Monika Kostrzewa, Artykuły, branża it, praca w it, 10.04.2024

Architekt IT – wymagania i zarobki

4 min.

Architekt IT - wymagania i zarobki

Rola architekta IT ma kluczowe znaczenie w realizacji projektów technologicznych. Zadania osób na tej pozycji obejmują przede wszystkim planowanie, rozwijanie i utrzymywanie kompleksowej infrastruktury oraz systemów informatycznych. Z tego względu rekrutacja na to stanowisko wiąże się z dużymi wymaganiami. Oto najważniejsze informacje na ten temat.

 

Czym zajmuje się architekt IT?

W zależności od specyfiki działania przedsiębiorstwa i charakterystyki realizowanych projektów rola architekta IT może obrać różny kierunek. Zawsze jednak skupia się na jednym z dwóch głównych obszarów – jednym z nich jest projektowanie architektury systemów informatycznych, a drugim modyfikowanie istniejących rozwiązań w celu spełnienia zmieniających się potrzeb biznesowych.

W praktyce oznacza to zajmowanie się m.in. identyfikacją wymagań, analizą techniczną, projektowaniem struktury projektu czy wyborem odpowiednich technologii i narzędzi. W przypadku istniejących systemów informatycznych architekt IT musi również zarządzać integracją różnych komponentów, aby zapewnić ich płynne działanie i współpracę. Może to obejmować integrację aplikacji zewnętrznych, baz danych czy systemów komunikacyjnych. Dodatkowo zakres odpowiedzialności architekta IT może obejmować optymalizację wydajności i skalowalności systemów, by umożliwić sprawną obsługę zwiększających się zbiorów danych i zapewnić płynne funkcjonowanie infrastruktury pomimo rosnącego obciążenia.

 

Jakie są wymagania na stanowisko architekt IT?

Z uwagi na długą listę obowiązków i spory wpływ na sukces projektu stanowisko architekta IT należy do najbardziej wymagających pozycji w świecie IT. Od kandydatów oczekuje się przede wszystkim wykształcenia i doświadczenia w branży. Najbardziej doceniani są absolwenci kierunków takich jak informatyka, inżynieria oprogramowania i inne pokrewne dziedziny. Biorąc pod uwagę niezbędne doświadczenie, najczęściej wymaga się co najmniej kilku lat praktyki w branży IT – zwykle w roli programisty, jednak czasem także administratora systemów, sieci lub w innej funkcji technicznej.

Ponadto architekt IT powinien być biegły w korzystaniu z różnorodnych technologii informatycznych. To pozycja, która opiera się na codziennej pracy z licznymi rozwiązaniami technicznymi – od systemów operacyjnych i baz danych, przez różne języki programowania, aż po narzędzia deweloperskie. Nie można przy tym zapominać również o umiejętnościach komunikacyjnych. Architekt IT musi łączyć kompetencje twarde i miękkie, by móc wyjaśnić skomplikowane koncepcje nie tylko pracownikom na stanowiskach technicznych, lecz także osobom, które nie są specjalistami IT. Aby znaleźć odpowiedniego kandydata na to stanowisko, warto skorzystać ze wsparcia specjalistycznej agencji HR – takie usługi są oferowane m.in. przez firmę HRK.

 

Ile zarabia architekt IT?

Zarobki architektów IT zależą od wielu czynników, takich jak lokalizacja, doświadczenie, specjalizacja i branża, w której pracują. Osoby zatrudnione na tym stanowisku niemal zawsze należą jednak do najlepiej zarabiających osób w IT. Doświadczony architekt może liczyć na propozycję współpracy zaczynającą się od ok. 30 tys. złotych. Należy przy tym pamiętać, że ostateczna kwota „na rękę” dla specjalisty w tej dziedzinie jest uzależniona również od rodzaju wybranej przez niego umowy.

 

Podsumowanie

  • Architekt IT to osoba zajmująca się systemami informatycznymi lub infrastrukturą. Dokładny zakres jego kompetencji jest zależny od obranej ścieżki rozwoju.
  • Stanowiskiem, od którego specjaliści najczęściej rozpoczynają karierę architekta IT, jest stanowisko programisty.
  • Doświadczony architekt IT może liczyć na wysokie wynagrodzenie oraz elastyczność zasad współpracy.
  • Za możliwością negocjacji atrakcyjnych stawek idzie konieczność posiadania wysokich kompetencji. Architekci IT są uznawani za jednych z najbardziej doświadczonych specjalistów w swojej branży.

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.