Monika, Artykuły, linkedin, personal branding, porady rekrutacyjne, poszukiwanie pracy, rekrutacja, szukanie pracy, 10.08.2017

Twój profil na LinkedInie – 6 rzeczy, na które rekruterzy zwracają uwagę

4 min.

linkedin, profil

1. Zdjęcie

Po pierwsze, na pewno powinieneś je zamieścić. Jakie wybrać? Najlepiej dopasowane do Twojego profilu zawodowego – biznesowe. Jeżeli pracujesz w branży kreatywnej, możesz sobie pozwolić na więcej swobody. Unikaj jednak fotografii z prywatnych imprez czy z wakacji.

Jeśli dysponujesz zdjęciem biznesowym, przeanalizuj je – w jaki sposób się na nim prezentujesz? Czy Twoja pozycja jest otwarta, czy zamknięta? Uśmiechasz się czy jesteś poważny? Skonfrontuj to z tym, jak chciałbyś być postrzegany, i zastanów się, czy Twoje zdjęcie odzwierciedla to, jak chcesz, by Cię odbierano.

2. Nazwa firmy, stanowisko, opis obowiązków

W profilu powinny się znaleźć informacje na temat Twojego zatrudnienia – podaj nazwy stanowisk i firm, w których pracowałeś. Mile widziana jest także informacja o tym, w jakiej branży się specjalizujesz. Pamiętaj o chronologii i aktualizowaniu swojego profilu – kiedy na przykład zmieniasz pracodawcę lub awansujesz u obecnego. Warto, abyś wymienił również swoje główne zadania na danym stanowisku – podobnie jak byś to zrobił w swoim CV.

Rekruterzy zwracają jednak uwagę nie tylko na zajmowane stanowiska czy obowiązki:

– Dla rekruterów ważna jest również spójność branżowa – sprawdzamy, czy dany kandydat kontynuował doświadczenia i konsekwentnie budował swoją ścieżkę zawodową, czy może często zmieniał zajęcia, co może świadczyć o braku ukształtowanej wizji swojej kariery – komentuje Dariusz Obuchowicz, Business Development Executive w HRK.

Obawy headhunterów mogą również wzbudzić częste zmiany pracodawcy. Ale kiedy można je nazwać częstymi? Na to pytanie nasi eksperci odpowiadają w innym tekście: kliknij.

3. Edukacja, kursy i testy

Rekruterzy zwracają także uwagę na sekcję z wykształceniem. Warto uzupełnić profil o takie informacje jak: kierunek studiów, uczelnia czy temat pracy dyplomowej, jeżeli jest związany z Twoją ścieżką zawodową.

Nie można zapomnieć również o kursach, certyfikatach czy testach (np. językowych) – w wielu branżach to właśnie szkolenia i certyfikaty są ważniejsze niż studia wyższe.

4. Umiejętności, języki obce i rekomendacje

Zawrzyj w swoim profilu informacje o znajomości języków obcych – najlepiej określ od razu swoją biegłość – LinkedIn automatycznie zaproponuje Ci kilka opcji do wyboru. Pamiętaj także o uzupełnieniu umiejętności. Potwierdzać je mogą Twoje kontakty – poproś o to osoby, z którymi obecnie współpracujesz lub współpracowałeś.

Swoje kwalifikacje możesz podkreślić również dzięki rekomendacjom – poproś o nie członków swojego zespołu, swojego przełożonego czy partnera biznesowego.

5. Podsumowanie – opowiedz o sobie

Sekcja z podsumowaniem to miejsce na to, by opowiedzieć coś więcej o sobie. W tej części możesz napisać, jakie obszary Twojej pracy najbardziej Cię interesują czy w jakim kierunku chciałbyś się rozwijać. Takie informacje mogą pomóc rekruterowi zweryfikować, czy będziesz zainteresowany proponowaną ofertą pracy. Pamiętaj także, że podsumowanie to jedna z pierwszych rzeczy, które wyświetlają się na Twoim profilu – wykorzystaj to, by pokazać się z jak najlepszej strony.

