Artykuły, biznes, feedback, hr, komunikacja w firmie, motywowanie pracownika, porady dla pracodawców, porady dla pracodawcy, porady hr, rynek pracy, 16.05.2023

Dlaczego docenianie pracowników jest ważne dla sukcesu firmy?

5 min.

Motywacja do pracy – 10 czynników, które motywują pracowników

Przeczytaj przykłady jak doceniać pracowników oraz jakie to przynosi korzyści dla firmy.

Za sukcesem każdej organizacji stoją ludzie, którzy ją tworzą – nie tylko członkowie zarządu i managerowie, ale także osoby piastujące niższe stanowiska. Coraz więcej przedsiębiorców ma świadomość, jak dużą rolę w obecnych czasach odgrywa kapitał ludzki. Dlaczego warto doceniać pracowników i jak to robić? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak pokazać pracownikom, że ich praca jest ważna;
  • w jaki sposób lojalni i zaangażowani pracownicy wpływają na rozwój firmy.

Czym jest docenianie pracowników?

Czy wynagrodzenie to wystarczająca forma docenienia pracowników? Zdecydowanie nie! Pensja to tylko jeden z elementów motywujących do pracy. Równie ważne są: możliwości rozwoju, pozytywna atmosfera i feedback ze strony pracodawcy.

Docenianie pracowników to jeden z najważniejszych elementów budujących wellbeing każdej organizacji. Dlatego firmy, które chcą być postrzegane jako nowoczesne i propracownicze, powinny dążyć do tego, aby pracownicy wiedzieli, że ich wkład w rozwój firmy jest zauważalny. Docenianie pracowników może być jednym z Employee Value Proposition i pozytywnie wpłynąć na wizerunek firmy – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji.

Czy wiesz, że każdego roku, 5 marca, celebrujemy Dzień Docenienia Pracownika? O tym, że pracownicy są najważniejszą częścią organizacji, warto jednak pamiętać nie tylko tego dnia.

Jak docenianie pracowników wpływa na sukces firmy?

Zwiększa motywację do pracy

Pracownicy, którzy czują się doceniani, są bardziej zmotywowani do pracy. Wykonują swoje obowiązki z większym entuzjazmem. Wykazują postawę proaktywną – chętniej wychodzą z własnymi pomysłami i angażują się w życie firmy, często tworząc własne, oddolne inicjatywy, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całej organizacji. Pracownicy, którzy wiedzą, że ich praca jest ważna dla pracodawcy, mają także większe poczucie odpowiedzialności.

Buduje lojalność

Docenianie pozytywnie wpływa na poczucie wspólnoty, buduje więź między pracownikami a pracodawcą. Osoby, które wiedzą, że ich praca, jest zauważalna i ceniona, są bardziej lojalne. Chętniej polecają wyroby czy usługi oferowane przez pracodawcę, stając się ambasadorami marki.

Pozytywnie wpływa na atmosferę w firmie

Pracownicy, którzy wiedzą, że pracodawca liczy się z ich zdaniem i docenia ich zaangażowanie, okazują dużo więcej pozytywnych emocji, co dobrze wpływa na atmosferę w całej firmie. Docenianie buduje przyjazną atmosferę opartą na zaufaniu. Działania podjęte przez pracodawcę na tym polu skutkują tym, że pracownicy chętniej ze sobą rozmawiają i wymieniają się pomysłami.

Ogranicza rotację

Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Średni czas pracy w jednym miejscu znacznie się skrócił. Pracownicy coraz częściej zmieniają miejsce pracy – nawet co 2-3 lata – nie tylko w poszukiwaniu lepszych zarobków, ale także możliwości rozwoju czy lepszej atmosfery.

Z punktu widzenia pracodawcy jak najdłuższe zatrzymanie pracownika w strukturach firmy jest najbardziej opłacalne. Rotacji zatrudnionych nie da się całkowicie uniknąć. To naturalne, że w pewnym momencie drogi pracownika i pracodawcy się rozchodzą. Warto jednak zadbać o to, aby wymiana w strukturze firmy była jak najrzadsza. Pracownik, który czuje się doceniany, nie będzie szukał tak często nowego zatrudnienia.

Przeczytaj: Atmosfera w pracy – jak wpływa na funkcjonowanie firmy?

Przykłady skutecznych sposobów doceniania pracowników

1. „Dziękuję!”

To jedno proste słowo, które potrafi wiele zmienić. Używaj go jak najczęściej – nawet jeśli prosisz o wykonanie czynności, które należą do obowiązków pracownika wynikających z umowy. Zobaczysz, że podejście osób, z którymi współpracujesz, do realizacji zadań diametralnie się zmieni!

2. Angażowanie w podejmowanie decyzji

Włączenie pracowników w proces podejmowania ważnych decyzji firmowych to także jedna z form doceniania. Dzięki temu zatrudnieni czują, że ich zdanie też się liczy i że mają realny wpływ na kształtowanie polityki firmy w różnym zakresie.

3. Benefity dopasowane do potrzeb pracowników

Bonusy pozapłacowe to jeden z najpopularniejszych sposobów doceniania pracowników. Pamiętaj jednak, że polityka benefitowa powinna być dopasowana do potrzeb i oczekiwań pracowników. Tylko wtedy spełni swoje zadanie, skutecznie motywując do pracy.

Sprawdź: Motywacja do pracy – 10 czynników, które motywują pracowników

4. Pozytywny feedback

„Świetnie się spisałeś!”, „Dobra robota”, „Twoje zaangażowanie ma ogromne znaczenie dla firmy” – to tylko przykłady słów, które dodają skrzydeł. Staraj się, żeby pozytywny feedback jak najczęściej docierał do Twoich pracowników.

5. Pochwała na forum

Szczególną formą docenienia jest pochwała w obecności innych pracowników. To duże wyróżnienie, które spełnia funkcję motywacyjną.

6. Celebracja ważnych wydarzeń firmowych

„To nasz wspólny sukces” – to słowa, które mają wielką moc. Wspólna celebracja zbliża ludzi i motywuje do dalszych działań. Organizacja uroczystej kolacji po wygranym przetargu lub zdobyciu nowego, ważnego klienta to świetny sposób, żeby docenić wysiłek pracowników włożony w realizację zadania.

7. Premia uznaniowa

Bonusy finansowe to jedna z najbardziej lubianych przez pracowników firm doceniania. Uwzględnij w budżecie premie uznaniowe – postaraj się jednak, żeby zasady przyznawania nagród finansowych były transparentne.

Dowiedz się więcej:

Atmosfera w pracy, sposób komunikacji, motywacja, dobre relacje

atmosfera w pracy, Artykuły02.07.2021

Atmosfera w pracy – jak wpływa na funkcjonowanie firmy?

Siła informacji zwrotnej w zdalnym zarządzaniu

feedback, Artykuły16.02.2021

Siła informacji zwrotnej w zdalnym zarządzaniu

Talenty w organizacji, managerka, dyrektorka

hr consulting, Artykuły04.09.2023

Zarządzanie talentami w organizacji – proces i strategia

Metody rozwoju pracowników

hr consulting, Artykuły23.07.2023

Obszary i metody rozwoju pracowników w organizacji

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.