Artykuły, atmosfera w pracy, ocena pracownicza, porady dla pracodawcy, porady hr, 02.07.2021
Atmosfera w pracy – jak wpływa na funkcjonowanie firmy?
4 min.
Polacy są w ścisłej czołówce najbardziej zapracowanych narodów świata. Nie wszyscy jednak wypełniają swoje obowiązki zawodowe z takim samym entuzjazmem. Jednym z głównych czynników stresogennych jest zła atmosfera w miejscu pracy. W jaki sposób stres wpływa na efektywność pracowników i pracę całej organizacji? Co zrobić, żeby ją poprawić? Sprawdziliśmy!
Dlaczego atmosfera pracy jest tak ważna?
Wyobraź sobie, że każdego ranka budzisz się z zaciśniętym gardłem. Czujesz nerwowość i rozdrażnienie, którym czasem towarzyszą inne dolegliwości, takie jak bóle głowy czy żołądka. Nachodzą Cię natrętne myśli. Masz problemy ze skupieniem się na wykonywanej czynności, przez co częściej popełniasz błędy. Powód? Zła atmosfera w pracy.
Każdego dnia na wykonywanie obowiązków zawodowych przeznaczamy średnio 8 godzin (choć wiele osób deklaruje, że nierzadko jest to 10, a nawet 12 godzin). Praca ma duży wpływ na życie prywatne. Często odbija się to także na zdrowiu: nie tylko fizycznym, ale także psychicznym. Zła atmosfera w pracy jest jedną z przyczyn wypalenia zawodowego. To często bagatelizowany, choć coraz bardziej powszechny, problem. Niestety, niechęć do pracy często bywa odbierana jako przejaw lenistwa. Osoba, która nie znajduje w najbliższym otoczeniu wsparcia i zrozumienia, zaczyna tłumić swoje emocje, które, nie mogąc znaleźć ujścia w szczerej rozmowie, mogą prowadzić do rozwoju takich chorób jak nerwica i depresja.
Czym wyróżnia się przyjazna atmosfera w pracy?
Niektórzy mówią, że dobrą atmosferę w pracy można wyczuć już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. A dla wielu osób, zwłaszcza z pokolenia Y i Z, o które toczy się najbardziej zażarta walka na rynku pracy, to jeden z najważniejszych motywatorów! Igreki i Zetki urodzone w latach 80., 90. i na początku dwutysięcznych są świadome, że praca w nadmiernym stresie może być wyniszczająca dla zdrowia psychicznego. Dlatego organizacje, które nie potrafią zapewnić pracownikom komfortowych warunków, omijają szerokim łukiem.
Na atmosferę w pracy składa się wiele czynników takich jak:
- sposób komunikacji w firmie,
- system motywacyjny,
- sposób oceniania,
- możliwość rozwoju zawodowego.
Przykład zawsze idzie z góry! Największy wpływ na atmosferę w pracy mają przełożeni. To oni ustalają zasady panujące w firmie i tworzą kulturę całej organizacji. Jeżeli nie odnoszą się do swoich pracowników z szacunkiem, zamykają się na zgłaszane przez nich problemy orazi podkręcają niezdrową rywalizację, to trudno oczekiwać, że osoby zatrudnione w danej organizacji, będą zachowywać się inaczej wobec swoich współpracowników.
Na co wpływa dobra atmosfera w pracy?
Dobra atmosfera w pracy wpływa na wzrost produktywności i zaangażowania. Osoby, które są odpowiednio zmotywowane, czują się sprawiedliwie oceniane i wiedzą, że mają się do kogo zwrócić w przypadku pojawienia się problemów, są bardziej lojalne orazi zaangażowane. Pracownicy, którzy nie są obciążeni nadmierną ilością obowiązków, chętniej wchodzą w bliższe relacje ze współpracownikami i pomagają sobie nawzajem. Warto pamiętać, ze zadowoleni pracownicy są najlepszą wizytówką organizacji i budują pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa na zewnątrz. Dobra atmosfera w pracy wpływa na obniżenie rotacji pracowników orazi pozwala uniknąć kolejnych rekrutacji.
Jak zła atmosfera w pracy oddziałuje na przedsiębiorstwo i efektywność pracowników?
Zła atmosfera w pracy to źródło dodatkowego stresu. A stres bywa nazywany jedną z chorób cywilizacyjnych. Stymuluje wydzielanie kortyzolu, który powoduje problemy ze snem i koncentracją oraz zaburzenia pracę układu odpornościowego. Sprzyja także odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Co potęguje napiętą atmosferę w pracy? Niezdrowa rywalizacja, zła komunikacja między współpracownikami, a także między pracownikami a przełożonymi. Dodatkowy stres wywołuje również niewłaściwy podział obowiązków. Pracownicy, którzy czują się przeciążeni, mają problem z wykonywaniem powierzonych zadań na czas. Stają się przez to bardziej nerwowi, co odbija się na kontaktach ze współpracownikami, a nawet klientami.
Atmosfera w pracy – jak o nią zadbać?
- Słuchaj swoich pracowników.
- Szybko rozwiązuj sytuacje konfliktowe, nie dopuść do ich eskalacji.
- Zadbaj o integrację zespołu (np. wspólne wyjścia czy posiłki).
- Zapewnij pracownikom miejsce do relaksu.
- Wyznaczaj realne i łatwo mierzalne cele.
- Zapewnij pracownikom możliwość rozwoju.
- Bądź życzliwy i pomocny! Komunikacja oparta na wzajemnym szacunku procentuje.
- Doceniaj osiągnięcia: pokaż pracownikom, że ich praca jest istotna dla całej organizacji.
- Zadbaj o odpowiednią motywację pracowników (finansową i pozapłacową np. w postaci kart podarunkowych czy welcome packów dla nowych pracowników).
Kluczem do stworzenia przyjaznego środowiska pracy jest więc: dobra komunikacja, sprawiedliwa ocena i właściwa motywacja. Na szczęście coraz więcej przedsiębiorców jest świadomych, jak ważna dla całej organizacji jest atmosfera pracy. Nie wszyscy mają jednak wiedzę i doświadczenie w tym obszarze. Dlatego coraz więcej osób korzysta z pomocy profesjonalnych agencji HR-owych realizujących działania employer brandingowe, które zwiększają zaangażowanie pracowników i kształtują poczucie dumy z bycia częścią organizacji.
Choć wydawałoby się, że atmosfera w pracy to, coś, co trudno zweryfikować, istnieją narzędzia, które pozwalają zmierzyć satysfakcję pracowników z wykonywanych obowiązków. Badaniem zadowolenia osób zatrudnionych w danej organizacji zajmują się także zewnętrzne firmy HR-owe.