Monika Kostrzewa, Artykuły, branża it, rynek it, specjaliści it, 14.05.2024

IT tester wciąż jest potrzebny? Wymagania, kariera i zarobki

5 min.

Tester IT wciąż jest potrzebny? Wymagania, kariera i zarobki

Przyjęło się stanowisko, że tester IT to jeden z nielicznych zawodów IT, w którym wiedza informatyczna nie jest wymagana. Czy rzeczywiście tak jest? Kim właściwie jest tester IT i jakie są jego obowiązki? Sprawdź, czy masz szansę na zatrudnienie na tym stanowisku i na jakie zarobki możesz liczyć.

Kim jest tester IT? Jakie ma obowiązki?

Tester IT jest specjalistą odpowiedzialnym za sprawdzanie i ocenę jakości oprogramowania przed wypuszczeniem go na rynek. Jego głównym zadaniem jest wykrywanie błędów, niezgodności oraz zapewnienie, że oprogramowanie działa zgodnie z oczekiwaniami użytkowników.

Jakie są główne zadania testera IT?

  1. Tester IT, jak sama nazwa wskazuje, przeprowadza testy różnych rodzajów oprogramowania, takich jak aplikacje mobilne, strony internetowe, oprogramowanie desktopowe, aby upewnić się, że spełniają one określone standardy jakościowe.
  2. Ponadto dokładnie raportuje wszelkie wykryte błędy, aby programiści mogli je poprawić. Raportuje również wyniki testów i postępy w procesie testowania.
  3. Tester IT weryfikuje, czy błędy zostały poprawione po ich zgłoszeniu i dokonuje ponownego testowania, aby upewnić się, że oprogramowanie działa prawidłowo.
  4. Oprócz testowania funkcjonalnego, testerzy IT są również odpowiedzialni za testowanie użyteczności i doświadczenia użytkownika, aby upewnić się, że oprogramowanie jest intuicyjne i łatwe w obsłudze.
  5. Testerzy IT mogą być też odpowiedzialni za testowanie wydajności oprogramowania, aby upewnić się, że działa ono poprawnie nawet przy dużym obciążeniu.

Tester automatyzujący i manualny – jakie są różnice?

Manualny tester oprogramowania teoretycznie nie musi znać się na programowaniu. Założone scenariusze testowe wykonuje bowiem ręcznie, tak jak zrobiłby to realny użytkownik. W praktyce znajomość języka programowania okazuje się jednak często przydatna, ponieważ ułatwia zrozumienie pracy wchodzących w skład zespołu programistów.

Z kolei tester automatyzujący pisze skrypty, które pozwalają na automatyzację zadań testera manualnego i wykonywanie ich w znacznie krótszym czasie. Programowanie jest tu niezbędne. Co więcej, w tym przypadku trzeba znać narzędzia do tworzenia testów automatycznych.

Kto może zostać testerem IT?

Jakie są wymagania pracodawców względem osób, które szukają pracy na stanowisku testera IT? Oferty pracy na stanowisko testera manualnego skupiają się wokół cech charakteru idealnego testera, a także jego zainteresowań i chęci rozwoju. Przydaje się zwłaszcza znajomość języka angielskiego i umiejętność czytania dokumentacji technicznej. Dodatkowym atutem może być co najmniej roczne doświadczenie w testowaniu oraz korzystaniu z narzędzi ułatwiających współpracę w zespole, takich jak Jira czy Confluence.

Specjaliści automatyzujący muszą posiadać więcej umiejętności. Pracodawca może dodatkowo oczekiwać znajomości języka programowania Java, SQL, Python, języka skryptowego Javascript, systemu kontroli wersji Git czy platformy programistycznej .NET.

W ofertach pracy najczęściej pojawia się również wzmianka o certyfikacie ISTQB na poziomie co najmniej podstawowym. Zdanie egzaminu certyfikującego zdecydowanie ułatwi zdobycie pierwszej pracy w zawodzie testera oprogramowania.