Monika, Artykuły, branża it, praca managera, rekrutacja it, zarządzanie, 08.11.2023

Stanowisko IT managera

3 min.

IT Manager w pracy

Zarządzanie wszystkimi aspektami technologii informacyjnych w organizacji może być dużym wyzwaniem, które wymaga specjalistycznej wiedzy i kompetencji miękkich. To zadanie dla IT Managera. Na czym polega praca osoby zatrudnionej na tym stanowisku? Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zacząć karierę w tym zawodzie? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kim jest i co robi IT Manager,
  • jakie kompetencje twarde i umiejętności miękkie trzeba posiadać, żeby zostać kierownikiem do spraw informatyki,
  • ile zarabia IT Manager,
  • jakie są perspektywy rozwoju zawodowego dla osoby zatrudnionej na tym stanowisku.

Obowiązki IT Managera – czym się zajmuje?

Do podstawowych obowiązków osoby zatrudnionej na stanowisku IT Manager należy:

  • Zarządzanie infrastrukturą IT

IT Manager planuje rozwój infrastruktury IT w organizacji, jest odpowiedzialny za wdrożenia i konfiguracje, a także monitorowanie działania systemów oraz wykrywanie i reagowanie na wszelkie problemy czy awarie. Manager IT dba o to, aby infrastruktura IT, w skład której wchodzą takie elementy jak sprzęt komputerowy, systemy operacyjne, aplikacje i oprogramowanie działały w sposób efektywny i wydajny.

  • Dbanie o bezpieczeństwo cybernetyczne

IT Manager jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa danych i systemów. Analizuje ryzyko związane m.in. z atakami hakerów, wdraża odpowiednie zabezpieczenia i dba o zgodność z przepisami dotyczącymi ochrony danych.

  • Budżetowanie

IT Manager zarządza budżetem IT, planując i kontrolując wydatki na sprzęt, oprogramowanie, szkolenia oraz inne zasoby technologiczne. Dba o optymalizację kosztów przy zachowaniu efektywności.

  • Wdrażanie nowych technologii

IT Manager śledzi trendy technologiczne i proponuje nowe rozwiązania, które mogą zwiększyć efektywność działań. Dodatkowo sprawuje nadzór nad wdrożeniami.

  • Zarządzanie zespołem i współpraca z innymi działami

IT Manager zarządza pracą zespołu informatycznego, delegując zadania współpracownikom, mając na uwadze ich indywidualne predyspozycje i umiejętności. Osoba zatrudniona na stanowisku IT Manager ściśle współpracuje z innymi działami firmy, np. działem sprzedaży, marketingu czy finansów.

Zakres kompetencji IT Managera jest uzależniony od rodzaju organizacji, a także jej wielkości. W zależności od firmy może więc wyglądać nieco inaczej.

Kompetencje twarde i miękkie IT Managera

Od IT Managerów zazwyczaj nie wymaga się dyplomów potwierdzających ukończenie studiów informatycznych. W tym zawodzie kluczowa jest praktyczna znajomość zagadnień IT, której potwierdzeniem są zrealizowane projekty. Dlatego przyszli IT Managerowie powinni zadbać o rozbudowane portfolio.

Osoby, które planują rozpocząć karierę na stanowisku IT Managera, muszą także posiadać udokumentowane doświadczenie w zarządzaniu zespołem.

Niezbędna jest także znajomość języka angielskiego w stopniu zaawansowanym, umożliwiająca przeprowadzenie swobodnej rozmowy na tematy branżowe zarówno z klientami, jak i współpracownikami.

Do najważniejszych kompetencji miękkich IT Managera można zaliczyć przede wszystkim: umiejętność efektywnego planowania i zarządzania czasem, rozwiązywania problemów, a także delegowania i priorytetyzacji zadań. W tym zawodzie liczy się także umiejętność pracy pod presją czasu i odporność na stres. Dużym atutem jest także zainteresowanie nowymi technologiami.

Rola IT Managera w firmie

Rola IT Managera jest kluczowa dla zapewnienia płynności i efektywności działania firmy w dobie powszechnej cyfryzacji. Do jego głównych zadań należy nadzór nad stabilnością systemów, optymalizacja procesów oraz wdrażanie nowych technologii. Współpracując z różnymi działami firmy, IT Manager przyczynia się do osiągania strategicznych celów organizacji poprzez efektywne wykorzystanie technologii informatycznych.

Zarobki IT Managera

IT Manager to stanowisko kierownicze. To sprawia, że osoby zatrudnione w tym charakterze mogą liczyć na zarobki kilkukrotnie przewyższające średnią krajową. Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od takich czynników jak staż pracy, wielkość organizacji czy lokalizacja firmy. Aktualnie IT Managerowie zarabiają w granicach 28 000 – 35 000 zł brutto. Mogą liczyć też na bogaty pakiet bonusów pozapłacowych, uzależnionych od polityki benefitowej danej organizacji.

Perspektywy rozwoju IT Managera

Praca na stanowisku IT Managera wymaga dużej odpowiedzialności. Jednocześnie daje wiele możliwości rozwoju zawodowego. To sprawia, że jest to atrakcyjny zawód dla osób z pasją do technologii i ze zdolnościami do zarządzania zespołem. IT Manager może w przyszłości kandydować na takie stanowiska jak: Senior IT Manager czy IT Director.

Zostań IT Managerem!

Znajdź pracę w jednej z najlepiej opłacanych branż w Polsce. Współpracujemy wyłącznie ze zweryfikowanymi podmiotami, które cieszą się zaufaniem wśród klientów i pracowników. Na bieżąco aktualizujemy bazę ofertową, jeśli jednak nie udało Ci się znaleźć interesującego ogłoszenia, zachęcamy do pozostawienia CV w naszej bazie. To szansa na rozwój kariery zawodowej na stanowisku IT Managera w przyszłych rekrutacjach.

Planujesz zatrudnić IT Managera?

Jako zespół HRK ICT przeprowadziliśmy setki udanych rekrutacji dla klientów z branży IT. Znajdziemy dla Ciebie doświadczonego managera, który będzie efektywnie zarządzać zespołem informatycznym w Twojej firmie.

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.