Artykuły, cv, 17.05.2023

Video CV – jak wyróżnić się na rynku pracy?

6 min.

Video CV

Kiedy warto nagrywać video cv? Jakie może to nieść korzyści dla kandydata?

Pracujesz w branży kreatywnej, w której liczą się: pomysłowość, innowacyjność i nieszablonowe podejście do realizowanych zadań? Video CV to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego życiorysu. Sprawdź, jak nakręcić profesjonalne video CV, żeby zwiększyć szansę na zatrudnienie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co to jest video CV;
 • na co zwrócić uwagę w trakcie nagrywania;
 • kiedy warto nakręcić video CV;
 • w jaki sposób taka forma zawodowej autoprezentacji może wpłynąć na wyniki rekrutacji.

Video CV – czym jest i dlaczego warto skorzystać z tej formy autoprezentacji?

Video CV to życiorys kandydata w formie krótkiego filmu. Nagranie powinno skupiać się na doświadczeniu, umiejętnościach i szczególnych osiągnięciach zawodowych. Video CV może przybrać jedną z wielu form – od klasycznej po humorystyczną. Dopuszczalna jest zabawa konwencją, np. dziennikarską. Video CV może przybrać formę wywiadu (kandydat odpowiada na pytania zadane od osoby znajdującej się poza kadrem), a nawet… rolki, czyli 60-sekundowego materiału wideo z podkładem muzycznym znanym z mediów społecznościowych. Warto jednak pamiętać, że nie każdy format sprawdzi się w każdej rekrutacji. CV w formie rolki jest dopuszczalne, gdy kandydat ubiega się np. o posadę specjalisty ds. social mediów. W innym przypadku zabawa konwencją może zostać negatywnie odebrana.

Profesjonalne video CV sprawi, że:

 • Twoja kandydatura zapadnie rekruterowi w pamięć (to ważne, ponieważ osoba zatrudniona na tym stanowisku często przegląda kilkadziesiąt, a nawet kilkaset dokumentów dziennie);
 • Wyróżnisz się na tle innych kandydatur. Twoje CV nie przepadnie w gąszczu innych podobnych do siebie dokumentów;
 • Już przy pierwszym kontakcie zaprezentujesz rekruterowi swoje kompetencje miękkie, takie jak umiejętność autoprezentacji;
 • Masz większe szanse na otrzymanie wymarzonej posady.

Czy można nakręcić dobre video CV, nie mając doświadczenia zawodowego? Zdecydowanie tak! Taki format to dobry pomysł dla osób, które stawiają pierwsze kroki na rynku pracy, np. dla absolwentów szkół wyższych. O czym należy pamiętać przy tworzeniu życiorysu w formie filmu, gdy nie możesz pochwalić się pracą na etacie? Warto wówczas położyć nacisk na inne atuty, np. wysoko rozwinięte kompetencje miękkie, odbyte kursy i szkolenia, a nawet zainteresowania (jeśli są przynajmniej częściowo powiązane z branżą). To świetny sposób, żeby się wyróżnić, nawet jeśli nie spełniasz wszystkich wymagań stanowiskowych.

Przeczytaj: Jakie umiejętności wpisać w CV, aby zainteresować rekrutera?

Co powinno znaleźć się w video CV? Kluczowe elementy

W video CV powinny znaleźć się te same informacje co w tradycyjnym curriculum vitae, czyli:

 • dane osobowe,
 • umiejętności (zarówno twarde, jak i miękkie),
 • wykształcenie,
 • doświadczenie zawodowe,
 • szczególne osiągnięcia,
 • klauzula dotycząca przetwarzania danych osobowych;
 • opcjonalnie: zainteresowania.

Jak przygotować profesjonalne video CV? Praktyczne wskazówki

Stwórz scenariusz swojego filmu, czyli krótkie podsumowanie zawodowe. Uwzględnij doświadczenie w pracy na pokrewnych stanowiskach, kompetencje twarde i miękkie oraz najważniejsze osiągnięcia. Przeczytaj tekst na głos, zanim zaczniesz nagrywać! To, co ładnie wygląda na kartce, niekoniecznie będzie równie dobrze brzmiało na filmie.

Od czego zacząć autoprezentację? Wcale nie musisz rozpoczynać filmu słowami: „Nazywam się Anna Nowak, jestem senior marketing managerem z 10-letnim doświadczeniem”. Możesz zacząć od pochwalenia się swoimi sukcesami lub zainteresowaniami, od których zaczęła się Twoja przygoda w branży, a następnie przejść do wykształcenia i doświadczenia. Odwrócenie kolejności to nieco bardziej ryzykowna technika, ale video CV to format, który wymyka się schematom, więc wszystko zależy od Twojej pomysłowości.