6. Aktywność i liczba kontaktów

Nie jest to tak oczywista kwestia jak doświadczenie zawodowe czy umiejętności, ale rekruterzy również sprawdzają ten aspekt. Duża liczba kontaktów i aktywność na LinkedInie mogą świadczyć o tym, że kandydat potrafi budować sieć kontaktów biznesowych, co jest szczególnie istotne w przypadku stanowisk sprzedażowych czy marketingowych.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Na wymienione wcześniej kwestie rekruterzy najczęściej zwracają uwagę, jednak to nie wszystko, o czym powinieneś pamiętać podczas uzupełniania swojego profilu na LinkedInie. Oto kilka ważnych elementów, których nie powinieneś pomijać:

  • Dane kontaktowe – to dość prozaiczna, ale bardzo ważna kwestia. Jeśli jesteś otwarty na nowe propozycje zawodowe, ułatw rekruterom kontakt z Tobą – możesz podać swojego maila lub numer telefonu.
  • Profil w innym języku – bądź konsekwentny przy uzupełnianiu informacji – pisz w jednym języku (np. polskim lub angielskim). Pamiętaj, że możesz także stworzyć swój profil w innym języku – może to być szczególne istotne, jeśli jesteś otwarty na pracę za granicą lub biegle znasz dany język obcy.
  • Wolontariat i organizacje – takie informacje mogą odegrać szczególną rolę, jeżeli masz niewielkie (lub w ogóle go jeszcze nie masz) doświadczenie zawodowe. Jeśli angażowałeś się w różne inicjatywy jako wolontariusz lub byłeś członkiem organizacji studenckich, napisz o tym w swoim profilu.
  • Otwartość na zmiany – LinkedIn daje użytkownikowi możliwość poinformowania rekruterów o tym, że jest otwarty na zmiany. Taką opcję znajdziesz w zakładce Praca. Wystarczy, że klikniesz „Zaktualizuj zainteresowania karierą zawodową”. W tym miejscu możesz podać: jakimi stanowiskami jesteś zainteresowany, jakie lokalizacje bierzesz pod uwagę, czy poszukujesz pracy np. na cały etat lub pracy zdalnej, jakie branże preferujesz i w jak dużej (pod względem liczby pracowników) firmie chciałbyś pracować.

Profil na LinkedInie to dla rekruterów często pierwsze źródło informacji o kandydatach. Twój profil to Twoja wizytówka – wykorzystaj to i pokaż się z jak najlepszej strony.

Czytaj więcej:

Video CV

cv, Artykuły17.05.2023

Video CV – jak wyróżnić się na rynku pracy?

rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, Artykuły08.05.2023

Rozmowa kwalifikacyjna online – kilka zasad, których warto przestrzegać

Podziękowanie za udział w rekrutacji

porady dla pracowników, rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, Artykuły14.07.2017

Poznaj pracodawcę przed przyjęciem oferty! 25 pytań, które powinieneś zadać na rozmowie kwalifikacyjnej

Kandydatka czeka na rozmowę rekrutacyjną

porady rekrutacyjne, Artykuły07.09.2021

Poradnik: Jakie pytania padają na rozmowie rekrutacyjnej?

Nowa normalność w świecie hr

porady dla pracowników, porady hr, rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, Artykuły04.05.2022

Poradnik: Jak zachowywać się podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Jak czytać ogłoszenia rekrutacyjne?

jak znaleźć pracę, porady dla pracowników, porady hr, poszukiwanie pracy, rekrutacja, Artykuły29.11.2021

Poradnik: Jak czytać ogłoszenia rekrutacyjne?

Od czego zacząć poszukiwania pracy w internecie

Artykuły13.08.2021

Poradnik: Od czego zacząć poszukiwania pracy w internecie?

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.