Monika Kostrzewa, Artykuły, branża it, rynek it, specjaliści it, 14.05.2024

IT tester wciąż jest potrzebny? Wymagania, kariera i zarobki

5 min.

Tester IT wciąż jest potrzebny? Wymagania, kariera i zarobki

Przyjęło się stanowisko, że tester IT to jeden z nielicznych zawodów IT, w którym wiedza informatyczna nie jest wymagana. Czy rzeczywiście tak jest? Kim właściwie jest tester IT i jakie są jego obowiązki? Sprawdź, czy masz szansę na zatrudnienie na tym stanowisku i na jakie zarobki możesz liczyć.

Kim jest tester IT? Jakie ma obowiązki?

Tester IT jest specjalistą odpowiedzialnym za sprawdzanie i ocenę jakości oprogramowania przed wypuszczeniem go na rynek. Jego głównym zadaniem jest wykrywanie błędów, niezgodności oraz zapewnienie, że oprogramowanie działa zgodnie z oczekiwaniami użytkowników.

Jakie są główne zadania testera IT?

  1. Tester IT, jak sama nazwa wskazuje, przeprowadza testy różnych rodzajów oprogramowania, takich jak aplikacje mobilne, strony internetowe, oprogramowanie desktopowe, aby upewnić się, że spełniają one określone standardy jakościowe.
  2. Ponadto dokładnie raportuje wszelkie wykryte błędy, aby programiści mogli je poprawić. Raportuje również wyniki testów i postępy w procesie testowania.
  3. Tester IT weryfikuje, czy błędy zostały poprawione po ich zgłoszeniu i dokonuje ponownego testowania, aby upewnić się, że oprogramowanie działa prawidłowo.
  4. Oprócz testowania funkcjonalnego, testerzy IT są również odpowiedzialni za testowanie użyteczności i doświadczenia użytkownika, aby upewnić się, że oprogramowanie jest intuicyjne i łatwe w obsłudze.
  5. Testerzy IT mogą być też odpowiedzialni za testowanie wydajności oprogramowania, aby upewnić się, że działa ono poprawnie nawet przy dużym obciążeniu.

Tester automatyzujący i manualny – jakie są różnice?

Manualny tester oprogramowania teoretycznie nie musi znać się na programowaniu. Założone scenariusze testowe wykonuje bowiem ręcznie, tak jak zrobiłby to realny użytkownik. W praktyce znajomość języka programowania okazuje się jednak często przydatna, ponieważ ułatwia zrozumienie pracy wchodzących w skład zespołu programistów.

Z kolei tester automatyzujący pisze skrypty, które pozwalają na automatyzację zadań testera manualnego i wykonywanie ich w znacznie krótszym czasie. Programowanie jest tu niezbędne. Co więcej, w tym przypadku trzeba znać narzędzia do tworzenia testów automatycznych.

Kto może zostać testerem IT?

Jakie są wymagania pracodawców względem osób, które szukają pracy na stanowisku testera IT? Oferty pracy na stanowisko testera manualnego skupiają się wokół cech charakteru idealnego testera, a także jego zainteresowań i chęci rozwoju. Przydaje się zwłaszcza znajomość języka angielskiego i umiejętność czytania dokumentacji technicznej. Dodatkowym atutem może być co najmniej roczne doświadczenie w testowaniu oraz korzystaniu z narzędzi ułatwiających współpracę w zespole, takich jak Jira czy Confluence.

Specjaliści automatyzujący muszą posiadać więcej umiejętności. Pracodawca może dodatkowo oczekiwać znajomości języka programowania Java, SQL, Python, języka skryptowego Javascript, systemu kontroli wersji Git czy platformy programistycznej .NET.

W ofertach pracy najczęściej pojawia się również wzmianka o certyfikacie ISTQB na poziomie co najmniej podstawowym. Zdanie egzaminu certyfikującego zdecydowanie ułatwi zdobycie pierwszej pracy w zawodzie testera oprogramowania.

Czy tester IT to przyszłościowy zawód?

Ta kwestia budzi wiele wątpliwości, zwłaszcza w kontekście rozwoju technologii sztucznej inteligencji i automatyzacji. W dzisiejszym świecie, który coraz bardziej bazuje na kolejnych produktach technologicznych, testerzy nadal są niezwykle istotni. Mimo że technologie AI i automatyzacja mogą zrewolucjonizować procesy testowania, to jednak człowiek pozostanie niezastąpiony w wielu obszarach, zwłaszcza w zakresie zapewnienia jakości oprogramowania.

