Artykuły, cv, jak napisać cv przygotowanie cv, 09.08.2021

Jakie zainteresowania w CV? Przykładowe hobby do CV

6 min.

Jakie zainteresowania w CV? Przykładowe hobby do CV

CV to Twoja wizytówka. Od tego, jak dobrze je przygotujesz, zależy, czy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i będziesz mieć szansę zaprezentowania swoich umiejętności na spotkaniu z rekruterem. W dokumentach aplikacyjnych muszą znaleźć się takie elementy jak: dane osobowe i kontaktowe, wykształcenie, doświadczenie, kompetencje twarde i miękkie, podsumowanie zawodowe oraz klauzula zawierająca zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wiele osób zamieszcza także informację w CV o swoim hobby. Czy to konieczne? Czy ma to znaczenie dla rekruterów? O czym pamiętać, wpisując zainteresowania do CV, a czego lepiej unikać?

Zainteresowania w CV – dlaczego je wpisujemy?

Zamieszczenie w CV informacji o zainteresowaniach nie jest obowiązkowe. Jeżeli spełniasz wszystkie wymagania zawarte w ogłoszeniu i posiadasz odpowiednie doświadczenie, nawet bez tego elementu możesz otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Konkurencja na rynku pracy jest jednak bardzo duża. Zwłaszcza w branży nowych technologii m.in. IT czy marketingu internetowego. Ciekawe ogłoszenia przyciągają setki kandydatów. Przed rekruterami ciężka i niekiedy bardzo żmudna praca. Spośród tak wielu aplikacji muszą wyłonić te najlepsze. Dlatego warto zadbać o to, aby dokumenty aplikacyjne zawierały nie tylko podstawowe informacje, ale także elementy pozwalające wyróżnić się na tle innych kandydatur. Rekruterzy doskonale wiedzą, że pracownik musi mieć czas na regenerację i odpoczynek. To, w jaki sposób wykorzystujesz swój wolny czas, jest dla niego cenną informacją! To właśnie m.in. na podstawie zainteresowań w CV tworzy sobie wyobrażenie Ciebie jako przyszłego pracownika. Jeżeli któryś element go zaintryguje lub jest spójny z jego hobby, istnieje większa szansa, że to właśnie Ty otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Jakie zainteresowania wpisać w CV? Najczęściej popełniane błędy

1. Wpisywanie ogólników

Najczęściej wpisywane hobby do CV to: podróże, książki, film, muzyka, sport. Rekruterzy widzieli to w dokumentach aplikacyjnych setki, jeśli nie tysiące razy. Kto nie lubi jeździć na wakacje, obejrzeć wieczorem filmu lub serialu na Netflixie, posłuchać ulubionej kapeli, przeczytać książki lub od czasu do czasu wyjść na rower? Takie zainteresowania w CV w żaden sposób nie zapadają w pamięć. Wpisywanie ogólników to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Choć niedopracowanie tego elementu nie przekreśli Twoich szans na zdobycie wymarzonej pracy, jeśli posiadasz odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, może sprawić, że Twoje CV nie przyciągnie uwagi rekrutera.

Co wpisać w CV w rubryce zainteresowania zamiast:

  • sport: trening cardio/biegi długodystansowe/sporty zespołowe, np. siatkówka
  • muzyka: muzyka elektroniczna/muzyka sceniczna/muzyka folkowa
  • podróże: wycieczki rowerowe po Polsce/post-turystyka/język i kultura hiszpańska
  • książki: polskie i skandynawskie kryminały/powieść iberoamerykańska/reportaż literacki
  • filmy: filmy z dreszczykiem/filmy science fiction/polskie kino

2. Naginanie rzeczywistości

Kino noir i literatura japońska – prawda, że takie zestawienie brzmi interesująco? Na tyle interesująco, że możesz mieć pewność, że rekruter zacznie dociekać, skąd tego rodzaju zainteresowania i co ciekawego możesz powiedzieć na ich temat. Byłoby niezręcznie, gdyby okazało się, że jedyny film noir, jaki znasz, to ten, w którym wystąpiła Marilyn Monroe, a którego tytułu nie możesz sobie teraz przypomnieć, a jedynym autorem japońskim, który wpadł ci w ręce, jest Haruki Murakami, ale fabuły żadnej książki nie jesteś teraz w stanie odtworzyć. Wpisywanie fałszywych hobby w CV to drugi najczęściej popełniany błąd. Dzięki temu chcemy wzbudzić zainteresowanie rekrutera i pokazać siebie w lepszym świetle. Niestety, czasem takie zachowanie wywołuje zupełnie odwrotny skutek. Przede wszystkim tracimy wiarygodność, a tego chcielibyśmy uniknąć, zwłaszcza na rozmowie kwalifikacyjnej.

Przykładowe zainteresowania w CV – jakie hobby wypisać?

