Monika, Artykuły, branża it, zarobki, 24.07.2023

Front-end developer – rola, wymagania i perspektywy

3 min.

Front-end developer

Czym zajmuje się front-end developer? Na jakie zarobki może liczyć początkujący, a na jakie doświadczony programista?

Zainteresowanie pracą w branży IT nie spada. Kandydatów przyciąga przede wszystkim perspektywa wysokich zarobków. Duże znaczenie przy wyborze stanowiska mają także takie czynniki jak elastyczny czas pracy, szeroki pakiet benefitów pozapłacowych czy możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać front-end developerem? Jakie są perspektywy w tym zawodzie dla kandydatów bez doświadczenia? Na jakie zarobki może liczyć początkujący programista? Sprawdź, jak zdobyć pracę w jednym z zawodów przyszłości.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co robi front-end developer,
 • jakie wymagania musi spełnić osoba zatrudniona na tym stanowisku,
 • jak zostać front-end developerem,
 • ile zarabia początkujący, a ile doświadczony programista,
 • jakie są perspektywy dla osób, które planują rozpocząć karierę w branży IT.

Front-end developer – kim jest i czym się zajmuje?

Front-end developer to osoba, która zajmuje się tworzeniem i rozwijaniem produktów cyfrowych, tj. stron internetowych oraz aplikacji. Specjalista ten jest odpowiedzialny za programowanie tych części, które są widoczne dla użytkowników. Front-end developer dba o to, aby witryny i aplikacje były responsywne, funkcjonalne i estetyczne. Odpowiada m.in. za wygląd menu, grafik, animacji czy buttonów.

Do podstawowych zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy:

 • implementacja nowych funkcjonalności,
 • proponowanie nowych rozwiązań usprawniających działanie produktów cyfrowych,
 • rozwiązywanie problemów związanych ze stroną internetową lub aplikacją,
 • aktualizacja oprogramowania,
 • monitorowanie witryny lub aplikacji w celu wprowadzania na niej usprawnień,
 • współpraca z pozostałymi zespołami odpowiedzialnymi m.in. za back-end oraz testowanie.

Wymagania dla front-end developera – umiejętności techniczne i kompetencje miękkie

Czy osoba, która chce rozpocząć karierę na stanowisku front-end developera, musi mieć skończone studia informatyczne? Niekoniecznie. W tej branży dużo ważniejsze jest doświadczenie (podparte konkretnymi realizacjami). Dyplomy i certyfikaty będą jednak dodatkowym atutem.

Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia pracy na stanowisku front-end developera jest bardzo dobra znajomość trzech najpopularniejszych języków programowania, do których zaliczamy HTML, CSS oraz JavaScript. Dodatkowo niezbędna jest także znajomość frameworków (takich jak React, Vue czy Angular), czyli oprogramowania pomocniczego, które jest wykorzystywane do budowania aplikacji webowych i desktopowych. Frameworki znacznie ułatwiają pracę programistów, ponieważ dają dostęp do gotowych rozwiązań, które tworzą pewnego rodzaju „szkielet” danej strony czy aplikacji.

Jedną z podstawowych kompetencji twardych na stanowisku front-end developera jest dobra znajomość języka angielskiego (na poziomie co najmniej B2), pozwalająca na pracę z dokumentacją techniczną i umożliwiająca swobodną komunikację. Osoby, które biegle posługują się angielskim zarówno w mowie, jak i w piśmie, mogą liczyć na zatrudnienie przy ciekawszych i lepiej płatnych projektach. Wiele firm informatycznych pracuje w międzynarodowych zespołach i obsługuje zagranicznych klientów. Dlatego osoba, która planuje karierę w tym obszarze, powinna zadbać o jak najlepszą znajomość języka angielskiego.

Front-end developer jest odpowiedzialny za wygląd strony. Dlatego jednym z wymagań na to stanowisko jest dobra znajomość zasad UX, czyli projektowania doświadczeń użytkowników.

W związku z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji coraz ważniejszą umiejętnością wśród programistów jest znajomość rozwiązań i technologii z zakresu AI. Współpraca ze sztuczną inteligencją może znacznie skrócić czas realizacji wielu zadań front-end developera. To sprawia, że przetwarzanie języka naturalnego (NLU) oraz umiejętność tworzenia promptów zyskują na znaczeniu.

Front-end developer, oprócz wymienionych wyżej kompetencji twardych, musi posiadać także szereg umiejętności miękkich.

Najważniejszą jest zdolność analitycznego myślenia. Praca w zawodzie programisty wymaga także dużej samodzielności, umiejętności szybkiego rozwiązywania problemów i pracy pod presją czasu. To zawód dla osób, które mają wysoko rozwinięty zmysł estetyczny i potrafią myśleć w sposób nieszablonowy.

Przedstawione powyżej wymagania stanowią bazę wspólną dla wielu ogłoszeń. Warto jednak pamiętać, że konkretne oczekiwania względem front-end developera mogą się różnić w zależności od firmy oraz projektu.

Ścieżka rozwoju jako front-end developer

Znaczenie branży informatyczno-technologicznej w Polsce stale rośnie. Zapotrzebowanie na specjalistów IT jest związane z szybkim wzrostem poziomu cyfryzacji w Polsce. Od kilku lat obserwujemy ogromny popyt na kierunki informatyczne wśród młodego pokolenia. Coraz częściej do branży IT startują jednak nie tylko młodzi. Wiele osób podejmuje decyzję o przebranżowieniu, mając na koncie doświadczenie w innych sektorach gospodarki.

