Artykuły, jak znaleźć pracę, porady dla pracowników, porady hr, poszukiwanie pracy, rekrutacja, 29.11.2021

Poradnik: Jak czytać ogłoszenia rekrutacyjne?

6 min.

Jak czytać ogłoszenia rekrutacyjne?

Większość stanowisk, głównie średniego szczebla, obsadzanych jest za pomocą ogłoszeń rekrutacyjnych zamieszczanych w Internecie. Jak czytać ofertę pracy i na co zwrócić uwagę? Czy warto dostosować swoje CV do treści oferty, by zostało zauważone?

Ogłoszenie rekrutacyjne zazwyczaj składa się z kilku podstawowych części: informacji o firmie, nazwy i opisu stanowiska pracy, wymagań wobec kandydata oraz informacji, co pracodawca oferuje pracownikowi. Coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem jest zamieszczanie widełek płacowych na danym stanowisku.

Jako pierwsza uwagę osób poszukujących pracy przykuwa nazwa stanowiska. Część kandydatów wysyła aplikacje tylko na jej podstawie, nie czytając nawet pozostałych, zawartych w ofercie pracy informacji. Ich aplikacje są niestety z reguły nietrafione. Dlaczego? Bardzo często nomenklatura stanowiska jest kwestią umowną i zależy od struktury stanowiskowej danej organizacji.

Spójrzmy na poniższy fragment przykładowego opisu ogłoszenia rekrutacyjnego:

Firma działająca w branży chemicznej, dostarczająca surowce dla klientów instytucjonalnych szuka przedstawiciela handlowego.

W tym konkretnym przypadku pracodawca szuka przede wszystkim osoby z wykształceniem chemicznym lub biologicznym, która posiada doświadczenie na stanowisku handlowym. Kandydatury osób, które posiadają nawet wieloletnie doświadczenie poparte sukcesami zawodowymi, ale nie mają wymaganej wiedzy, najprawdopodobniej będą od razu odrzucane przez osoby prowadzące proces rekrutacyjny. Powód: wiedza merytoryczna jest w tej branży kluczową kompetencją.

W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych stanowisk, niektóre z nich funkcjonują pod angielskojęzycznymi nazwami. Zanim zdecydujemy się na wysłanie aplikacji, trzeba dobrze zrozumieć, jakiego stanowiska dotyczy oferta pracy. Aplikowanie w odpowiedzi na każde ogłoszenie jest mało skuteczne.

Kolejnym elementem, jaki zwraca naszą uwagę jest potencjalny pracodawca. Część firm nie decyduje się na podawanie swojej nazwy, używając w ogłoszeniu enigmatycznych określeń typu: „lider branży motoryzacyjnej”, „wiodąca firma w branży budowlanej”, itp. Powodem może być chęć ukrycia swoich planów rozwojowych przed konkurencją lub fakt, że stanowisko, na które prowadzone są poszukiwania jest w tym czasie zajmowane przez inną osobę, z którą firma chce się rozstać. Jeśli w regionie nie ma zbyt wielu firm należących do danej branży, można próbować odgadnąć, kto jest nadawcą oferty pracy. Pomoże to w przygotowaniu dokumentów dostosowanych do potrzeb konkretnej firmy.

Część informacji na temat danej organizacji można wywnioskować z samego ogłoszenia, np. gdy jest podana liczba zatrudnionych pracowników to nam mówi, czy firma jest mała czy duża. Podobnie, gdy na portalu z ogłoszeniami lub z zakładce kariera na stronie internetowej firmy widzimy ilość aktualnie powadzonych procesów rekrutacyjnych.

O sensowności aplikowania na dane stanowisko decydują przede wszystkim stawiane przez firmę wymagania formalne (poziom wykształcenia, niezbędne doświadczenie zawodowe, znajomość języków obcych itp.) oraz podany w ogłoszeniu zakres obowiązków.

Ogłoszenia z ofertami pracy powstają zazwyczaj na bazie używanych przez firmy opisów stanowisk. Kryteria, które pojawiają się w opisie stanowiska są przekładane na wymagania stawiane w ogłoszeniu i są podstawą oceniania nadsyłanych dokumentów. Jeśli nie spełniamy większości wymagań, wysyłanie aplikacji nie ma najmniejszego sensu. Wymagania w ofercie pracy ustawiane są przez firmy często zgodnie z hierarchią ważności – na pierwszych miejscach pojawiają się kluczowe kompetencje, na kolejnych tzw. „mile widziane”. Zdarza się czasami, że kandydaci odpowiadając na oferty pracy, na bieżąco „dopasowują” przebieg swojej kariery i umiejętności do stawianych wymagań, mijając się przy tym z prawdą. Często zawyżają na przykład poziom znajomości języków obcych.

Tymczasem jeśli pracodawca wymaga jakiejś umiejętności czy wiedzy na określonym poziomie, w procesie rekrutacyjnym na pewno ją zweryfikuje. Warto natomiast w aplikacji doprecyzować informacje na temat określonych umiejętności, np. w wypadku języka obcego, zamiast zdawkowego “poziom dobry”, można napisać, jakie certyfikaty posiadamy, że znamy język techniczny, prowadziliśmy negocjacje w tym języku, itp.

Zawsze warto zaakcentować w swoich dokumentach aplikacyjnych te doświadczenia i umiejętności, które w jakiś sposób korespondują z wymaganiami zawartymi w ofercie pracy. Starajmy się zainteresować pracodawcę swoimi kwalifikacjami, podchodząc do każdego ogłoszenia indywidualnie i w nawiązaniu do niego dokonując takich zmian w CV, które uwypuklą nasze atuty, jako kandydata na oferowane stanowisko. Odpowiadając na ogłoszenie z ofertą pracy, warto wiedzieć, że dokumenty aplikacyjne należy przesłać do firmy w języku, w jakim oferta pracy została sformułowana (chyba, że firma życzy sobie inaczej).

Czytaj więcej:

Narzędzia, które ułatwiają znalezienie pracy

Artykuły11.05.2021

Jak napisać list motywacyjny, aby zainteresował rekrutera? Wzór klasycznego listu (porady)

rekrutacja, kobiety, rozmowa, jak przyciągnąć uwagę rekrutera

cv, jak napisać cv, porady jak pisać cv, porady rekrutacyjne, przygotowanie cv, rekrutacja, Artykuły10.04.2018

Jak przyciągnąć uwagę rekrutera?

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Poradnik

Artykuły18.05.2021

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Poradnik

Jak zmieni się rynek pracy po pandemii

Artykuły17.07.2021

Jak znaleźć dobrą pracę? Porady dla poszukujących zatrudnienia

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.