Do nagrania możesz także dodać zdjęcia, np. z eventów branżowych czy fotografie certyfikatów. Tworząc video CV, nie musisz nawet… pokazywać twarzy. Możesz być jedynie narratorem, ale wówczas musisz zadbać o to, żeby to, co pokazujesz na video CV, było atrakcyjne dla odbiorcy. Niezależnie od tego, co wybierzesz, pamiętaj, aby zachować spójność przekazu.

Staraj się, żeby Twój głos brzmiał naturalnie, mów powoli (ale nie przesadnie wolno) i wyraźnie. Dodaj napisy do swojego filmu – dzięki temu osoba, która będzie go oglądać, lepiej przyswoi zawarte w nim informacje.

Sprawdź: 10 faktów i mitów na temat CV

Błędy w nagrywaniu video CV

1. Czytanie papierowego CV

Siadasz przed kamerą z zadrukowaną kartką papieru, witasz odbiorcę i… zaczynasz czytać z kartki: „Imię i nazwisko: Anna Nowak. Wykształcenie: 5-letnie studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł: magister. Doświadczenie: 3 lata pracy w agencji marketingowej na stanowisku: junior marketing specialist”. W tym momencie rekruter prawdopodobnie zakończy oglądanie. Jeśli wybierzesz format video, musisz przedstawić informacje z CV w przystępnej i atrakcyjnej dla użytkownika formie.

2. Zamieszczanie kontrowersyjnych opinii/obrazów

Pamiętaj, że rekrutera najbardziej interesuje to, jakim jesteś pracownikiem. Dlatego w video CV skup się na swoim doświadczeniu zawodowym. Unikaj tematów, które nie są bezpośrednio związane z pracą – lepiej nie wspominaj o kontrowersyjnym hobby. Zachowaj neutralność polityczną czy światopoglądową.

3. Niedopasowanie stylu komunikacyjnego do charakteru branży

Elementy humorystyczne w video CV są mile widziane, ale – pod pewnymi warunkami. Wiele zależy od branży, w której pracujesz i polityki firmy, do której aplikujesz. Zanim stworzysz film, zbierz jak najwięcej informacji o organizacji. Dowiedz się, w jaki sposób komunikuje się ze swoimi odbiorcami i pracownikami – dużo wskazówek znajdziesz na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

4. Zbyt długi materiał

Dobre video CV powinno trwać 60-90 sekund. Dlatego tworzenie nagrania zacznij od starannej selekcji materiału. Nie przekazuj zbyt wielu informacji. Skup się na tym, co dla konkretnego pracodawcy jest najistotniejsze. Możesz posiłkować się informacjami z ogłoszenia, na które odpowiadasz (ale nie kopiuj z niego całych fraz).

Czy video CV to przyszłość rekrutacji? Trendy na rynku pracy

Video CV to stosunkowo nowy trend rekrutacyjny. W najbliższych latach ma szansę zdobyć popularność, ponieważ na rynek pracy wchodzi właśnie pokolenie Z, które smartfony zna niemalże od kołyski. Dla osób dorastających na początku XXI wieku obcowanie z formatem video jest czymś naturalnym – pozwala w krótkim czasie przyswoić dużo treści. Dlatego coraz częściej korzystają z niego nie tylko pracownicy, ale także pracodawcy.

Czy to oznacza, że tradycyjne CV zupełnie zniknie? Prawdopodobnie nie – zwłaszcza że wiele firm do procesów rekrutacyjnych wykorzystuje sztuczną inteligencję, która skanuje dokument w formacie tekstowym i w ten sposób dokonuje pierwszej selekcji kandydatów.

Jeśli pracujesz w branży kreatywnej, doskonale czujesz się przed kamerą i masz podstawową wiedzę na temat obróbki materiałów video, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oprócz standardowego życiorysu przesłać także video CV. Nagranie możesz zamieścić również na swoim profilu zawodowym na LinkedInie lub innym portalu zrzeszającym pracowników i pracodawców.

Czytaj więcej:

fakty cv mity cv, cv

cv, hr, jak napisać cv, porady jak pisać cv, przygotowanie cv, Artykuły28.02.2018

10 faktów i mitów na temat CV

kandydat na pracownika, porady dla pracowników, porady hr, poszukiwanie pracy, rekrutacja, rozmowa rekrutacyjna, szukanie pracy, Artykuły18.11.2016

„Jestem zainteresowany” nie wystarczy

CV to Twoja wizytówka, cv

cv, jak napisać cv, porady jak pisać cv, porady rekrutacyjne, przygotowanie cv, rekrutacja, Artykuły10.04.2017

CV to Twoja wizytówka – 6 rzeczy, o których musisz pamiętać

Jakie zainteresowania w CV? Przykładowe hobby do CV

cv, jak napisać cv przygotowanie cv, Artykuły09.08.2021

Jakie zainteresowania w CV? Przykładowe hobby do CV

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.