Artykuły, benefity pracownicze, hr, motywowanie pracownika, porady dla pracodawców, porady hr, 15.02.2023

Benefity dla pracowników w pracy – pomysły, przykłady

5 min.

benefity dla pracowników

Dowiedz się co wpływa na atrakcyjność benefitów pozapłacowych u kandydatów biorących udział w rekrutacji oraz które z nich są najpopularniejsze na rynku.

Benefity pozapłacowe są już standardem w większości firm. Czy mogą stać się istotnym narzędziem w budowaniu zaangażowania pracowników i wizerunku marki? Sprawdź, jakie dodatki cieszą się największą popularnością. Dowiedz się, jak świadomie kreować politykę benefitową w firmie, aby przynosiła jak najwięcej korzyści – nie tylko pracownikom, ale całej organizacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym są benefity pracownicze;
 • czym się kierować przy wyborze świadczeń pozapłacowych;
 • jakie benefity cieszą się największą popularnością;
 • na jakie dodatki możesz liczyć, rozpoczynając pracę w HRK.

Czym są benefity pracownicze?

Benefity dla pracowników to świadczenia pozapłacowe, które wspierają strategię Employer Brandingową. Mogą występować w wielu formach (np. dofinansowania) i dotyczyć różnych aspektów – zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego.

Polityka benefitowa to coś więcej niż zbiór losowych, najbardziej popularnych benefitów. Jest ściśle związana z branżą oraz kulturą organizacyjną danej firmy. Dobór bonusów pozapłacowych dla pracowników wymaga opracowania Employee Value Proposition, czyli pakietu unikalnych wartości marki. Tylko wtedy może mieć rzeczywisty wpływ na wizerunek marki.

Czym się kierować przy wyborze benefitów pracowniczych?

Planowanie polityki benefitowej powinno być poprzedzone analizą potrzeb pracowników. To, co cieszy się dużą popularnością w jednej firmie, niekoniecznie musi sprawdzić się w innej.

O atrakcyjności benefitu nie świadczy więc jego popularność, a dopasowanie do potrzeb.

Na atrakcyjność benefitów wpływa wiele czynników m.in. wiek pracowników, rodzaj wykonywanej przez nich pracy, a nawet stan cywilny. Inne oczekiwania co do bonusów pozapłacowych będą miały osoby pracujące fizycznie, a inne pracownicy biurowi. Co innego będzie atrakcyjne dla osób wychowujących małe dzieci, a co innego dla właścicieli czworonogów.

Bonusy pozapłacowe powinny odpowiadać na aktualne potrzeby pracowników. Dlatego warto pamiętać, że polityka benefitowa powinna podlegać modyfikacjom, jeśli potrzeby danej grupy ulegną zmianie.

Mimo że benefity są ważnym elementem polityki Employer Brandingowej, to nawet najbardziej atrakcyjne bonusy pozapłacowe nie wystarczą, aby przyciągnąć do firmy najlepszych specjalistów. Dlatego polityka benefitowa powinna iść w parze z dobrze przemyślaną polityką płacową i kadrową.

Najpopularniejsze benefity pracownicze

Czas pracy

Z raportu HRK „Benefity związane z czasem pracy” wynika, że najbardziej pożądanym przez pracowników benefitem jest 4-dniowy system pracy (przy zachowaniu pełnoprawnego wynagrodzenia). Na to rozwiązanie wskazało aż 73% ankietowanych. Mimo że ten benefit w polskich firmach jeszcze nie jest wprowadzany na szeroką skalę, to coraz więcej firm decyduje się na ten krok (zwłaszcza w najbardziej konkurencyjnej branży, jaką jest IT).

Dużą popularnością cieszy się też praca w modelu hybrydowym (68%), ruchomy czas pracy (63%), dodatkowy płatny urlop okolicznościowy, np. z okazji urodzin (47%) oraz „luźny piątek”, czyli dzień, który można przeznaczyć na projekty rozwojowe (45%).

Czas wolny

Benefity pracownicze mogą wspierać pozazawodowe pasje pracowników. Do najpopularniejszych bonusów pozapłacowych wciąż należą karty sportowe, które uprawniają do tańszych lub darmowych wstępów na wiele obiektów sportowych.

Równie popularnym benefitem jest dofinansowanie urlopów, czyli tzw. wczasy pod gruszą. To świadczenia wypłacane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Edukacja i rozwój

Pracownicy liczą, że pracodawca zadba nie tylko o ich samopoczucie, ale także umożliwi im rozwój zawodowy. Dlatego w ogłoszeniach często można znaleźć benefity w postaci dofinansowania szkoleń, kursów, a nawet studiów.

Zdrowie i bezpieczeństwo

W tej kategorii największą popularnością cieszą się pakiety medyczne, które uprawniają do wizyty u specjalistów z różnych dziedzin medycyny oraz ubezpieczenie grupowe na życie dla pracownika i jego najbliższej rodziny.

Relaks i regeneracja

Do najpopularniejszych benefitów w tej kategorii możemy zaliczyć: zdrowe przekąski w wybrane dni tygodnia (np. owoce, bakalie), a także karty lunchowe i zniżki do restauracji. Pracownicy niektórych organizacji mogą liczyć także na wspólne śniadania czy nawet pokazy live cooking.

Jednym z najstarszych, ale wciąż popularnych benefitów, są paczki okolicznościowe dla pracowników z okazji świąt, urodzin, zmiany stanu cywilnego czy narodzin dziecka.

W wielu biurach coraz częściej pojawiają się chillout roomy. To wydzielone przestrzenie, w których mogą być wygodne kanapy, pufy, piłkarzyki czy konsole do gier, z których pracownicy mogą skorzystać w czasie pracy, aby się zrelaksować i zregenerować.

Jakie benefity pracownicze oferujemy w HRK?

Wiemy, co jest ważne dla naszych pracowników. Oferujemy atrakcyjnych szereg benefitów pozapłacowych, m.in.:

 • dofinansowanie prywatnej opieki zdrowotnej;
 • dofinansowanie karty sportowej;
 • dofinansowanie ubezpieczenia na życie;
 • możliwość korzystania z funduszu socjalnego, np. dofinansowanie okularów;
 • dofinansowanie „wczasów pod gruszą”;
 • dodatki z okazji zmiany stanu cywilnego oraz powiększenia rodziny;
 • wyjazdy i imprezy firmowe;
 • konkursy wewnętrzne z atrakcyjnymi nagrodami;
 • nagrody indywidualne i zespołowe za realizację celów;
 • zdrowe przekąski dla pracowników (owoce, bakalie).

Chcesz wiedzieć, jak wygląda praca z nami? Zajrzyj do zakładki Kariera w HRK!

Czytaj więcej:

karta sportowa, sport, opieka medyczna

benefity pracownicze, Artykuły20.06.2017

Karta sportowa i prywatna opieka medyczna? To nie wystarczy, by przyciągnąć kandydatów. 15 najciekawszych dodatków, które oferują pracodawcy

benefity, kobiety,

benefity pracownicze, Artykuły09.03.2017

Płeć benefitów, czyli kobiety na rynku pracy

równowaga, work life balance, odpoczynek

biznes, Artykuły18.02.2020

Mindfulness wkracza do biur

workation, praca poza biurem, lato

payroll consulting, Podcasty i webinary22.11.2022

Rynek pracy okiem prawnika: Jak wprowadzić w firmie workation?

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.