Monika, Artykuły, branża budowlana, hr, kierownik budowy, raport HRK, rec, rynek budowlany, rynek pracy, 12.06.2019

Kobieta na budowie – jak sobie radzi? Plusy i minusy zatrudnienia w budownictwie

3 min.

Kierowniczka budowy

Zawód kierownika budowy stereotypowo uważany jest za męski, choć zdarzają się panie pracujące w tym zawodzie. Jak radzą sobie w pracy oraz co je motywuje?

Jeszcze kilkanaście lat temu sektor ten był uznawany za typowo męski, a kobiety nie odgrywały w nim pierwszoplanowych ról. Dziś, ze względu na zacieranie się granic, wynikających z różnic płci, kobiety coraz częściej można spotkać na placach budowy. Już 12% kierowników budowy to kobiety – wynika z naszego badania.

Kobiety nie tylko opuściły strefę administracyjno-biurową oraz pracę w dziale wsparcia budowy, a coraz częściej zajmują stanowiska eksperckie i kierownicze przy nowo powstających inwestycjach. Są zdeterminowane, aby pracować długoterminowo i zdobywać doświadczenie celem awansu oraz osiągania coraz wyższych pozycji w strukturach firmy.

  • 60%

    kobiet zajmujących stanowisko kierownika budowy jest zadowolonych z obecnego miejsca pracy

  • 41%

    mężczyzn zajmujących stanowisko kierownika budowy jest zadowolonych z obecnego miejsca pracy

Portret kierowniczki budowy

Co ciekawe, aż 60% pań jest zadowolonych z obecnego miejsca pracy. W przypadku mężczyzn zadowolenie zadeklarowało tylko 41% badanych. Wśród kobiet największym zainteresowaniem cieszą się następujące sektory: budownictwo drogowo-mostowe, budownictwo przemysłowe i energetyczne. Przeszkodą dla pań również nie jest przeprowadzka do innego miasta. Prawie 80% pań zadeklarowało chęć relokacji, gdyby wymagał tego nowy pracodawca. Oczekiwania finansowe kobiet na stanowisku kierownika budowy najczęściej mieszczą się w przedziale 8 000 – 10 000 zł netto (60% badanych), reszta respondentek chciałaby zarabiać powyżej 10 000 zł netto.

Niezwykle istotny dla pań jest work-life balance, zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Tuż za nim plasują się system premiowy, atmosfera w zespole oraz jasno określona ścieżka kariery. Dla ponad połowy pań motywację do pracy stanowią: samodzielność w działaniu, odpowiedni poziom wynagrodzenia oraz możliwość otrzymania awansu.

W tym zawodzie liczy się wiedza i doświadczenie połączone z siłą charakteru, asertywnością i umiejętnością podejmowania decyzji. Odpowiedzialność za prowadzenie budowy jest ogromna, praca zaś bardzo intensywna, więc istotne jest, by twardo stąpać po ziemi. Obecnie rynek jest bardzo otwarty na zatrudnianie kobiet na stanowiska kierowników budowy – kobiety są lojalne względem pracodawcy, cieszą się z możliwości rozwoju oraz zdobywania nowych doświadczeń. To cechy niezwykle pożądane przez firmy.

Obecnie na rynku pracy w branży budowlanej są w cenie osoby posiadające bogate portfolio ukończonych z sukcesem inwestycji, znające się na materiałach budowlanych oraz optymalizacji kosztów. Liczy się również inicjatywa, przedsiębiorczość oraz umiejętność organizacji czasu i pracy, a tych cech kobietom nie brakuje.

Autor:

Paweł Żywiec

Executive Manager

HRK Real Estate & Construction, HRK Energy

Czytaj więcej:

wynagrodzenia kobiet w budownictwie

kobiety na rynku pracy, oczekiwania finansowe, rynek budowlany, rynek pracy w budownictwie, wynagrodzenie, Raporty20.07.2022

Branża budowlana: kobiety mają niższe oczekiwania finansowe

benefity, kobiety,

benefity pracownicze, rekrutacja, Artykuły09.03.2017

Płeć benefitów, czyli kobiety na rynku pracy

Manager w szpilkach, kobieta, manager

kobieta w biznesie, lider, praca managera, rynek pracy, zarządzanie, Artykuły10.03.2019

Manager w szpilkach, czy kilka słów o kobiecie w biznesie

kierownik budowy - praca

branża budowlana, construction, kierownik budowy, real estate, rec, rynek budowlany, rynek pracy, widełki płacowe, zarobki, Artykuły17.01.2023

Kierownik budowy – wymagania, obowiązki i zarobki

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.