Artykuły, Consumer goods, kam, key account manager, praca w handlu, rynek pracy, widełki płacowe, wynagrodzenie, zarobki, 28.09.2022

Kim jest Key Account Manager? Obowiązki i zarobki

5 min.

key account manager

Jakie umiejętności trzeba posiadać, aby zostać Key Account Managerem? Sprawdź, na jakie zarobki w Polsce może liczyć specjalista ds. obsługi kluczowych klientów. Dowiedz się, jak aplikować online.

Key Account Manager to osoba specjalizująca się w obsłudze kluczowych klientów. Co należy do obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku?

Kim jest Key Account Manager i na czym polega jego praca?

Choć na rynku pracy można znaleźć oferty dla specjalistów/kierowników lub menedżerów do spraw kluczowych klientów, to najczęściej stosuje się angielską terminologię.

Aby odpowiedzieć na pytanie, kto to jest Key Account Manager i jakie są jego obowiązki, należy zacząć od tego, kim są „kluczowi klienci”. To podmioty, które w danym momencie przynoszą firmie największy dochód lub istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości staną się ważnymi partnerami biznesowymi. Zdobycie i utrzymanie kluczowego klienta ma wpływ na rozwój całej organizacji. Dlatego podmiotom tym oferuje się opiekę doświadczonego specjalisty i indywidualną ofertę wypracowaną w procesie negocjacyjnym. Kluczowi klienci mogą liczyć na dodatkowe benefity m.in. programy lub karty lojalnościowe.

Praca na stanowisku Key Account Managera polega na zdobywaniu i utrzymywaniu relacji z ważnymi partnerami biznesowymi. Codziennością specjalistów ds. obsługi kluczowych klientów są spotkania i negocjacje. Praca na tym stanowisku wymaga częstych podróży służbowych (nierzadko zagranicznych). To zawód dla osób ambitnych i pewnych siebie, które lubią wyzwania i chcą podążać jasno określoną ścieżką kariery.

Jakich cech pracodawcy oczekują od Key Account Managera?

Key Account Manager to osoba odpowiedzialna za relacje biznesowe z dużymi firmami, nierzadko o zasięgu międzynarodowym. Aby sprostać oczekiwaniom partnerów handlowych, musi mieć dobrze rozwinięte umiejętności  interpersonalne, sprzedażowe i negocjacyjne. Dużym atutem jest doświadczenie w obsłudze klientów premium.

Specjalista do spraw kluczowych klientów to osoba, która w codziennej pracy powinna wykazywać się zarówno asertywnością, jak i empatią, aby dążyć do optymalizacji kosztów, ale nie za wszelką cenę. W pracy Key Account Managera kluczowe jest zrozumienie potrzeb klienta.

Od osób na stanowisku Key Account Managera najczęściej oczekuje się wykształcenia wyższego (związanego np. z zarządzaniem, marketingiem czy ekonomią) oraz dobrej znajomości języka angielskiego (lub innego języka obcego) na poziomie umożliwiającym prowadzenie negocjacji biznesowych. Duże znaczenie ma także znajomość branży klienta. W niektórych firmach to podstawowy wymóg, w innych – dodatkowy atut. Wiele zależy od charakteru działalności danego przedsiębiorstwa.

Czego wymagają pracodawcy? Obowiązki Key Account Managera

Do najważniejszych obowiązków Key Account Managera należy:

  • rozwijanie portfela klientów;
  • analiza zapytań ofertowych;
  • tworzenie strategii sprzedażowych i nadzór nad realizacją projektów;
  • budowanie długotrwałych relacji z kluczowymi klientami opartych na przejrzystej komunikacji i wzajemnym szacunku w ramach partnerstwa biznesowego;
  • negocjowanie umów handlowych;
  • przygotowywanie raportów dla kadry zarządzającej;
  • dbanie o wizerunek firmy podczas spotkań, targów czy konferencji.

Ile zarabia Key Account Manager?

Szacuje się, że Key Account Manager w Polsce może liczyć na zarobki:

  • Junior KAM  od 9 000 do 11 000 zł brutto
  • KAM od 13 000 do nawet 17 000 zł brutto
  • Senior KAM od 16 000 do ponad 20 000 zł brutto

Wysokość wynagrodzenia na tym stanowisku jest uzależniona również od takich czynników jak wykształcenie, staż pracy, lokalizacja firmy oraz liczby osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Kwota „na rękę” jest uzależniona również od formy zatrudnienia. Wiele firm oferuje specjalistom ds. kluczowych klientów możliwość pracy na podstawie umowy B2B.

Szukasz pracy jako Key Account Manager? Zajrzyj do zakładki „oferty pracy” i aplikuj online. Jeśli nie uda Ci się znaleźć zatrudnienia, Twoje CV trafi do naszej bazy danych. Dzięki temu nasi rekruterzy wezmą Twoją kandydaturę pod uwagę w kolejnych rekrutacjach na podobne stanowiska.

Planujesz zatrudnić w swojej firmie specjalistę ds. obsługi kluczowych klientów? Sprawdź, jak pozyskujemy dla naszych partnerów pracowników z branży Consumer Goods.

Czytaj więcej:

fmcg, magazyn. financial markets, consumer goods

branża FMCG, Consumer goods, kariera, rozwój kariery, rozwój zawodowy, Artykuły23.04.2018

Branża FMCG dla ambitnych?

Praca zdalna pozostanie dłużej niż pandemia

Consumer goods, home office, kam, key account manager, praca zdalna, rekrutacja, Artykuły10.04.2018

Home office dla KAM-ów?

Key Account Manager w pracy

benefity pracownicze, Consumer goods, kam, key account manager, praca w sprzedaży, wynagrodzenie, zarobki, Artykuły16.12.2019

Wynagrodzenia i benefity wśród Key Account Managerów

dane, wykresy, FMCG, employer branding

branża FMCG, Consumer goods, employer branding, kam, key account manager, rynek pracy, wizerunek firmy, wizerunek marki, Artykuły24.01.2020

Czy marka pracodawcy ma znaczenie dla KAMów?

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.