Artykuły, porady dla pracowników, porady hr, przebranżowienie, rozwój kariery, rozwój osobisty, rozwój zawodowy, rynek pracy, zmiana stanowiska, 07.06.2022

Przebranżowienie i zmiana zawodu – jak się przekwalifikować?

7 min.

Jak opisywać prace dorywcze w cv?

Dowiedz się kiedy warto rozważyć przekwalifikowanie zawodowe oraz jak przygotować się do zmiany pracy.

40 lat w jednej pracy? Dla wielu przedstawicieli pokolenia Baby Boomers był to standard. Jednak już znaczna część Millenialsów i niemal wszystkie „Zetki” oraz „Ygreki” w życiu zawodowym (świadomie bądź nie) nastawione są na zmianę. Mówi się, że osoby, które weszły na rynek pracy na początku XXI wieku, będą się przebranżawiać od 3 do 5 razy. Jak wygląda zmiana zawodu? O czym należy pamiętać? Podpowiadamy!

Czy warto zmienić zawód?

Istnieje wiele branż, w których rozwój kariery zawodowej nie należy do dynamicznych. Pracownicy często skarżą się, że w wieku 35-40 lat napotykają na sufit, a pracodawca nie może zaoferować im ani nowych zadań, ani wyższej pensji. Czy zmiana zawodu może być rozwiązaniem tego problemu? Tak, ale tylko pod warunkiem, że nowy zawód zostanie dobrze wybrany.

Przebranżowienie budzi sporo obaw. Nic dziwnego, wiele osób podjęło decyzję o wyborze ścieżki zawodowej świeżo po maturze, mając niewielkie doświadczenie na rynku pracy. Z biegiem czasu zmieniają się jednak nie tylko doświadczenie, ale także sytuacja życiowa, zainteresowania czy motywacja. Warto jednak pamiętać, że zdobycie nowego zawodu wymaga determinacji i konsekwencji. Jeśli wybierzemy odpowiedni kierunek, zmiana może zaowocować nie tylko poprawą sytuacji materialnej, ale także pozytywnie wpłynąć na samopoczucie czy work-life balance.

Kiedy warto rozważyć przekwalifikowanie zawodowe?

  • Praca nie daje Ci satysfakcji.
  • Wykonujesz swoje obowiązki bez zaangażowania.
  • Każda rozmowa na tematy zawodowe budzi w Tobie negatywne emocje.
  • Twoje dotychczasowe wynagrodzenie nie jest satysfakcjonujące.
  • Praca jest dla Ciebie źródłem stresu.
  • Bywasz cyniczny wobec współpracowników.
  • Czujesz, że przełożeni i współpracownicy Cię nie doceniają.
  • Masz wrażenie, że Twoja pensja jest nieadekwatna do wykonywanych przez Ciebie zadań.
  • Czujesz, że, mając odpowiednie zabezpieczenie finansowe, natychmiast rzuciłbyś dotychczasową pracę.
  • Czujesz drażliwość, osłabienie, chroniczne zmęczenie, cierpisz na zaburzenia snu lub brak apetytu, ale objawy te nie mają uzasadnienia medycznego.

Jeśli czujesz, że praca jest dla Ciebie przede wszystkim źródłem frustracji, warto rozważyć zmianę firmy, a jeśli to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, zmianę zawodu. Jak się przebranżowić? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Jakich błędów nie popełniać podczas przebranżowienia?

„Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady”

Choć perspektywa natychmiastowego odejścia z pracy może być kusząca, to warto to dobrze przemyśleć. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na znalezieniu zatrudnienia w konkretnej branży, a wciąż brakuje Ci wiedzy lub doświadczenia. Pamiętaj, że przebranżowienie wymaga czasu i nierzadko sporych nakładów finansowych. Dlatego przed złożeniem wypowiedzenia warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie materialne. Dzięki temu, przy wyborze dalszej ścieżki zawodowej, będziesz mieć więcej swobody.

Brak rozeznania w nowym zawodzie

Udało Ci się zdobyć wymarzony zawód i… czujesz się jak w poprzedniej pracy. Przepełnia Cię złość i rozgoryczenie. Myślisz: „To nie tak miało wyglądać!” i zastanawiasz się, gdzie popełniłeś błąd. Być może przy wyborze nowej ścieżki zawodowej kierowałeś się wyłącznie wyobrażeniami o danym zawodzie. Zanim więc podejmiesz decyzję o przebranżowieniu, postaraj się o zaliczenie praktyk, stażu lub wolontariatu. Dzięki temu upewnisz się, że Twoja decyzja jest słuszna, a dodatkowo zdobędziesz cenne doświadczenie w nowym zawodzie.

