Monika Kostrzewa, Artykuły, branża it, rynek it, specjaliści it, 07.05.2024

Administrator IT – wymagane umiejętności, kariera i zarobki

4 min.

Administrator IT – wymagane umiejętności, kariera i zarobki

Rozwój technologiczny niesie za sobą rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów IT, w tym administratorów systemów komputerowych. To stanowisko wymaga specjalistycznych kompetencji, ponieważ wiąże się z licznymi obowiązkami związanymi m.in. z zarządzaniem bazami danych. Administratorzy IT mogą jednak liczyć na wysokie zarobki, tym bardziej że na rynku wciąż brakuje pracowników na tego typu stanowiskach. Co więc trzeba zrobić, aby zostać administratorem systemów informatycznych? Jakie wymagania stawiają przed nimi pracodawcy?

Administrator IT – jakie są jego obowiązki?

Administrator IT to osoba odpowiedzialna za zarządzanie sieciami i bazami danych oraz nadzorowanie ich bezpieczeństwa w imieniu klienta. W jego codziennej pracy konieczny jest kontakt z innymi osobami, zwłaszcza współpracownikami. Szczególnie przydatna będzie też umiejętność kreatywnego myślenia

Jakie są obowiązki administratora IT?

Do obowiązków admina IT zaliczają się między innymi:

1. Zarządzanie sieciami i bazami danych.

 • Administrator IT ma za zadanie zapewnić płynność działania sieci komputerowych i systemów bazodanowych.
 • Do jego obowiązków należy też monitorowanie i konfigurowanie sieci oraz baz danych w celu zapewnienia optymalnej wydajności.

2. Zarządzanie bezpieczeństwem

 • Zapewnienie bezpieczeństwa sieci komputerowych i danych.
 • Wdrażanie środków bezpieczeństwa, takich jak zapora ogniowa, oprogramowanie antywirusowe oraz systemy wykrywania i reagowania na incydenty.
 • Regularne tworzenie kopii zapasowych danych w celu zapewnienia ochrony przed utratą informacji.

3. Rozwiązywanie problemów związanych z działaniem sieci

 • Diagnozowanie i usuwanie awarii sprzętowych i oprogramowania.
 • Udzielanie wsparcia technicznego w razie potrzeby, reagowanie na zgłoszenia serwisowe.

4. Testowanie i wdrażanie nowych rozwiązań

 • Testowanie nowych rozwiązań informatycznych.
 • Wdrażanie nowych technologii, zarówno dostępnych na rynku, jak i opracowywanych wewnątrz firmy.

5. Zarządzanie aktywami

 • Sprawowanie opieki nad dostępami, w tym rejestrowanie i wyrejestrowywanie użytkowników oraz gromadzenie danych, takich jak hasła.
 • Konfiguracja dostępnych serwerów i dostosowywanie ich według potrzeb klienta.

To jedynie wybrane z obowiązków administratora IT. Szczegóły zakres jego zadań zależy od specyfiki firmy, w której jest zatrudniony.

Wymagane umiejętności administratora IT

Administrator IT jest kluczową postacią odpowiedzialną za zarządzanie sieciami, bazami danych oraz nadzorowanie ich bezpieczeństwa w imieniu klienta. Wykonywane obowiązki wymagają więc od niego specjalistycznych umiejętności. Co będzie mieć kluczowe znaczenie na tym stanowisku?

 1. Wykształcenie i kwalifikacje: administrator IT powinien mieć wyższe wykształcenie. Preferowane w tym przypadku kierunki to te z zakresu informatyki lub telekomunikacji. Pożądane przez pracodawców są też ukończone kursy, posiadane certyfikaty lub zaświadczenia związane z administracją sieci, bezpieczeństwem IT oraz zarządzaniem bazami danych.
 2. Systemy operacyjne: kluczowa jest m.in. znajomość systemu Linux w stopniu pozwalającym na efektywne zarządzanie danymi elektronicznymi. Wymagana będzie też znajomość środowiska Windows. Aby móc być skutecznym w swojej pracy, administrator IT musi rozumieć architekturę sieci LAN/WAN.
 3. Języki programowania i inne: znajomość języka SQL jest kluczowa dla efektywnego zarządzania bazami danych. Z kolei znajomość Javy jest przydatna do tworzenia narzędzi i aplikacji wspierających infrastrukturę IT. Automatyzację zadań oraz tworzenie skryptów wspierających zarządzanie danymi umożliwi zaś Python. Większość tych języków programowania będzie więc wymagana na tym stanowisku.
 4. Język angielski: zaawansowana znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie jest konieczna ze względu na globalny charakter branży IT oraz częste stosowanie dokumentacji technicznej i materiałów w tym języku.

