Artykuły, cv, jak napisać cv, kompetencje, kompetencje miękkie, porady jak pisać cv, przygotowanie cv, rekrutacja, 18.07.2022

Jakie umiejętności wpisać w CV, aby zainteresować rekrutera?

2 min.

umiejętności w CV

CV to podstawowy dokument aplikacyjny. Co wpisać w umiejętnościach w cv, żeby zwiększyć szansę na zdobycie wymarzonej posady? Gdzie szukać informacji o tym, czego oczekuje pracodawca?

Jakie umiejętności można wpisywać do CV?

Do umiejętności zaliczamy zarówno kompetencje nabyte, jak i wrodzone. Najczęściej stosujemy podział na umiejętności miękkie (psychospołeczne, ujawniające się w zachowaniu pracownika oraz sposobie jego działania) i twarde (łatwo mierzalne kompetencje niezbędne do wykonywania określonych zadań, a także wiedza specjalistyczna). Nie każda umiejętność będzie tak samo istotna w każdym zawodzie. Dlatego przed uzupełnieniem sekcji „umiejętności”, warto dokładnie przeanalizować treść ogłoszenia. Jeśli zostało dobrze napisane, wystarczy, aby przekonać się, jakich umiejętności oczekuje pracodawca. Pamiętaj, że każde stanowisko wymaga nieco innego zestawu kompetencji, nawet jeśli jest bardzo podobne. Dlatego nie zalecamy wysyłania tego samego CV w odpowiedzi na wszystkie ogłoszenia. Warto dokonywać lekkich modyfikacji, za każdym razem zadając sobie pytania:

 • Co mogę zaoferować (temu konkretnemu) pracodawcy?
 • Jakie umiejętności będą niezbędne do wykonywania (tych konkretnych) obowiązków?
 • Jakie kompetencje (w tej konkretnej pracy) mogą pomóc mi wyróżnić się na tle innych kandydatów?

Przeczytaj też: Czym są kompetencje miękkie i twarde? Przykłady

Umiejętności w CV istotne dla pracodawców

Jakie kompetencje wpisać w CV? To zależy od rodzaju stanowiska i określonego przez pracodawcę profilu kompetencyjnego. Opisując swoje umiejętności, warto pamiętać nie tylko o kompetencjach twardych, które możemy udowodnić, przedstawiając stosowne dokumenty, ale także o kompetencjach miękkich, które na wielu stanowiskach mogą być równie istotne co umiejętności twarde.

Aplikując na dobrze przygotowaną ofertę, najważniejsze wskazówki znajdziemy w ogłoszeniu. Jeżeli pracodawca wymaga od kandydatów „efektywnego zarządzania zespołem projektowym”, to warto w CV wpisać: umiejętność zarządzania zespołem, umiejętność komunikowania potrzeb i celów lub wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne. Widząc w ogłoszeniu informację o konieczności „pozyskiwanie kontrahentów z wykorzystaniem różnych źródeł”, warto wpisać w CV umiejętności negocjacyjne czy dojrzałość biznesową.

Umiejętności do CV (kompetencje twarde) – przykłady

 • Znajomość języka angielskiego na poziomie podstawowym/średnio zaawansowanym/zaawansowanym;
 • Biegła znajomość programu Microsoft Excel;
 • Zaawansowana znajomość programu AutoCAD;
 • Zaawansowana znajomość Google Analytics;
 • Prawo jazdy kat. B;
 • Obsługa kasy fiskalnej;
 • Uprawnienia SEP;
 • Znajomość wymagań IATF;
 • Znajomość języków skryptowych (Phyton, Bash).

Umiejętności do CV (kompetencje miękkie) – przykłady

 • Umiejętność pracy w zespole;
 • Elastyczność;
 • Dobra organizacja pracy;
 • Odporność na stres;
 • Wysoko rozwinięte umiejętności negocjacyjne;
 • Umiejętność autoprezentacji.

Jak opisywać umiejętności w CV?

 • Precyzyjnie

„Obsługa komputera” brzmi dość enigmatycznie, podobnie jak „znajomość pakietu MS Office”. Pracodawca nie ma pewności, co tak naprawdę potrafi potencjalny kandydat. Warto więc doprecyzować tę umiejętność, wymieniając programy komputerowe, które potrafimy obsługiwać i na jakim poziomie. Można także dodać informację o znajomości konkretnych funkcji danego programu. Podobnie jest z umiejętnością posługiwania się językami obcymi. Informacja o poziomie znajomości języka może bowiem okazać się kluczowa przy selekcji dokumentów (jeśli stanowisko wymaga komunikacji w danym języku).

 • Czytelnie

Zadbaj o to, aby rekruter nie musiał długo szukać informacji o Twoich umiejętnościach. Zastosuj wypunktowania, szeregując umiejętności od najważniejszych do najmniej istotnych, pamiętając, że uwaga rekrutera skupi się na tych, które są najwyżej na liście.

 • Zgodnie z prawdą

Uczciwość to podstawa udanej współpracy między pracownikiem a pracodawcą. Kłamstwo w dokumentach aplikacyjnych szybko wyjdzie na jaw –  jeśli nie na rozmowie rekrutacyjnej, to w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Naginanie rzeczywistości może skończyć się rozwiązaniem umowy.

Czy umiejętności w CV są ważne podczas rekrutacji? Podsumowanie

CV to wizytówka kandydata. Na podstawie nadesłanych dokumentów aplikacyjnych rekruterzy dokonują wstępnej selekcji. Informacje znajdujące się w sekcji „umiejętności” są szczegółowo analizowane. Na niektórych stanowiskach brak konkretnej umiejętności może zadecydować o odrzuceniu kandydatury. Warto więc dokładnie przeanalizować zamieszczone ogłoszenie. Inspiracji można poszukać także w innych ogłoszeniach na podobne stanowiska.

Czytaj więcej:

CV to Twoja wizytówka, cv

cv, jak napisać cv, porady jak pisać cv, porady rekrutacyjne, przygotowanie cv, rekrutacja, Artykuły10.04.2017

CV to Twoja wizytówka – 6 rzeczy, o których musisz pamiętać

zmiana pracy, nowa praca

cv, częste zmiany pracy, porady jak pisać cv, porady rekrutacyjne, rekrutacja, rozmowa rekrutacyjna, Artykuły20.04.2017

Częste zmiany pracy – jak postrzegają je pracodawcy i pracownicy?

Co decyduje o zdobyciu pracy?

porady rekrutacyjne, rekrutacja, rozmowa rekrutacyjna, Artykuły19.05.2019

Nie tylko doświadczenie decyduje o zatrudnieniu

linkedin, profil

linkedin, personal branding, porady rekrutacyjne, poszukiwanie pracy, rekrutacja, szukanie pracy, Artykuły10.08.2017

Twój profil na LinkedInie – 6 rzeczy, na które rekruterzy zwracają uwagę

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.