska menedżerskie.

Z tego względu rekrutację metodą Executive Search przeprowadzają osoby z doświadczeniem w pozyskiwaniu kandydatów wysokiego szczebla, posiadające tzw. obycie biznesowe.

Przebieg Direct Search w 7 krokach

1. Stworzenie profilu kompetencyjnego kandydata

Rekruter, w porozumieniu z pracodawcą, tworzy profil kandydata idealnego, biorąc pod uwagę takie czynniki jak: wykształcenie, doświadczenie, umiejętności twarde (jak znajomość języka obcego, prawo jazdy określonej kategorii) oraz kompetencje miękkie (np. zarządzanie zespołem czy prowadzenie negocjacji), a także cechy osobowościowe.

2. Analiza rynku

Headhunter analizuje aktualne oferty pracy zamieszczone przez konkurencję. Wiedzę o rynku pracy czerpie także z raportów informujących o kondycji branży oraz wymaganiach płacowych pracowników.

3. Identyfikacja kandydatów

Headhunter szuka osób, które najlepiej pasują do profilu kompetencyjnego, korzystając z własnej bazy kandydatów, nie ograniczając się wyłącznie do osób, które szukają aktywnie zatrudnienia, ale także do kandydatów pasywnych. Następnie przedstawia pracodawcy sylwetki wybranych kandydatów. Identyfikacja kandydatów jest możliwa także dzięki znajomości rynku pracy i branży klienta.

4. Nawiązanie kontaktu

Rekruter podejmuje próbę nawiązania kontaktu z kandydatami – najczęściej telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem portali społecznościowych o profilu biznesowym. To kluczowy moment w procesie rekrutacji. Warto pamiętać, że w przypadku Direct Search stroną inicjującą kontakt jest rekruter. Dlatego komunikat powinien być jak najbardziej spersonalizowany, aby odpowiadał na konkretne potrzeby danej osoby.

5. Rozmowa kwalifikacyjna

Jeśli próba nawiązania kontaktu się powiedzie (wytypowany przez rekrutera kandydat wyrazi zainteresowanie ofertą), dochodzi do spotkania (twarzą w twarz lub online). To czas na szczegółowe przedstawienie warunków współpracy. Uzupełnieniem rozmowy kwalifikacyjnej mogą być wywiady biograficzne i kompetencyjne ocena 360 stopni oraz Assessment & Development Center.

6. Selekcja kandydatów

Rekruter dokonuje selekcji kandydatów i w porozumieniu z pracodawcą wybiera osobę, która otrzymuje propozycję zatrudnienia. Jednym z elementów, który odróżnia Direct Search od tradycyjnej rekrutacji, jest podtrzymywanie relacji zawodowych z kandydatami nawet po zakończeniu procesu rekrutacji. Kandydat, który został odrzucony lub nie wyraził zainteresowania ofertą w tym momencie, może zostać „złowiony” w przyszłości.

7. Podpisanie umowy

Jeśli warunki umowy zostaną zaakceptowane przez kandydata, dochodzi do podpisania umowy.

Zalety metody Direct Search

  • Dotarcie do wysoko wykwalifikowanych specjalistów

Metoda poszukiwania bezpośredniego umożliwia pozyskanie kandydatów pasywnych, czyli takich, którzy nie szukają aktywnie zatrudnienia. To osoby, które są najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia pracodawcy.

  • Lepsze dopasowanie kandydatów

Dokładna analiza kompetencji i doświadczenia kandydatów pozwala wyselekcjonować kandydatów, którzy najlepiej odpowiadają na oczekiwania klienta pod względem kompetencyjnym. Pozyskanie pracowników pasujących do oczekiwań klienta pozwala ograniczyć rotację w firmie.

  • Skrócenie procesu rekrutacyjnego

Współpraca z doświadczonym headhunterem pozwala skrócić rekrutację. Oznacza to sporą oszczędność czasu i pieniędzy. Selekcja kandydatów jest krótsza, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnej rekrutacji, uczestniczą w niej wyłącznie osoby posiadające wymagane kompetencje.

  • Poufność

Nie zawsze firma chce ujawniać, że szuka pracowników. Informacja ta może zostać wykorzystana przez konkurencję. W przypadku tradycyjnej rekrutacji trudno jednak o poufność – ogłoszenie zamieszczone na portalach branżowych czy stronie klienta jest widoczne dla każdego. Dlatego, gdy zachodzi konieczność ukrycia procesu rekrutacyjnego, sięga się po metody bezpośredniego kontaktu, takie jak Direct Search, które są w pełni utajnione.

Direct Search to metoda rekrutacji, która ułatwia dotarcie do kandydatów o określonych kompetencjach. Dzięki temu proces poszukiwania pracownika jest krótszy, tańszy i bardziej efektywny.

Czytaj więcej:

headhunting - na czym polega

headhunting, metody rekrutacji, rekrutacja, rynek pracy, Artykuły13.01.2023

Headhunting – na czym polega?

Metody rekrutacji i selekcji pracowników

direct search, headhunting, hr consulting, metody rekrutacji, ocena pracownicza, rekrutacja, rynek pracy, Artykuły22.05.2022

Metody rekrutacji i selekcji pracowników – jak wybrać najlepszego kandydata?

dane osobowe z rekrutacji

payroll consulting, proces rekrutacyjny, rekrutacja, Artykuły19.09.2022

Jak długo możemy przechowywać dane osobowe z procesu rekrutacyjnego?

jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną

cv, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, Artykuły11.12.2022

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Okiem rekrutera

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.