Nie masz sprecyzowanego celu zawodowego

Czujesz, że musisz zmienić pracę, ale nie wiesz, co konkretnie chcesz osiągnąć? Rozpoczynasz, a następnie przerywasz kolejny kurs mający przybliżyć Cię do pracy w wymarzonym zawodzie? Potrzebny Ci plan, dzięki któremu proces poszukiwania nowej pracy będzie skuteczniejszy.

Przebranżowienie — jak się przekwalifikować i zmienić zawód na lepszy?

1. Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony

Świetnie czujesz się w roli organizatora? Potrafisz działać pod presją czasu? A może wręcz przeciwnie, nadmierny stres Cię paraliżuje, ale masz doskonale rozwinięte zdolności analityczne? Zanim podejmiesz decyzję o zmianie zawodu, spróbuj dokonać autoanalizy. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko, że wpadniesz z deszczu pod rynnę. Jeśli masz problem z określeniem swoich mocnych i słabych stron, poproś o pomoc najbliższych lub profesjonalnego doradcę zawodowego. Czy wiesz, że wypalenie zawodowe może być konsekwencją braku psychologicznego dopasowania do rodzaju wykonywanej pracy? Dlatego w idealnym świecie praca powinna być dopasowana do naszego temperamentu.

2. Jak się przebranżowić? Określ swoje cele zawodowe

Wybierz zawód, który zapewni Ci nie tylko stabilizację finansową, ale także satysfakcję. Skoro wiesz już, jakie są Twoje mocne i słabe strony, dużo łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. Sprawdź, jak wygląda ścieżka kariery w wybranym zawodzie. Dowiedz się, jakie masz możliwości rozwoju i po kolei spełniaj założone cele.

3. Stwórz plan

Twoim celem zawodowym jest zostanie UX-owcem, managerem działu HR lub specjalistą SEO? Czas na konkretny plan działania. Sprawdź, jakie umiejętności musisz posiadać, aby zdobyć pracę na wymarzonym stanowisku. Czy wystarczy Ci kilkutygodniowy kurs online, czy konieczne będą studia? Postaraj się oszacować, ile zajmie Ci przebranżowienie lub przekwalifikowanie. Pamiętaj, aby w planie zmiany zawodu uwzględnić czas na staż lub praktykę.

Zadbaj o rozwój kluczowych umiejętności

Czy można się przekwalifikować w kilka tygodni? To możliwe, ale wiele zależy od tego, w jakiej branży pracujesz obecnie i czy dysponujesz odpowiednią ilością czasu oraz funduszy. W niektórych przypadkach zmiana zawodu może potrwać kilka miesięcy, a nawet lat (np. jeśli okaże się, że potrzebujesz dyplomu świadczącego o zakończeniu konkretnych studiów). Zapisz się na kurs lub szkolenie, które umożliwią Ci zdobycie wymaganych na danym stanowisku umiejętności.

Sprawdź, jak w rzeczywistości wygląda praca na interesującym Cię stanowisku

Dowiedz się, jak wygląda praca w wybranej przez Ciebie branży „od kuchni”. Wiele praktycznych wskazówek znajdziesz w Internecie. Możesz także zasięgnąć opinii wśród znajomych. Sprawdź, jakie perspektywy rozwoju otwiera przed Tobą nowy zawód. Dowiedz się, czy łatwo o awans i większe zarobki.

Zbuduj sieć kontaktów zawodowych

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o branży, w którą planujesz wejść? Chcesz lepiej poznać osoby, które w niej działają? Załóż konto na LinkedIn i zbuduj własną sieć kontaktów. Gotowość do pracy możesz zaznaczyć poprzez zmianę awatara na „Open to work”. Dzięki temu rekruterzy będą wiedzieli, że jesteś otwarty na propozycje zawodowe.

Przygotuj profesjonalne dokumenty aplikacyjne

Uaktualnij swoje CV. Dodaj informacje o przebytych kursach i szkoleniach. Zadbaj o to, aby Twoje dokumenty aplikacyjne były spójne i atrakcyjne pod względem wizualnym. Nie zapomnij o profesjonalnym zdjęciu biznesowym.

