Monika, Artykuły, benefity pracownicze, branża it, raport HRK, 13.10.2016

Pozapłacowe benefity w sektorze IT – czyli czym pracodawcy przyciągają kandydatów

4 min.

Pozycja specjalistów IT jest na polskim rynku wyjątkowa – zapotrzebowanie na ich kompetencje stale rośnie, dzięki czemu mogą przebierać w ofertach pracy. Pracodawcy starają się ich przyciągnąć nie tylko dobrą pensją, ale także szeroką ofertą benefitów pozapłacowych.

 Co oferują specjalistom IT? Czy oprócz typowych dodatków pozapłacowych mogą oni liczyć na coś więcej? Na te pytania odpowiada raport HRK.

Informatycy są od lat w grupie najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy, dzięki czemu mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia i mają uprzywilejowaną pozycję w negocjacjach z pracodawcami. Sama pensja okazuje się jednak często niewystarczająca, by przyciągnąć specjalistę o unikalnych kompetencjach. Dlatego pracodawcy oferują rozmaite benefity, które sprawiają, że ich oferta staje się bardziej atrakcyjna dla kandydatów i pomaga utrzymać w firmie wartościowych pracowników.

Lista pozapłacowych elementów systemów wynagrodzeń obejmuje zwykle typowe świadczenia, takie jak dofinansowanie zajęć sportowych, opieka medyczna czy telefon komórkowy. Ze względu na oczekiwania kandydatów, zwłaszcza z pokolenia Y pracodawcy coraz częściej kładą jednak nacisk także na programy work-life balance, możliwość pracy zdalnej czy dofinansowanie relokacji.

Czy benefity oferowane specjalistom IT wyróżniają się na tle rynku?

Jak wynika z raportu HRK  IT Industry & Education in Wroclaw wrocławscy pracodawcy stawiają przede wszystkim na naukę języków obcych – świadczenie to przyznaje swoim pracownikom aż 81 proc. badanych firm.

– We wrocławskim rynku informatycznym duży udział mają firmy zagraniczne, których pracownicy funkcjonują na co dzień w międzynarodowym środowisku pracy. Także firmy polskie stawiają na kompetencje językowe, ponieważ wśród ich klientów znaczną grupę stanowią przedsiębiorstwa zagraniczne. Język angielski jest podstawą, ale w programie szkoleń językowych oferowanym przez firmy znajdziemy też języki niemiecki, francuski, hiszpański, włoski i portugalski – mówi Monika Antczak, menedżer zespołu zajmującego się w HRK rekrutacją specjalistów na potrzeby branży ICT.

Pozostałe benefity oferowane przez firmy informatyczne we Wrocławiu nie odbiegają od tych, które znajdziemy w ofercie firm wywodzących się z innych branż i regionów.  Pracodawcy proponują swoim pracownikom zajęcia sportowe, pakiet medyczny, telefon komórkowy czy ubezpieczenie na życie.

Benefity oferowane przez firmy informatyczne

jakie benefity są oferowane przez firmy informatyczne

Firmy informatyczne coraz częściej zapewniają także świadczenia, które mają pracownikom ułatwić funkcjonowanie w pracy, a także sprawić, by ich życie prywatne było bardziej aktywne. Do świadczeń z tej grupy należą np. śniadania czy lunche serwowane w miejscu pracy, zwrot kosztów dojazdu do pracy, zajęcia sportowe, wyjazdy turystyczne czy bilety do kina lub teatru.

Przyjazne środowisko pracy

O atrakcyjności oferty konkretnego pracodawcy świadczą także inne elementy kształtujące środowisko zatrudnienia. W branży IT bardzo popularne są zwłaszcza praca zdalna  i elastyczny czas pracy. W wielu firmach narzędzia te stają są elementami całościowych programów wspierających zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

Ważne miejsce w ofercie pracodawców zajmują również świadczenia związane z rozwojem profesjonalnym – szkolenia technologiczne, udział w konferencjach branżowych, a także dofinasowanie egzaminów umożliwiających uzyskanie certyfikatów. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę, jak ważne w środowisku profesjonalistów IT są wysokie i aktualne kompetencje specjalistyczne. 62 proc. pracodawców stawia także na rozwój kompetencji miękkich, niezbędnych zwłaszcza w zespołowej pracy nad projektem.

Ciekawym i charakterystycznym dla branży IT zjawiskiem jest stosowanie polityki BYOD (Bring Your Own Device), która umożliwia pracownikom korzystanie w miejscu pracy i na potrzeby pracy z własnych urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów itp.).

– Większość firm IT, zwłaszcza mniejszych software house’ów w komunikacji z kandydatami eksponuje cechy odróżniające je od organizacji działających w bardziej sformalizowanych branżach – podkreślają zwłaszcza swobodną atmosferę oraz dużą elastyczność w podejściu do pracy. Dotyczy to nie tylko Wrocławia, ale  całego rynku – wyjaśnia Joanna Kotzian, ekspert ds. Employer Brandingu w HRK.

Dodatkowe elementy kształtujące środowisko pracy w branży IT

Dodatkowe elementy kształtujące środowisko pracy w branży IT

Analizy rynku wskazują na to, że branża IT będzie się nadal dynamicznie rozwijać, a popyt na informatyków utrzyma się na wysokim poziomie. Pozyskanie niezbędnych kompetencji będzie wymagało od pracodawców dużego zaangażowania w budowanie atrakcyjnych miejsc pracy, a także w employer branding, który pozwoli im dotrzeć do kandydatów z informacją o swojej ofercie.

O raporcie

Raport „IT Industry & Education in Wroclaw ” powstał w wyniku badania przeprowadzonego w ramach projektu „Invest in Wroclaw” przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz firmę doradczą HRK S.A. Badanie zostało przeprowadzone w pierwszym kwartale 2016 r. i wzięło w nim udział 45 firm z Wrocławia oraz 9 uczelni, które mają w swojej ofercie informatykę lub kierunki pokrewne.

Więcej informacji oraz raport do pobrania na stronie:

https://www.hrk.pl

Pobierz raport:

„IT Industry & Education in Wroclaw”

specjalisci it we wroclawiu

branża it, raport HRK, rekrutacja it, rynek it, Artykuły05.10.2016

Rynek IT we Wrocławiu. Doświadczenia, potrzeby i plany rozwojowe pracodawców, a oferta uczelni

chatbot, rekrutacja, it

branża it, rekrutacja, rekrutacja it, Artykuły12.09.2019

Chatboty rozpychają się w rekrutacji

praca it, ścieżki kariery,

branża it, praca w it, rynek it, rynek pracy, Artykuły01.06.2017

Chcesz pracować w IT, ale nie masz wiedzy technicznej? Oto 4 ścieżki kariery dla Ciebie!

Specjaliści IT chcą jawności wynagrodzeń

branża it, jawność wynagrodzeń, jawność wynagrodzeń w it, raport HRK, rynek it, wynagrodzenie, Artykuły05.02.2020

Raport: branża IT chce jawnych wynagrodzeń i pracy zdalnej

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.