Przed szukaniem pracy nie musisz na siłę szukać nowych zainteresowań! Najważniejsze jest to, aby pozostać sobą. Pamiętaj, że nawet hobby, które Tobie może wydawać się nieciekawe czy mało atrakcyjne, może przyciągnąć uwagę rekrutera. Po godzinach pieczesz oraz dekorujesz pyszne torty dla rodziny i znajomych? Pleciesz makramy, chodzisz na air jogę, a może prowadzisz blog, na którym pokazujesz, jak stworzyć kreatywne zabawki dla najmłodszych z tego, co jest pod ręką? Masz psa i po godzinach czytasz książki o psychologii zwierząt lub pomagasz w schronisku jako wolontariusz? Uważasz, że planszówki to świetna rozrywka nie tylko dla dzieci? Uwielbiasz chodzić po górach i gdy tylko możesz, uciekasz w Bieszczady, aby odzyskać równowagę? Masz w domu więcej kwiatów niż wszyscy sąsiedzi z bloku razem wzięci i dbasz o nie tak samo jak o innych członków rodziny? Wyszukujesz modowe perełki w stylu vintage w internecie, przerabiasz, a potem szukasz dla nich nowego domu? Rozejrzyj się wokół siebie, zastanów się, co sprawia Ci przyjemność i opisz to w kilku zdaniach. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz coś, co będzie przyczynkiem do inspirującej rozmowy pomiędzy Tobą a osobą rekrutującą.

Co wpisać w zainteresowaniach w CV, a czego unikać?

Unikaj wpisywania do CV kontrowersyjnych zainteresowań, które mogą zaważyć na Twoim wizerunku jako profesjonalisty. Nie każdym hobby warto pochwalić się w CV. Zanim wybierzesz takie, które pozwoli Ci się wyróżnić na tle konkurencji, zastanów się, co mówi o Tobie jako pracowniku?

Uprawianie sportów zespołowych może być dużym atutem, jeśli na stanowisku, na które aplikujesz, ważna jest praca w grupie. Z kolei zamiłowanie do robótek ręcznych lub szachów może być pozytywnie odebrane w pracy, w której liczy się skrupulatność i dbałość o szczegóły. Kreatywne hobby takie jak malowanie akwarelami czy rysowanie węglem może zostać dobrze odebrane m.in. w branży marketingowej.

Czy warto dodać do CV zainteresowania zawodowe?

„Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej” – jeżeli bliska Ci jest ta konfucjańska maksyma i przy wyborze ścieżki zawodowej ważne było dla Ciebie, aby zawód pokrywał się z Twoimi zainteresowaniami, uwzględnij to w swoim CV! Pokaż rekruterowi, że praca to dla Ciebie coś więcej niż tylko sposób na zarabianie pieniędzy. Jeśli więc po godzinach słuchasz podcastów związanych z marketingiem, śledzisz nowinki z branży technologicznej, hobbystycznie tworzysz strony internetowe lub jeździsz na konferencje poświęcone SEO, nie zapomnij wspomnieć o tym w CV.

Choć rubryka hobby w CV nie jest obowiązkowa, zdecydowanie warto ją uzupełnić. Twoje zainteresowania dużo mówią o Tobie jako potencjalnym pracowniku. To szczególnie ważne, gdy nie możesz pochwalić się bogatym doświadczeniem i szukasz swojej pierwszej pracy. Zadbaj o to, żeby Twój profil zawodowy był spójny. Napisz, w jaki sposób Twoje hobby może być pomocne w przyszłej pracy.

Jeżeli Twoje zainteresowania choć w pewnym stopniu pokrywają się ze stanowiskiem, na które kandydujesz (np. ubiegasz się o pracę jako copywriter, a po godzinach piszesz opowiadania dla dzieci lub zaczytujesz się w polskich kryminałach), będzie to dodatkowym atutem.

W którym miejscu wpisać hobby do CV?

Projektując CV, należy pamiętać o hierarchii poszczególnych elementów. Wszystkie najważniejsze informacje (dane kontaktowe, podsumowanie zawodowe, doświadczenie, umiejętności oraz wykształcenie) powinny znaleźć się na pierwszej stronie, tak, aby rekruter nie musiał ich szukać. Ze względu na to, że informacja o zainteresowaniach nie jest obowiązkowa, powinna znaleźć się na końcu dokumentu (nad klauzulą zawierającą zgodę na przetwarzanie danych osobowych).

Pamiętaj, każdy element w Twoim CV jest istotny! Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną dostaną wyłącznie starannie wyselekcjonowani kandydaci. Jeśli chcesz znaleźć się w tym gronie, zadbaj o wszystkie szczegóły.

Czytaj więcej:

fakty cv mity cv, cv

cv, hr, jak napisać cv, porady jak pisać cv, przygotowanie cv, Artykuły28.02.2018

10 faktów i mitów na temat CV

CV to Twoja wizytówka, cv

cv, jak napisać cv, porady jak pisać cv, porady rekrutacyjne, przygotowanie cv, rekrutacja, Artykuły10.04.2017

CV to Twoja wizytówka – 6 rzeczy, o których musisz pamiętać

Video CV

cv, Artykuły17.05.2023

Video CV – jak wyróżnić się na rynku pracy?

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Poradnik

Artykuły18.05.2021

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Poradnik

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.