Artykuły, młodzi na rynku pracy, rynek pracy, 05.12.2017

Studiujesz? Pracuj! Dlaczego warto zacząć karierę zawodową na studiach?

5 min.

studenci, studia. praca, grupa

Bez względu na to, na którym roku studiów jesteś – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zacznij budować swoją ścieżkę kariery. Doświadczenia z tego okresu zaprocentują w przyszłości – na przykład kiedy po studiach będziesz się starać o wyższe stanowisko lub pracę w renomowanej organizacji.

Wiele osób uważa, że stacjonarny tryb studiowania uniemożliwia im podjęcie pracy związanej z kierunkiem kształcenia. Jednak każde doświadczenie zdobyte jeszcze w trakcie edukacji jest cenne i może być przydatne na dalszym etapie kariery.

Z mojego doświadczenia wynika, że studenci po dziennych studiach kierunkowych są mniej atrakcyjni dla pracodawcy niż ich rówieśnicy, którzy naukę łączyli z pierwszymi obowiązkami w pracy. Większość studiów zdecydowanie można połączyć z pracą w niepełnym wymiarze czasu, a potencjalni pracodawcy zdają sobie z tego sprawę – komentuje Magdalena Lewy, Associate Consultant Financial Markets w HRK .

Zbyt dużo zajęć na uczelni? Wybierz zawód tymczasowy

Jeżeli nie możesz podjąć pracy w zawodzie ze względu na przeładowany plan zajęć, wybierz pracę w godzinach wieczornych lub w weekendy.

Zawód tymczasowy pozwoli Ci rozwinąć umiejętności miękkie: dyscyplinę, obycie z klientem, dotrzymywanie terminów czy poczucie odpowiedzialności za podjęte projekty.

Z punktu widzenia pracodawcy kandydat, który ma na swoim koncie choćby minimalne doświadczenie, jest premiowany podczas procesów rekrutacyjnych.

Z raportu Deloitte „Pierwsze kroki na rynku pracy. Liderzy przyszłości” wynika, że ponad 4/5 badanych studentów i młodych absolwentów zdobyło doświadczenie zawodowe, godząc studia z pracą. W efekcie tego wysoko oceniali oni swoje kompetencje zawodowe. Osoby z większym doświadczeniem są również ekonomicznymi optymistami – połowa z nich uważa, że jest w dobrej pozycji finansowej. Z drugiej strony, wśród najmniej doświadczonych studentów takie przekonanie miała tylko 1/3 badanych.

Osoby, które chcą się rozwijać zawodowo, a nie mają takiej możliwości ze względu na wypełniony plan studiów, powinny pomyśleć o pracy dorywczej, np. na stanowisku kelnera. Doświadczenie w obsłudze klienta jest cenione przez pracodawców – na takich stanowiskach można się nauczyć dobrej organizacji pracy, dyscypliny i rozwagi. Obecnie młodzi ludzie nie czekają do momentu uzyskania dyplomu. Ambitnie budują swoją ścieżkę kariery w trakcie edukacji, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo zatrudnienia w znanych, pożądanych organizacjach – dodaje Jacek Olejarz, Executive Manager FMCG, Retail i Media w HRK.

Nie masz możliwości podjęcia pracy na studiach? Jest na to rozwiązanie

Jednak co jeśli plan studiów nie pozwala Ci na podjęcie jakiejkolwiek pracy mimo Twoich najszczerszych chęci? Pomyśl o innych aktywnościach, na przykład na uczelni, w kołach naukowych czy samorządzie. Jak się okazuje, takie doświadczenia są doceniane przez pracodawców.

Firmy z sektora technicznego coraz częściej zatrudniają osoby bez konkretnego doświadczenia zawodowego. Ważne jest, aby życiorys danego kandydata wykazywał jego gotowość do zdobywania wiedzy w danych obszarach. O jego motywacji świadczą odbyte programy stażowe, uczestnictwo w kołach naukowych czy konferencjach. Ze względu na rynek kandydata specjaliści są świadomi swojej wartości i mają określone oczekiwania. Z tego powodu pracodawcy są skłonni zainwestować w absolwentów uczelni, aby z czasem pozyskać lojalnego pracownika – komentuje Izabela Ostapowicz, Consultant Engineering & Technology w HRK.

