Artykuły, branża FMCG, rynek pracy, 22.07.2019

Top 5 umiejętności w branży FMCG

4 min.

Jak zarządzać czasem w pracy i poza nią?, organizacja

Branża FMCG to niezwykle dynamiczne środowisko. Osoby pracujące w tym sektorze muszą stale doskonalić swoje umiejętności i dostosowywać się do częstych zmian. Są jednak pewne kwalifikacje, na które rekruterzy szczególnie zwracają uwagę. Najważniejsze z nich wymienia Wiktoria Przepiórka, ekspert HRK FMCG.

1. Znajomość języków obcych

Firmy z branży FMCG to w dużej mierze globalne korporacje, gdzie język obcy jest powszechnie używany, a jego znajomość to niezbędne narzędzie do wykonywania codziennych obowiązków. Priorytetem jest język angielski na poziomie minimum komunikatywnym, który umożliwi swobodny kontakt z kontrahentami bądź zagranicznymi oddziałami firmy. Potwierdza to badanie przeprowadzone przez HRK – aktualnie 79% pracodawców oczekuje od kandydatów znajomości języka angielskiego na poziomie C1/C2, a 40% również znajomości słownictwa biznesowego czy technicznego. Dodatkowym atutem kandydata będzie znajomość drugiego języka obcego na poziomie swobodnej komunikacji. Hiszpański, włoski, chiński, arabski, norweski, a nawet rumuński to języki zyskujące na popularności. Wynika to z faktu, że polski rynek staje się coraz bardziej atrakcyjny w oczach zagranicznych inwestorów.

2. Zdolności negocjacyjne

Głównym kryterium efektywnego prowadzenia negocjacji jest nie tylko dysponowanie fachową wiedzą, odpowiednie przygotowanie się do całego procesu, ale także posiadanie umiejętności aktywnego słuchania oraz zdolność zachowania „zimnej krwi”. Wiele firm z branży FMCG posiada wewnętrznych Trenerów Sprzedaży, którzy szkolą osoby z działów handlowych. Do każdego klienta podchodzi się indywidualnie, dlatego też nie ma jednej, sprawdzonej techniki negocjacyjnej, która zawsze okazałaby się trafna.

3. Zdolności analityczne

Obecnie jest to jedna z najbardziej oczekiwanych kompetencji pracowników w branży FMCG. Rozwój rynku oraz działania konkurencji wymagają ciągłych analiz. Te umiejętności są przydatne niezależnie od poziomu zajmowanego stanowiska. Najczęściej wykorzystywane w branży FMCG są: analiza P&L, analiza danych sprzedażowych (wolumen, marża, obrót) oraz analiza możliwości rozwoju sprzedaży w innych obszarach. Wiele osób uczestniczy w szkoleniach z obsługi programu Microsoft Excel, aby móc szybciej oraz dokładniej wykonywać obliczenia.

4. Myślenie strategiczne

Tworzenie długofalowej taktyki ukierunkowanej na realizację celów organizacji to nieodłączny element osób pracujących w sektorze FMCG. Każda firma określa założenia, które chce osiągnąć w danym czasie, a także wybiera metody ich realizacji. Całościowe spojrzenie na procesy zachodzące w przedsiębiorstwie pozwala skutecznie wykorzystać potencjał pracowników w poszczególnych zespołach.

5. Orientacja na cel

Umiejętność określenia realnych oraz jasnych celów, a także wyznaczania priorytetów i wykorzystywania ich w codziennej pracy, jest niezbędna w pracy w branży FMCG. Ta cecha jest kluczowa na stanowiskach sprzedażowych, gdzie niezwykle ważne jest realizowanie założonych targetów. Ze względu na dynamizm branży FMCG, należy zachować elastyczność i w razie potrzeb dostosowywać plany oraz strategię działania do zmieniających się okoliczności. Pożądane jest także proaktywne podejście pracowników, które skutkuje nie tylko osiągnięciem założonego celu, ale także jego przekroczeniem.

Osoby, które wiążą swoją przyszłość z branżą FMCG powinny posiadać opisane wyżej umiejętności, a także cechować się samodzielnością, elastycznością, komunikatywnością oraz wykazywać inicjatywę w działaniu. Ekspertka z firmy HRK podkreśla, że osoby o tych kompetencjach z łatwością odnajdują się na rynku pracy.

Czytaj więcej:

Czym są kompetencje miękkie i twarde?

cv, rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, rynek pracy, Artykuły03.08.2021

Czym są kompetencje miękkie i twarde? Przykłady tych umiejętności

fmcg, magazyn. financial markets, consumer goods

branża FMCG, Consumer goods, kariera, rozwój kariery, rozwój zawodowy, Artykuły23.04.2018

Branża FMCG dla ambitnych?

umiejętności w CV

cv, jak napisać cv, kompetencje, kompetencje miękkie, porady jak pisać cv, przygotowanie cv, rekrutacja, Artykuły18.07.2022

Jakie umiejętności wpisać w CV, aby zainteresować rekrutera?

Koszyk na zakupy

branża e commerce, branża FMCG, Consumer goods, marketing, porady rekrutacyjne, Artykuły08.11.2021

O zmianach w FMCG: wywiad z Moniką Wojciechowską

wykres marketing, fmcg, analiza

branża FMCG, Consumer goods, marketing, rynek pracy, Artykuły19.08.2019

Każdy może być marketingowcem w branży FMCG?

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.