Przekwalifikowanie zawodowe po 30. roku życia

Choć wydawałoby się, że przekwalifikowanie się po 30. roku życia to rzadkość, ponieważ coraz więcej osób dopiero w tym wieku zdobywa wymarzony dyplom, to okazuje się, że rozczarowanie zawodowe może przyjść szybciej, niż byśmy oczekiwali. Dotyczy to przede wszystkim osób, które obrały ścieżkę kariery zawodowej w wieku nastoletnim. To idealny moment, aby pomyśleć o przebranżowieniu. Pracownicy po 30. roku życia są najbardziej pożądaną grupą na rynku pracy. Dlaczego? To osoby, które mają już pewne doświadczenie zawodowe, ale jednocześnie wciąż są spragnione nowych wyzwań. Wiele osób w tym wieku ma już ustabilizowaną sytuację rodzinną, dzięki czemu może więcej czasu poświęcić na rozwój zawodowy.

Jak zmienić zawód po 40. roku życia?

Czy zmiana zawodu po 40. roku życia to dobry pomysł? W wielu przypadkach wiek nie jest ograniczeniem. Przekwalifikowanie jest możliwe nawet wiele lat po zdobyciu dyplomu. Dużo większe znaczenie niż wiek ma doświadczenie zawodowe, umiejętności oraz nastawienie. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby po 40. roku życia, doceniając doskonale rozwinięte kompetencje miękkie czy znajomość kultury biznesowej.

O przebranżowieniu można pomyśleć w każdym wieku. Warto jednak pamiętać, że zmiana zawodu będzie coraz trudniejsza, im będziemy starsi. W pewnych zawodach przeszkodą może być nie tylko wiek, ale także stan zdrowia. Dla wielu osób przy wyborze nowego zawodu ograniczeniem jest także sytuacja życiowa. Przebranżowienie oznacza bowiem konieczność ponownego pięcia się po szczeblach kariery, co może wiązać się z przejściowym obniżeniem zarobków. Nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić ze względu na różnego rodzaju zobowiązania finansowe. Wiele osób po 40. roku życia może pochwalić się ponad dwudziestoletnim stażem pracy. To zrozumiałe, że dużo trudniej im niż dwudziestokilkulatkom znowu zaczynać „od zera”.

Na jaki zawód obecnie się przekwalifikować?

Na rynku wciąż jest wiele miejsc pracy dla osób związanych z branżą IT, przede wszystkim programistów, zarówno baz danych, jak i analityków aplikacji czy testerów.

Polacy coraz chętniej kupują w sieci. A to oznacza wzrost zapotrzebowania na pracowników obsługujących platformy e-commerce. Na brak ofert pracy nie mogą narzekać także osoby związane branżą SEO specjalizujące się w pozycjonowaniu stron internetowych.

W cenie są także zawodowi kierowcy oraz pracownicy fizyczni m.in. spawacze, ślusarze czy elektrycy. Zmiany społeczne i demograficzne mają ogromny wpływ na rynek pracy. Dlatego w nadchodzących latach będziemy obserwować coraz większe zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze dla seniorów.

Jak zmienić zawód? Podsumowanie

Przebranżowienie to wyzwanie wymagające dużego samozaparcia. Wiek nie musi być ograniczeniem, jeśli nie istnieją inne przeciwwskazania, które mogłyby uniemożliwiać pracę w danym zawodzie. Konieczne jest jednak właściwe przygotowanie. Zmiana profesji może wymagać dokształcenia. Na szczęście rynek pracy coraz bardziej otwiera się na doświadczonych pracowników. Uczelnie, zarówno publiczne, jak i prywatne, dają wiele możliwości kształcenia zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym. Dużą popularnością cieszą się studia podyplomowe, kursy zawodowe i szkolenia, które gwarantują zdobycie umiejętności praktycznych umożliwiających pracę w nowym zawodzie.

Czytaj więcej:

Key Account Manager zainteresowany ofertą pracy

jak znaleźć pracę, Artykuły21.06.2021

Strach przed zmianą pracy – jak poradzić sobie ze stresem?

Te zawody zrewolucjonizują rynek, zawody, rynek

branża it, Artykuły30.05.2018

Te zawody zrewolucjonizują rynek

Praca zdalna: szansa czy zagrożenie?

doradztwo personalne, Artykuły15.06.2018

Czy planowanie kariery ma sens?

plan na karierę

kariera, Artykuły19.04.2022

Poradnik: Kariera z planem w dłoni

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.