Artykuły, data, data science praca, data specialist, finance, finanse, rynek pracy, wynagrodzenie, zarobki, 09.11.2022

Data Manager – zakres obowiązków, wymagania, zarobki

5 min.

wykres marketing, fmcg, analiza

Sprawdź, jakie obowiązki może mieć data manager, na jakie zarobki może liczyć i jakie cechy mogą predysponować do wykonywania tego zawodu.

Gromadzenie i analiza danych umożliwia skuteczniejsze zarządzanie firmą. To sprawia, że osoby specjalizujące się w tej dziedzinie należą do grona najbardziej poszukiwanych ekspertów na rynku. 

Wymagania i obowiązki na stanowisku data manager

Na wstępie warto zaznaczyć, że osoby specjalizujące się w analizie danych, zależnie od specyfikacji firmy, mogą mieć różny zakres obowiązków. Może on dotyczyć jednego z poniższych obszarów, części lub nawet może obejmować wszystkie:

  • Architektura Danych – obszar ukierunkowany na projektowanie struktur danych tworzących zintegrowane systemy informatyczne. Od osób zatrudnionych na stanowisku architekt danych wymaga się m.in. znajomości słownika danych, strukturalnego języka zapytań SQL czy schematu XML.
  • Data Governance/Data Policy/Data Quality – obszar ukierunkowany na wykorzystywanie danych, ich zgodność, przejrzystość, uwarunkowania prawne, a także rozwiązania związane z hurtownią danych oraz rozwiązań chmurowych.
  • Data Model – obszar związany bezpośrednio z analizą danych i tworzeniem modeli danych (algorytmów) na rzecz decyzji biznesowych. Osoby zajmujące się tą specjalizacją muszą wykazać się znajomością języków programowania, np. R, Python, SAS etc. Konieczna jest także umiejętność pracy z hurtowniami danych z wykorzystaniem języka zapytań, np. SQL. Są w tym obszarze osoby odpowiedzialne zarówno za tworzenie modeli, jak również ich walidację.
  • Data Reporting – obszar odpowiedzialny za wizualizacje danych z wykorzystaniem narzędzi takich jak Power BI, Tableau.

Od osób zatrudnionych najczęściej wymaga się wykształcenia wyższego w obszarze związanym z informatyką, kierunkami ścisłymi (matematyką, statystyką, fizyką i pokrewnymi) i/lub ekonomią (np. inżynieria danych, informatyka, ekonomia, zarządzanie inżynierskie). Tytuł doktora jest bardzo pożądany. Warto jednak podkreślić, że brak wykształcenia na wyżej wymienionych kierunkach nie oznacza automatycznego odrzucenia kandydatury. Do kluczowych aspektów, które są brane pod uwagę w trakcie rekrutacji, należy doświadczenie – liczy się zarówno staż pracy, jak i rodzaj dotychczas realizowanych projektów.

Jedną z podstawowych umiejętności twardych, niezbędną do podjęcia pracy w zawodzie data managera i pokrewnym, jest biegła znajomość języka angielskiego (na poziomie minimum C1). Przydatna jest także praktyczna wiedza statystyczna.

Do najważniejszych kompetencji miękkich data managera należy umiejętność analitycznego myślenia. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi wykazywać się dużą samodzielnością. To praca dla osób, które są gotowe do nieustannego poszerzania horyzontów. Praca z danymi wymaga aktualizacji wiedzy i poszukiwania nowych rozwiązań. Komunikatywność i umiejętność zarządzania zespołem to kolejne umiejętności miękkie, które są dobrze widziane przez pracodawców i rekruterów.

Komentarz eksperta: wynagrodzenie na stanowisku data managera

“Wynagrodzenia w obszarze Data Science są jednymi z najszybciej rosnących na rynku pracy. Wpływ na to ma kilka czynników. Jako główny wskazalbym to, że aktualnie coraz więcej menedżerów podejmuje bardziej świadome decyzje biznesowe, oparte na konkretnych danych. W związku z tym, mają coraz większą świadomość przetwarzania danych i ich monetyzacji. Ponadto, ze względu na sytuację popandemiczną i zmianę trybu pracy na zdalną, specjalistów z naszego rynku co raz chętniej zatrudniają firmy, które nie mają fizycznie siedziby w Polsce. Jako trzeci kluczowy czynnik rosnących wynagrodzeń i popytu na pracowników specjalizacji analitycznych wskazałbym transformację digitalową występującą w kilku branżach w tym farmaceutycznej, FMCG i logistycznej.

