Artykuły, branża it, praca w it, rynek it, rynek pracy, specjalista it, 21.08.2017

Pracujesz w IT? Poznaj 8 powodów, dla których warto współpracować z agencją rekrutacyjną

4 min.

Pracujesz w IT, it, praca, kodowanie, informatyk

Pracujesz w branży IT? Zapewne wiele razy kontaktowali się z Tobą headhunterzy – również działający z ramienia agencji rekrutacyjnej. Czy zdarzyło Ci się zignorować taką wiadomość? Jeśli tak, być może po przeczytaniu tego tekstu już więcej tego nie zrobisz. Dlaczego warto współpracować z agencją rekrutacyjną? Przedstawiamy 8 argumentów – bez owijania w bawełnę.

Powód 1: Masz dostęp do prestiżowych ofert

Firmy nie zawsze decydują się na samodzielne publikowanie swoich ofert pracy. Dlaczego? Powody mogą być różne, ale często jest tak w przypadku prestiżowych ofert. Nierzadko organizacje od razu przekazują takie zlecenia profesjonalnym rekruterom. Dzięki współpracy z agencją rekrutacyjną będziesz mieć dostęp do tego rodzaju ogłoszeń – jeśli Twój profil zawodowy jest dopasowany do projektu, headhunter sam się z Tobą skontaktuje.

Powód 2: Rekruter przedstawia swojemu klientowi Ciebie, nie Twoje CV

– Rekruter jest Twoim menedżerem podczas procesu rekrutacyjnego. Dokłada starań, żeby jak najlepiej poznać: Twoje doświadczenia, oczekiwania wobec pracodawcy, obszary, w których chciałbyś się rozwijać, zasady, na których chciałbyś pracować, czy choćby Twój charakter. Dzięki temu przedstawia Cię swojemu klientowi jako osobę. Jeśli aplikujesz bezpośrednio do danej firmy, trafia do niej jedynie dokument – Twoje CV – mówi Izabela Zaremba, IT Recruitment Consultant w HRK IT Contracting.

Powód 3: Jesteś na bieżąco informowany o przebiegu procesu

Procesy rekrutacyjne potrafią niekiedy znacznie się przeciągać. Jeśli samodzielnie aplikujesz na ogłoszenie firmy, zwykle nie masz bezpośredniego kontaktu do danej osoby z działu HR. Nie możesz spytać o przebieg procesu.

Jeżeli współpracujesz z agencją rekrutacyjną, masz bezpośredni kontakt do rekrutera, który prowadzi projekt i który na bieżąco informuje Cię o przebiegu procesu. Konsultant z kolei ma informacje z pierwszej ręki – od menedżera z firmy, dla której pracuje.

Powód 4: Rekruter jest doradcą i menedżerem Twojej kariery

– Profesjonalny rekruter dba o to, abyś zaprezentował się klientowi z jak najlepszej strony. Konsultantowi zależy na tym, by jego klient zatrudnił właśnie Ciebie, dlatego może wskazać błędy, które być może popełniasz, i pomóc Ci je wyeliminować. Dobry headhunter jest Twoim doradcą kariery, który może Ci podpowiedzieć, czy kultura organizacyjna jego klienta jest zbieżna z Twoimi oczekiwaniami wobec pracodawcy. Jeśli samodzielnie aplikujesz na dane stanowisko, nie zawsze masz możliwość dobrego poznania potencjalnego pracodawcy jeszcze przed przyjęciem oferty. Rekruter może przekazać Ci wiele informacji na temat firmy, dzięki czemu będziesz mieć świadomość, do jakiej organizacji być może dołączysz – komentuje Monika Antczak, Business Unit Manager HRK ICT.

Powód 5: Rekruter przedstawia Ci oferty dopasowane do Twoich oczekiwań

Rekruterzy zadają kandydatom pytania na temat tego, w jakiej organizacji chcieliby pracować, co jest dla nich ważne w codziennej pracy, czego oczekują od pracodawcy. Dzięki temu mogą dopasować oferty do Twoich oczekiwań i potrzeb. Kiedy samodzielnie aplikujesz na stanowisko, to Ty musisz się dopasować do wymagań pracodawcy.

Powód 6: Rekruter chce Cię zatrudnić, przedstawiciel wewnętrznego działu HR chce wybrać

Jeżeli rekruter decyduje się na przedstawienie Twojego profilu klientowi, to znaczy, że jest przekonany, że sprawdzisz się na danym stanowisku, i zależy mu na tym, by Cię zatrudniono. Jeżeli aplikujesz bezpośrednio do firmy, przedstawiciel wewnętrznego działu HR w początkowej fazie procesu ocenia Twoją kandydaturę tylko na podstawie przesłanego CV – zwykle tylko ono wpływa na decyzję specjalisty ds. HR, czy zaangażować Cię do dalszych etapów rekrutacji.

Powód 7: Rekruter jest źródłem wiedzy na temat firmy

Profesjonalny rekruter rzetelnie dzieli się wiedzą z kandydatem. Konsultant nie tylko przedstawi Ci informacje, które zwykle i tak znajdują się w ogłoszeniu, ale opowie Ci o tym, jaka jest sytuacja w firmie klienta czy jaki jest powód rekrutacji. Kiedy samodzielnie aplikujesz na stanowisko, zwykle nie masz dostępu do tak szczegółowych informacji na temat potencjalnego pracodawcy.

Powód 8: Rekruter jest Twoim kontaktem na przyszłość

Nawet jeżeli zgłosisz się do rekrutera, a ten nie będzie miał dopasowanych do Ciebie ofert, będzie o Tobie pamiętał, kiedy tylko takie się pojawią. W takiej sytuacji to rekruter sam skontaktuje się z Tobą, by przedstawić Ci ofertę, która będzie dopasowana do Twoich oczekiwań.

Czy warto więc współpracować z rekruterem z firmy doradztwa personalnego działu IT? Przedstawiliśmy Ci naszą perspektywę – teraz decyzja należy do Ciebie. Jeżeli wymienione argumenty do Ciebie przemawiają, skontaktuj się z nami: zespół ICT w HRKzespół IT Contracting w HRK.

Czytaj więcej:

benefity pracownicze, branża it, raport HRK, Artykuły13.10.2016

Pozapłacowe benefity w sektorze IT – czyli czym pracodawcy przyciągają kandydatów

Oczekiwania pracowników IT względem pracodawców w Łodzi

branża it, raport HRK, rynek it, specjalista it, Raporty07.07.2023

Oczekiwania pracowników IT względem pracodawców w Łodzi

Specjaliści IT chcą jawności wynagrodzeń

branża it, jawność wynagrodzeń, jawność wynagrodzeń w it, raport HRK, rynek it, wynagrodzenie, Artykuły05.02.2020

Raport: branża IT chce jawnych wynagrodzeń i pracy zdalnej

praca it, ścieżki kariery,

branża it, praca w it, rynek it, rynek pracy, Artykuły01.06.2017

Chcesz pracować w IT, ale nie masz wiedzy technicznej? Oto 4 ścieżki kariery dla Ciebie!

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.