Istotną rolę odgrywa w tym przypadku również kontrola jakości, a także testowanie aspektów niemierzalnych, takich jak m.in. doświadczenie użytkownika. Nie należy się obawiać, że zawód ten zostanie niedługo zastąpiony przez maszyny.

Gdzie znajdziesz pracę jako tester IT?

W dzisiejszym świecie, który coraz bardziej bazuje na kolejnych produktach technologicznych, tester jest bardziej niż potrzebny. Dzięki temu masz możliwość szukania pracy w wielu ciekawych firmach, nie tylko w software house’ach. Do wyboru masz także wszelkie organizacje związane z finansami, nowymi technologiami, telekomunikacją, grami komputerowymi, bankowością, itp.

Możliwości są tak szerokie, ponieważ w wielu firmach, niezależnie od branży, znajdują się działy IT. Testerzy biorą udział we wprowadzaniu nowych rozwiązań czy aplikacji mobilnych. Testują ich działanie i razem z programistami wypuszczają na rynek jak najlepszy produkt.

Na jakie zarobki może liczyć tester IT?

Testerzy IT mogą liczyć na atrakcyjne zarobki, które zależą od doświadczenia, lokalizacji, rodzaju firmy, a także wybranego sposobu współpracy (umowy o pracę lub też B2B). Osoba na pozycji juniorskiej średnio może liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok. 8000 zł, niezależnie od wybranej umowy. Bardziej doświadczony tester ma możliwość wynegocjować już od 13 (UoP) do 16 (B2B) tys. zł. Mediana dla testera – seniora zawiera się z kolei w przedziale 19 – 20 tys. zł.

Bardzo ważnym aspektem w kwestii wynagrodzeń dla testerów IT jest również zajmowane stanowisko. Przeciętne wynagrodzenie dla testera manualnego w Polsce mieści się w przedziale od 4000 do 8000 zł miesięcznie, podczas gdy dla testera automatyzującego wynagrodzenie może być wyższe, zwykle między 6000 a 12 000 zł miesięcznie. Testerzy odpowiadający za QA (Quality Assurance) zwykle plasują się pośrodku tego zestawienia.

Warto przy tym dodać, że testerzy IT chętnie są zatrudniani w firmach międzynarodowych. Pracują wówczas w 100% zdalnie i mogą liczyć na jeszcze wyższe wynagrodzenie. Pozycja testera automatyzującego – jeżeli pracownik posiada odpowiednią wiedzę z zakresu programowania – otwiera również drzwi do wielu innych ścieżek kariery w branży IT.

Jakie są możliwości rozwoju w pracy testera IT?

Awans na stanowiska kierownicze to naturalna kolej rzeczy dla testerów, którzy chcą rozwijać swoją karierę. Testerzy mogą awansować na takie stanowiska jak m.in. kierownik działu testowania, lider zespołu testowego lub główny tester. Te stanowiska wymagają zarządzania zespołem testowym, nadzoru nad procesem testowania oraz podejmowania decyzji dotyczących strategii testowania i planowania zasobów.

Testerzy mogą też skupić się na określonej dziedzinie, na przykład testowaniu oprogramowania mobilnego, testowaniu bezpieczeństwa IT czy testowaniu wydajności i obciążenia. Specjalizacja pozwala testerowi na pogłębienie wiedzy i umiejętności w konkretnym obszarze, co z kolei może prowadzić do lepiej płatnych stanowisk i większych możliwości kariery.

Podsumowanie

  • Zadaniem testera IT jest dokładne sprawdzenie oprogramowania pod kątem wszelkich błędów i nieprawidłowości w działaniu, zanim produkt trafi w ręce użytkowników. Jest to zajęcie wymagające skupienia i przyłożenia dużej uwagi do szczegółów.
  • Tester IT może pracować ręcznie, wykonując działania w programie tak, jak zrobiłby to zwykły użytkownik, lub też tworzyć skrypty, które wykonają część pracy za niego. W pierwszym przypadku mówimy o testach manualnych, a w drugim – automatyzujących.
  • Tester IT może liczyć na podjęcie pracy nie tylko w kraju, ale również za granicą – pracując zdalnie. Dodatkowo kariera ta posiada dobrze zdefiniowaną ścieżkę rozwoju.
  • Zarobki testera IT zależą od obejmowanego przez niego stanowiska. Pozycja testera manualnego jest najmniej wymagająca dla osób początkujących. Z kolei na największą wypłatę mogą liczyć doświadczeni testerzy automatyzujący.

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.