Zacznij jako stażysta, skończ jako specjalista

Jedna z możliwości rozpoczęcia kariery zawodowej to program stażowy. Po jego zakończeniu, jeśli obie strony są zadowolone ze współpracy, nierzadko pracodawca oferuje stażyście stanowisko juniora. Zdarza się, że pracodawcy – jeśli nie mają wolnych stanowisk w obrębie swojej organizacji – rekomendują stażystę swoim partnerom biznesowym. Pamiętaj także, że Twoje CV zostanie w bazie organizacji, w której podjąłeś staż. Dzięki temu Twoje portfolio może być rozpatrywane przez rekruterów nawet po kilkunastu miesiącach po zakończeniu współpracy.

Organizacje często decydują się na zatrudnienie stażystów. Jednak nie zawsze dzieje się to od razu po zakończonym stażu.

zęsto po upływie określonego czasu, gdy w firmie pojawia się zapotrzebowanie na dane stanowisko, dział HR w pierwszej kolejności kontaktuje się z byłym stażystą.

Jest to powszechne nawet w przypadku, gdy oferta nie jest ściśle związana z poprzednim stanowiskiem. Jeśli pracodawca zna już pracownika, to znacznie chętniej będzie chciał inwestować w jego rozwój i uzupełnienie niewielkich braków w kompetencjach – mówi Jacek Olejarz, Executive Manager FMCG, Retail i Media w HRK.

Magdalena Lewy, która specjalizuje się w rekrutacji dla instytucji finansowych, twierdzi, że większość pracowników w tej branży powinna zacząć pracę już podczas toku studiów. W tym przypadku również dobrym wyborem jest udział w stażu.

Uczestnictwo w praktykach i stażach w trakcie studiów jest najprostszą drogą do otwarcia sobie furtki na przyszłość u danego pracodawcy. Często zakończenie stażu na ostatnich latach studiów automatycznie zamienia się w propozycję pracy na stałe. Instytucje finansowe w trakcie praktyk mają okazję ocenić potencjał młodego pracownika. Jeżeli osoba sprawdzi się na danym stanowisku, organizacje najczęściej dążą do tego, by stażysta został u nich na dłużej – dodaje ekspertka.

Jeśli już wiesz, w jakiej branży chciałbyś docelowo pracować, sprawdź, jakie firmy z tego sektora organizują programy stażowe. To dobra droga, by zacząć pracę w zawodzie. Jeżeli nie masz jeszcze sprecyzowanych planów co do pracy po studiach lub plan zajęć nie pozwala Ci na uczestnictwo w stażu, wybierz tymczasowe zajęcie, np. związane z obsługą klienta. Takie doświadczenie również zostanie docenione w przyszłych procesach rekrutacyjnych. Bez względu na to, jaką ścieżkę wybierzesz, zacznij budować swoją ścieżkę kariery już na studiach – dzięki temu szybciej wejdziesz na rynek pracy i będziesz mieć większe szanse na awans i sukcesy w późniejszym życiu zawodowym.

Czytaj więcej:

Młody chłopak odbywa staż zawodowy

młodzi na rynku pracy, początki kariery, rynek pracy, Artykuły12.08.2021

Staż zawodowy – wszystko, co musisz wiedzieć (zarobki, czas trwania)

Młodzi i dobrze opłacani

kariera, młodzi na rynku pracy, rynek pracy, wynagrodzenie, zarobki, Artykuły15.08.2022

Młodzi i dobrze opłacani

LinkedIn – czym jest i jak może nam pomóc zmienić pracę?

hr, jak znaleźć pracę, linkedin, personal branding, porady hr, szukanie pracy, Artykuły08.06.2022

LinkedIn – czym jest i jak może nam pomóc zmienić pracę?

Bezkompromisowość młodego pokolenia, Gen Z,

hr, komunikacja w firmie, młodzi na rynku pracy, pokolenie z, porady hr, praca managera, różnice pokoleniowe, rynek pracy, zarządzanie, Artykuły04.07.2021

Bezkompromisowość młodego pokolenia

rynek pracy, młodzi ludzie

młodzi na rynku pracy, powrót do pracy, rekrutacja, rynek pracy, Artykuły23.01.2019

Powrót na rynek pracy również problemem młodych ludzi

linkedin, profil

linkedin, personal branding, porady rekrutacyjne, poszukiwanie pracy, rekrutacja, szukanie pracy, Artykuły10.08.2017

Twój profil na LinkedInie – 6 rzeczy, na które rekruterzy zwracają uwagę

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.