Osoby pracujące na stanowisku front-end developer mają ciekawe perspektywy rozwoju zawodowego. Specjaliści z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem mogą awansować na senior front-end developera lub rozwinąć się w kierunku full-stack development, łącząc wiedzę z zakresu front-endu (czyli wizualnego aspektu oprogramowania) z doświadczeniem w back-endzie (związanym z silnikiem aplikacji).

Branża IT dynamicznie się zmienia. Znajomość nowych trendów i technologii jest kluczowa, aby pozostać konkurencyjnym na rynku pracy. Konieczność stałego podnoszenia kwalifikacji to jedno z największych wyzwań w pracy front-end developera.

Jakie są zarobki front-end developera? Przegląd wynagrodzeń na tym stanowisku

Specjaliści IT należą do najlepiej wynagradzanych grup zawodowych w Polsce. Początkujący front-end developer na stanowisku junior front-end developera może liczyć na zarobki  8000 – 15000 zł brutto. Mid fron-end developer aktualnie zarabia 17 000 – 23 000 zł brutto, a senior 25000 – 30000+ zł brutto. Na poziom stanowiska w tej branży wpływa kilka czynników. Przede wszystkim: doświadczenie, czyli staż pracy. Nie bez znaczenia jest także wielkość organizacji. Osoby pracujące w firmach, które realizują duże projekty dla międzynarodowych klientów, są lepiej wynagradzane niż specjaliści zatrudnieni w przedsiębiorstwach z sektora MŚP.

Porady dla aspirujących front-end developerów – jak rozpocząć karierę i rozwijać się w tej dziedzinie?

Wejście do branży IT wymaga zdobycia konkretnych umiejętności i doświadczenia. Osoby, które planują rozpocząć karierę w branży, często zastanawiają się, od czego zacząć. Kandydaci, którzy nie mogą pochwalić się własnymi projektami, mogą rozważyć rozpoczęcie studiów na kierunku informatycznym, które pozwolą im zdobyć podstawową wiedzę z zakresu nowych technologii i podstaw programowania. W ofercie największych polskich uczelni można znaleźć zarówno studia stacjonarne, jak i niestacjonarne. Nauka w szkole publicznej jest darmowa, należy jednak liczyć się z dużą konkurencją. Od kilku lat kierunki informatyczne należą do najbardziej obleganych – na jedno miejsce przypada nawet kilkudziesięciu kandydatów. Wybierając „tradycyjną” drogę, należy także pamiętać o tym, że pracę w upragnionym zawodzie rozpoczniemy dopiero za kilka lat. Warto mieć również na uwadze to, że sam dyplom nie jest gwarancją otrzymania pracy w wymarzonym zawodzie, warto więc jednocześnie realizować własne projekty, wykorzystując wiedzę zdobytą w trakcie nauki na uczelni w praktyce, aby budować ciekawe CV.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się tzw. bootcampy, czyli kursy, które pozwalają nauczyć się programowania od podstaw w stosunkowo krótkim czasie. To propozycja dla osób, którym zależy na jak najszybszym przebranżowieniu i są w stanie zapłacić za to niemałą cenę (koszt uczestnictwa w intensywnym kursie JavaScript, pozwalającym zdobyć jedną z kluczowych umiejętności na stanowisku front-end developera, to nawet kilkanaście tysięcy złotych). Uczestnictwo w bootcampach odbywa się przez internet, więc najbardziej zmotywowani uczniowie mają możliwość pogodzenia pracy zawodowej w innej branży z dokształcaniem się po godzinach.

Szukasz pracy jako Front-End Developer?

Znajdź ofertę u jednego z naszych partnerów. W trosce o dobro kandydatów współpracujemy wyłącznie ze zweryfikowanymi podmiotami. Zostaw CV, jeśli nie znajdziesz interesującego Cię ogłoszenia. Dołącz do bazy kandydatów HRK i otrzymuj spersonalizowane oferty pracy.

Potrzebujesz doświadczonego specjalisty w zespole programistów?

Zapraszamy do kontaktu z zespołem HRK ICT. Oferujemy profesjonalne wsparcie w poszukiwaniu wysoko wykwalifikowanych specjalistów i menedżerów. Prowadzimy rekrutacje dla firm informatycznych i telekomunikacyjnych związanych z różnymi sektorami gospodarki. Korzystamy z nowoczesnych narzędzi rekrutacyjnych, dzięki którym jeszcze szybciej „łowimy” talenty. Bazujemy na eksperckiej wiedzy podpartej wieloletnim doświadczeniem w branży HR. Specjalizujemy się w usłudze IT Contracting, obejmującej zarówno Body Leasing, jak i Team Leasing.

Czytaj więcej:

Wynagrodzenia w IT, Laptop, Programowanie

branża it, Artykuły23.10.2022

Na rynku brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa

Pracujesz w IT, it, praca, kodowanie, informatyk

branża it, Artykuły21.08.2017

Pracujesz w IT? Poznaj 8 powodów, dla których warto współpracować z agencją rekrutacyjną

Specjaliści IT chcą jawności wynagrodzeń

branża it, Artykuły05.02.2020

Raport: branża IT chce jawnych wynagrodzeń i pracy zdalnej

Te zawody zrewolucjonizują rynek, zawody, rynek

branża it, Artykuły30.05.2018

Te zawody zrewolucjonizują rynek

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.