Artykuły, branża it, widełki płacowe, 19.04.2023

Czym zajmuje się Java Developer?

6 min.

Czym zajmuje się Java Developer?

Dowiedz się jakie umiejętności liczą się w rekrutacjach na Java Developera. Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć ci specjaliści?

Java Developer to jeden z najchętniej wybieranych zawodów w branży IT. Na czym polegają obowiązki osoby zatrudnionej na tym stanowisku? Co zrobić, żeby dostać pracę jako junior, mid lub senior – czy konieczne jest wykształcenie informatyczne, a może wystarczy doświadczenie w programowaniu? Sprawdź, jakie musisz mieć kwalifikacje, aby zostać Java Developerem.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca Java Developera;
 • jakimi umiejętnościami miękkimi i twardymi musi wykazać się Java Developer;
 • jak wygląda ścieżka kariery Java Developera;
 • ile zarabia specjalista zatrudniony na tym stanowisku.

Czym się zajmuje Java Developer?

Java jest jednym z trzech (obok Pythona i JavaScript) najpopularniejszych języków programowania. W dużym skrócie: Java Developer zajmuje się projektowaniem, tworzeniem, testowaniem i utrzymywaniem oprogramowania w języku Java. To osoba, która jest odpowiedzialna za tworzenie i rozwój aplikacji mobilnych, oprogramowania desktopowego i gier od strony zaplecza, czyli back-endu.

Programista Java – jakie umiejętności są kluczowe na tym stanowisku?

Warunkiem koniecznym do pracy na stanowisku Java Developer jest oczywiście znajomość języka programowania Java. W wielu przypadkach wykształcenie wyższe na kierunku informatycznym nie jest niezbędne do zatrudnienia (ale mile widziane). Kluczowe jest doświadczenie przy projektach zbliżonych do tych, które realizuje firma poszukująca pracownika.

Jednym z podstawowych wymagań nie tylko na stanowisku Java Developer, ale w całej branży IT, jest bardzo dobra znajomość angielskiego. To podstawowy język wykorzystywany w programowaniu. Od kandydatów oczekuje się znajomości na poziomie co najmniej B2. Zaawansowana znajomość języka obcego – na poziomie C1 lub C2 – będzie dodatkowym atutem przy rekrutacji, zwłaszcza w firmach o zasięgu międzynarodowym, które zatrudniają pracowników z całego świata i pracują dla klientów z wielu państw.

Jednym z wymagań, które często pojawia się w ogłoszeniach, jest także znajomość metodyk projektowych (zwłaszcza SCRUM), które pozwalają lepiej zorganizować pracę całego zespołu i ułatwiają rozwiązywanie złożonych problemów w krótkim czasie, co przekłada się na efektywność pracy.

Do mile widzianych kompetencji twardych należy również znajomość frameworków backendowych, takich jak Spring, Hibernate oraz języka zapytań SQL.

Jakimi umiejętnościami miękkimi powinien wykazać się programista Java Developer? Od osób zatrudnionych na tym stanowisku oczekuje się m.in. analitycznego myślenia, elastyczności, szybkiego reagowania na zmiany, samodzielności i umiejętności pracy w zespole projektowym.

Co musisz umieć, aby zacząć karierę jako Junior Java Developer?

Osoby, które marzą o karierze w branży IT, powinny rozwijać umiejętności na specjalistycznych kursach i szkoleniach, dodatkowo realizując własne projekty, które pozwolą im zdobyć szczególnie cenne w tym zawodzie doświadczenie, zanim znajdą zatrudnienie w wymarzonym zawodzie.

Czego oczekują pracodawcy od Senior Java Developera?

Droga od Junior Java Developera do Senior Java Developera zazwyczaj trwa od 3 do 8 lat. Wiele zależy jednak od indywidualnych predyspozycji i możliwości rozwoju zawodowego w ramach danej organizacji.

