Monika, Raporty, branża it, rekrutacja it, rekruter, 16.01.2020

Wizerunek rekrutera w branży IT

1 min.

Wizerunek rekrutera w IT

Branża IT jest wyjątkowa. Tylko w tym biznesie kandydat prosto po studiach może zarabiać powyżej 10 000 zł brutto, a osoby z 2-letnim doświadczeniem w obszarze Big Data lub Java często zarabiają w przedziale 15-18 000 zł brutto. Jest to też sektor, charakteryzujący się największym bezpieczeństwem pracy. Nawet jeśli jeden projekt się nagle zakończy, znalezienie pracy potrwa maksymalnie tydzień, a często jeden telefon do rekrutera wystarczy, by mieć już ustalony start w nowej pracy za kilka dni. Ze względu na niezwykle wysokie zapotrzebowanie branży IT na specjalistów i ekspertów oraz bardzo wysokie stawki, kandydaci mają większe wymagania względem nowych ofert pracy i proponowanych warunków zatrudnienia. Im wyższej klasy specjalista, tym większe znaczenie w rekrutacji odgrywać będzie oferowana forma współpracy. Eksperci IT preferują zatrudnienie w oparciu o kontrakt B2B, jeden dzień pracy zdalnej w tygodniu to minimum. Ci, którzy preferują umowę o pracę, oczekują uwzględnienia kosztów praw autorskich na poziomie 50-90%, by wynagrodzenie netto było jak najwyższe. Pracodawcy, którzy uwzględniają obie formy zatrudnienia oraz pracę zdalną, mają największe szanse na zatrudnienie najlepszych pracowników. Od strony formalnej wprowadzenie odpowiednich zapisów w umowach B2B, które gwarantują bezpieczeństwo projektu, nie jest bardzo skomplikowane, a daje możliwość, utrzymania ciągłości zatrudnienia. W niektórych technologiach, jak np. iOS, kandydaci są wyjątkowo nastawieni na pracę projektową, zdalną. Nie chcą się wiązać z jednym klientem, ponieważ ważny jest dla nich rozwój i poszerzanie portfolio projektowego. Dlatego bardzo istotna, z mojego punktu widzenia, jest obserwacja szybko zmieniających się trendów wśród kandydatów na rynku IT.

Zapraszam do zapoznania się z wynikami raportu, niektóre dane nawet dla mnie były zaskakujące.

Katarzyna Cioczek-Dziewulska

Business Unit Manager

HRK ICT

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.