Monika Kostrzewa, Artykuły, kariera, wellbeing, 09.07.2024

Wakacyjne plany Polaków. Jak odpoczywamy na urlopach?

6 min.

Urlopowe plany Polaków. Jak spędzamy wakacje?

Sezon letni to moment, w którym najwięcej osób decyduje się na odpoczynek od pracy. Z tego powodu przeprowadziliśmy badanie „Wakacyjne plany Polaków” – aby sprawdzić, jak odpoczywamy, ile czasu przeznaczamy na urlop oraz czy wywołuje on u nas jakiekolwiek negatywne emocje. Jak zatem Polacy spędzają wakacje i co jest dla nich ważne w tej kwestii? 

 

Czas na wypoczynek a praca – jak Polacy planują wakacje? 

Początek lipca dla wielu z nas wiąże się z otwarciem sezonu wypoczynkowego. Firmy zwalniają obroty, pracownicy wybierają się na dłuższy urlop, a upalna pogoda nie sprzyja wysokiej produktywności. Jak się okazuje, wielu Polaków nie poprzestaje tylko na jednym wypoczynku w skali roku. Najwięcej badanych – aż 45% – zadeklarowało, że planuje wybrać się na dwa co najmniej 7-dniowe wyjazdy. Na drugim miejscu znalazł się jeden wyjazd (27% odpowiedzi), a na trzecim – trzy (17%). 

Taki rozkład to bardzo dobry znak. Według danych Eurostatu jesteśmy jednym z najdłużej pracujących narodów w skali Unii Europejskiej (w skali tygodniowej – „lepsi” są od nas jedynie Grecy i Rumuni). W związku z tym chęć oraz aktywne planowanie wypoczynku jest jeszcze istotniejsze dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. 

Poza liczbą pojedynczych wyjazdów urlopowych w  skali roku zdecydowaliśmy się również na sprawdzenie, na jak długo Polacy wyjeżdżają na wakacje. Najpopularniejszą odpowiedzią jest 2 tygodnie – 41% ankietowanych zdecydowało się na wypoczynek w takim wymiarze. Osoby, które mogą sobie pozwolić tylko na tydzień wolnego, stanowiły 39% badanych. Na trzecim miejscu, z wynikiem 9%, znajdują się wyjazdy 3-tygodniowe. Bardzo dobrym wskaźnikiem jest również to, że tylko 3% respondentów zadeklarowało, że nie planuje nawet jednego co najmniej 7-dniowego wypoczynku w tym roku.  

Wakacyjne plany Polaków. Jak odpoczywamy na urlopach?

Benefity w sam raz na urlop – na jakie opcje pracownicy mogą liczyć najczęściej?

Urlop to ważna rzecz nie tylko dla pracowników. Także i firmy mają w tym temacie coś do powiedzenia – głównie poprzez benefity. Wiele dodatków pozapłacowych jest obecnie standardem i stanowią one o atrakcyjności stanowiska czy pracy dla określonej organizacji. W przypadku tematu urlopu, wciąż większość z nas nie ma dostępu do benefitów z nim związanych. Takiej odpowiedzi udzieliło 63% osób biorących udział w badaniu.  

Spośród tych, którzy posiadają dostęp do dodatków urlopowych, największą popularnością cieszyły się wczasy pod gruszą (62%) oraz możliwość odebrania dodatkowych dni urlopu (21%). Pracodawcy najmniej chętnie oferują swoim pracownikom bony turystyczne oraz ubezpieczenie wakacyjne – te odpowiedzi zebrały jedynie po 3% głosów. 

Choć w kwestii benefitów nadal króluje ubezpieczenie medyczne oraz na życie, niektóre firmy decydują się na szerszy zakres oferty pozapłacowej. 

 

Workation – wciąż nowość, jednak czy popularna?

Workation to forma pracy zdalnej, która umożliwia połączenie obowiązków zawodowych z wypoczynkiem. Choć jest rozpowszechniona w Europie, w Polsce dopiero zaczyna zyskiwać na popularności. Dotyczy to zarówno pracodawców, jak i pracowników. 81% przebadanych osób nie planuje korzystać z tej formy pracy, a spośród chętnych tylko 18% deklaruje tygodniowe workation. Wyniki badania wskazują na spadek zainteresowania tym rozwiązaniem w stosunku do zeszłego roku. W 2023 łączenie pracy z wyjazdem zagranicznym planowało 37% pracowników, podczas gdy obecnie jest to tylko 19%.

Wakacyjne plany Polaków. Jak odpoczywamy na urlopach?

Powrót do pracy – jak się do niego przygotowujemy? 

Powrót do pracy po urlopie może być stresującym doświadczeniem, szczególnie dla osób pracujących w dużych firmach lub bardzo dynamicznych branżach. Jak się jednak okazuje, wielu Polaków ma sposoby na to, aby podjęcie zawodowych obowiązków nie było powodem do nerwów. 59% działa zapobiegawczo i planuje pracę tak, aby jeszcze przed urlopem zminimalizować ilość potencjalnych zaległości. Drugim najpopularniejszym rozwiązaniem (46% odpowiedzi) jest wyznaczenie osoby na zastępstwo, której zadaniem jest również przekazanie statusu wszystkich zadań po powrocie urlopowicza.  

Najrzadziej wybieraną opcją jest kontakt z współpracownikami na koniec wypoczynku – tak działa jedynie 7% ankietowanych. 

 

Jak się okazuje, Polacy – pomimo zapracowania – nie mają problemu z wyjechaniem na dłuższy urlop. Choć część z nas przygotowuje się do wyjazdu pod kątem zadań w pracy, aż 74% respondentów przyznało, że nie ma takiego nawyku. Czas urlopu jest bardzo ważnym aspektem kariery zawodowej, ponieważ pozwala nam na odreagowanie stresu i poprawę samopoczucia, zarówno pod kątem mentalnym, jak i fizycznym. Fakt, że coraz więcej osób planuje co najmniej 2-tygodniowy wypoczynek jest więc bardzo dobrym zjawiskiem. 

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.