Nie tylko umiejętności techniczne i specjalistyczne są wymagane na stanowisku administratora IT. Powinien on również wykazywać się kreatywnością i zdolnością do przekładania skomplikowanego, informatycznego języka, na prosty i zrozumiały dla pozostałych współpracowników.

Administrator IT – kariera

Wybór stanowiska Administratora IT daje wiele możliwości dalszego rozwoju. Wciąż poszukiwane są osoby, które będą w stanie oferować wsparcie techniczne 24/7. Zdobyte doświadczenie związane z opieką nad bezpieczeństwem systemów przyda się w firmach, które chcą wykorzystywać metodykę działań znaną jako DevOps. W takim przypadku administrator IT stanie się osobą pośrednią między zespołem deweloperów oraz tych dbających o bezpieczeństwo i działanie serwerów administratorów.

Gdzie administrator IT może znaleźć zatrudnienie?

Osoba z taką specjalizacją może znaleźć zatrudnienie w następujących branżach:

 • Administracja: administrator IT może pracować w dziale IT różnych organizacji, od małych firm po duże korporacje. W sektorze administracyjnym jego głównym zadaniem będzie zarządzanie sieciami, bazami danych oraz zapewnianie bezpieczeństwa systemów komputerowych.
 • Informatyka/programowanie: w branży informatycznej administrator IT może być zatrudniony w firmach programistycznych, gdzie będzie odpowiedzialny za zapewnienie sprawnego funkcjonowania infrastruktury IT oraz baz danych, co umożliwi programistom pracę nad aplikacjami i systemami.
 • Telekomunikacja: w branży telekomunikacyjnej administratorzy IT są odpowiedzialni za zarządzanie sieciami, systemami komunikacyjnymi oraz bazami danych, co pozwala na sprawną komunikację w sieciach telekomunikacyjnych.

Administratorzy IT pracują również w firmach świadczących usługi związane z instalacją, utrzymaniem oraz serwisem sprzętu i oprogramowania komputerowego. Ich zadaniem jest zapewnienie, aby wszystkie systemy działały sprawnie, co pozwoli uniknąć przerw w pracy. Spotkać można ich też w sektorze inżynieryjnym, konstrukcyjnym i technologicznym.

Jaka jest ścieżka rozwoju zawodowego administratora IT?

Administratorzy IT mogą rozwijać swoją karierę w różnych kierunkach, takich jak:

 • specjalista ds. bezpieczeństwa IT,
 • inżynier sieciowy,
 • administrator baz danych,
 • architekt rozwiązań IT,
 • konsultant IT.

Na jakie zarobki może liczyć administrator IT?

Zarobki administratora IT zależą od jego wykształcenia, doświadczenia na danym stanowisku jak i pozycji firmy. Istotna jest również sama forma zatrudnienia. W przypadku umowy o pracę juniorzy zarabiają między 6,5 a 9 tys. zł, z medianą na poziomie ok. 7-8 tys. zł netto. Specjaliści z kilkuletnim doświadczeniem mogą liczyć na 10 – 14 tys. zł, przy medianie wynoszącej ok. 12 tys. zł. W przypadku seniorów wybierających UoP wynagrodzenie waha się w przedziale od 13 do 19 tys. zł, z medianą na poziomie ok. 16 tys. zł. Na największą pensję liczyć mogą osoby wysoko wykwalifikowane: władające biegle językiem angielskim, pracujące z chmurą lub wyspecjalizowanymi systemami i posiadające duże doświadczenie. W takiej sytuacji admin IT wybierający umowę o pracę może liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok. 20 –  24 tys. zł.

Alternatywnym sposobem na zwiększenie zarobków jest również zmiana formy współpracy. Jeżeli administrator IT zdecyduje się na pracę w formie B2B, może liczyć na zauważalnie wyższe wynagrodzenie. Dla juniorów jest to średnio ok. 10 tys. zł, dla osób z kilkuletnim doświadczeniem – 16 – 17 tys. zł, a dla seniorów – ok. 20 tys. zł netto. Należy jednak pamiętać, że od tej kwoty konieczne jest samodzielne zapłacenie wszelkich zobowiązań wobec państwa.

Podsumowanie

 • Administrator IT to pożądany zawód, który wymaga licznych kompetencji. Nie każdy więc sprawdzi się na tym stanowisku.
 • Ci, którzy mogą pochwalić się umiejętnościami informatycznymi i doświadczeniem w zakresie zarządzania bazami danych lub bezpieczeństwem sieci, mają szansę na zbudowanie kariery i zagwarantowanie sobie wysokiego wynagrodzenia.
 • Zawód administratora IT jest bardzo elastyczny pod kątem formy współpracy, jak i miejsca jej wykonywania. Pracodawcy poszukujący tego typu specjalistów oferują zarówno pracę stacjonarną, hybrydową, jak i zdalną.

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.