W okresie ostatnich 5 lat wynagrodzenia w Data Science wzrosły o ponad 300%. Absolwenci nauk ścisłych, znających podstawy narzędzi dedykowanych analizie danych mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 4 500 – 8 000 zł w zależności od obszaru technologicznego. Stack technologiczny, udział w projektach wdrożeniowych, wiedza matematyczno-statystyczna ma największy wpływ na oferowane wynagrodzenie, które nie zawsze są wprost proporcjonalne do  stażu pracy liczonego w latach. Mediana wynagrodzeń na stanowiskach specjalistycznych to 17 500 zł brutto, managerskich 19 000 zł brutto, a w firmach nastawionych na pełną automatyzację i robotyzację oferowane zarobki sięgają nawet 40 000 – 50 000 zł brutto.

Data Science nie jest nową dziedziną, pierwsze sygnały o chęci korzystania z Big Data pojawiały się ponad 10 lat temu. Wtedy oceniana była jednak jako nieetyczne śledzenie aktywności innych, dzisiaj mamy zupełnie odmienne perspektywy. Jako rekruterzy w zespole HRK Quant & Data, zdecydowanie zauważamy, że dziedzina ta wymaga nieustannej edukacji naszych klientów. Są świadomi jaki efekt biznesowy chcą osiągnąć, ale często nie do końca rozumieją które kompetencje kandydatów mogą im w tym pomóc. Na szczęście my mamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie w branży, aby ich w tym wesprzeć.”

Mateusz Widuch
Team Leader
HRK Quant & Data Science

Gdzie szukać pracy na to stanowisko?

Data manager może znaleźć zatrudnienie w wielu branżach. Jest niezbędny w firmach z branży finansowej, farmaceutycznej, nieruchomościowej, FMCG, logistycznej, IT, a także w e-commerce. Kompetencje i doświadczenie managera ds. danych są cenione zarówno w firmach prywatnych, jak i instytucjach publicznych. Znajdź pracę w dynamicznie rozwijającej się branży. Sprawdź oferty partnerów HRK.

Na naszej stronie nie ma oferty pracy odpowiadającej Twoim wymaganiom? Zostaw nam swoje CV. Uwzględnimy je w kolejnych rekrutacjach. Gdy otrzymamy ofertę pasującą do Twojego doświadczenia, skontaktujemy się z Tobą.

Jak znaleźć pracownika na stanowisko data manager?

Data manager to wysoko ceniony i dobrze wynagradzany specjalista. Pomożemy Ci dotrzeć do najlepszych kandydatów, także tych, którzy nie szukają aktywnie zatrudnienia. Jako zespół HRK Quant & Data Science zajmujemy się rekrutacją wysokiej klasy specjalistów związanych z obszarem nowych technologii.

Czytaj więcej:

młodzi ludzie, talenty

employer branding, młodzi na rynku pracy, pokolenie z, porady hr, rekrutacja, rynek pracy, Artykuły13.11.2017

Przedsiębiorco, chcesz przyciągać młode talenty? Zadbaj o rozpoznawalność marki!

benefity pracownicze, branża it, raport HRK, Artykuły13.10.2016

Pozapłacowe benefity w sektorze IT – czyli czym pracodawcy przyciągają kandydatów

Wynagrodzenia w IT, Laptop, Programowanie

branża it, jawność wynagrodzeń, jawność wynagrodzeń w it, rekrutacja it, rynek it, wynagrodzenie, Artykuły19.05.2019

Jawność wynagrodzeń w branży IT

chatbot, rekrutacja, it

branża it, rekrutacja, rekrutacja it, Artykuły12.09.2019

Chatboty rozpychają się w rekrutacji

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.