Senior Java Developer to osoba, która oprócz znajomości języka Java, musi wykazać się także odpowiednim doświadczeniem (w niektórych przypadkach nawet ośmioletnim). W portfolio tego specjalisty nie może zabraknąć dużych i ambitnych projektów. Senior Java Developer często pełni funkcję mentora. Musi więc wykazać się określonymi kompetencjami miękkimi. Do zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku może należeć sprawowanie nadzoru nad pracą całego zespołu, w szczególności jego mniej doświadczonych członków. Większa odpowiedzialność idzie w parze z odpowiednio wyższymi zarobkami.

Rola i obowiązki programisty Java w zespole IT

Do podstawowych obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy:

 • projektowanie i implementacja nowych funkcjonalności w języku Java;
 • proponowanie nowych rozwiązań wspierających rozwój oprogramowania;
 • optymalizacja wydajności aplikacji;
 • diagnoza problemów związanych z aplikacją i ich naprawianie;
 • współpraca z pozostałymi działami i klientami.

Szczegółowy zakres obowiązków jest uzależniony m.in. od branży, w której działa firma, a także charakteru realizowanego projektu oraz etapu prac.

Jakich zarobków można oczekiwać na stanowisku Java Developer?

Pracownicy z branży IT należą do najlepiej opłacanych specjalistów w Polsce. Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na stanowisku Java Developer jest uzależniona przede wszystkim od doświadczenia zawodowego oraz wybranej formy współpracy. Większą kwotę „na rękę” otrzymają osoby zatrudnione na podstawie umowy B2B.

W zależności od lat doświadczenia Java Developerzy mogą liczyć na następujące propozycje wynagrodzenia:

junior – 5/8 000 -12 000 zł brutto

mid – 12/15 000 – 20 000 zł brutto

senior – 20 000 – 30 000 zł brutto

Pracownicy branży IT, w tym osoby zatrudnione na stanowisku Java Developer, oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, mogą liczyć także na pakiet zróżnicowanych benefitów. Rodzaj bonusów pozapłacowych jest uzależniony od polityki benefitowej danej organizacji.

Jakie są perspektywy rozwoju kariery jako Java Developer?

Java Developer może znaleźć zatrudnienie w wielu sektorach, m.in. finansowym, medycznym, handlowym, ubezpieczeniowym, a także w branży rozrywkowej. Mimo dużego zainteresowania pracą w tym zawodzie, na rynku wciąż jest miejsce dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki. Java Developer regularnie pojawia się na liście zawodów przyszłości. Wynika to m.in. z dynamicznego rozwoju cyfrowego w niemal każdej branży. Duże znaczenie ma też fakt, że język Java jest nieustannie rozwijany i ulepszany.

Ścieżka kariery Java Developera najczęściej wygląda następująco:

 • Junior Java Developer
 • Mid Java Developer
 • Senior Java Developer.

Programista Java Developer może także szukać pracy na stanowisku Back-End Developer czy Fullstack Developer.

Szukasz pracy jako Java Developer?

Sprawdź aktualne oferty pracy u naszych partnerów. Jeżeli nie ma interesującego Cię ogłoszenia, zostaw CV w naszej bazie. Dzięki temu w przyszłości weźmiemy je pod uwagę przy rekrutacji na podobne stanowisko.

Chcesz zatrudnić Java Developera lub zespół programistów?

Zapraszamy do kontaktu z zespołem HRK ICT, specjalizującym się w rekrutacji wysoko wykwalifikowanych pracowników z branży IT. Możemy znaleźć dla Twojej firmy pracownika etatowego lub wynająć określoną liczbę osób na zasadzie Body Leasingu lub Team Leasingu. Sprawdź wszystkie możliwości współpracy!

Czytaj więcej:

praca it, ścieżki kariery,

branża it, praca w it, rynek it, rynek pracy, Artykuły01.06.2017

Chcesz pracować w IT, ale nie masz wiedzy technicznej? Oto 4 ścieżki kariery dla Ciebie!

Front-end developer

branża it, zarobki, Artykuły24.07.2023

Front-end developer – rola, wymagania i perspektywy

Wynagrodzenia w IT, Laptop, Programowanie

branża it, rynek it, rynek pracy, specjalista it, Artykuły23.10.2022

Na rynku brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.