Artykuły, body leasing, branża it, it contracting, rekrutacja it, specjalista it, team leasing, 02.11.2018

IT Contracting w oczach kandydata

3 min.

IT Contracting w oczach kandydata, it contracting, kandydat

Praca zdalna, elastyczność oraz ciekawe projekty to rzeczy, na które obecnie największy nacisk kładą przedstawicie IT Contractingu.

Nic się nie zmieniło na rynku – wciąż w branży IT dominuje rynek pracownika. Ze względu na rosnące potrzeby w tym sektorze specjaliści dosłownie są „łowieni” i rozpieszczani przez pracodawców. Wiele firm stara się przekonać do siebie specjalistę niestandardowymi benefitami. Tematyka projektu, technologie czy prestiż marki stoi naprzeciw konkurencyjnemu wynagrodzeniu, możliwościami rozwoju lub/i pracą zdalną.

Czemu IT Contracting?

Z badania przeprowadzonego przez HRK S.A. wynika, że aż 88% kontraktorów wybiera taką formę współpracy ze względu na wysokie wynagrodzenie, 52% docenia w niej elastyczność oraz możliwość rotacji pomiędzy projektami, zaś 24% badanych dostrzega lepsze możliwości rozwoju np. w dużych organizacjach. Wiemy już co doceniają, a na co zwracają uwagę na etapie wyboru pracodawcy? Kontraktorzy stawiają głównie na kwestie finansowe (88%), jasno sprecyzowany zakres obowiązków (52%) oraz czas trwania umowy (24%). Tuż za podium znalazły się takie elementy jak renoma marki czy oferta benefitów. Analizując dane naszego badania czytelnik mógłby stwierdzić, że dla kontraktorów najważniejsze są pieniądze. Jednak zdarzały się w nim odpowiedzi wskazujące możliwość rezygnacji z podwyżki płacy na rzecz pracy przy topowych technologiach, ciekawych projektach. Jest to wskazówka dla pracodawców, że w pozyskaniu najlepszych kandydatów wcale nie muszą kierować się wyłącznie wysokim wynagrodzeniem. Firmy powinny stawiać na rozwój, na danie pracownikom szansy pracy przy ciekawych i złożonych technologicznie projektach.

Różnorodność benefitów

Obecnie wiele mówi się o elastycznym czasie pracy – przedstawiciele IT Contractingu również doceniają taką formę współpracy – aż 96% badanych wskazało ją jako podstawę atrakcyjnej oferty pracy. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się prywatna opieka medyczna oraz atrakcyjny pakiet szkoleniowy (60%). Podium zamykają darmowy parking oraz imprezy integracyjne (24%). W czym jeszcze prześcigają się firmy? Wiele firm stara się przyciągnąć kandydatów takimi udogodnieniami jak np. konsole do gier, strefy chillout, dofinansowanie posiłków. Nierzadko można też spotkać zaspokajanie niestandardowych potrzeb, jak: śpiwór i karimata, czy prywatna lodówka z napojami.

Istotna stała opieka konsultanta

Dla 12% badanych istotną zaletą IT Contractingu jest stała opieka konsultanta, który stanowi wsparcie nie tylko na etapie samej rekrutacji i negocjacji warunków zatrudnienia, ale również służy pomocą w tzw. trudnych sytuacjach. Jak twierdzi Krzysztof Kobyliński, Senior IT Consultant w HRK, na rynku jest tak duża konkurencja, że firmy zajmujące się outsourcingiem IT muszą wyróżniać się już na etapie pierwszego kontaktu. Osoby, które decydują się na współpracę z agencją zwracają uwagę na pierwszy kontakt – m.in. w jaki sposób rekruter z nimi rozmawia m.in. czy gra w otwarte karty. Rola rekrutera jest tutaj bardzo istotna: to on prowadzi kandydata przez cały proces rekrutacyjny, od pierwszej rozmowy do podpisania umowy przez wszystkie poszczególne etapy. Dla kandydata ważne jest poczucie partnerstwa w procesie rekrutacyjnym, dzięki któremu czuje się bezpiecznie, ale też dużą rolę przekazuje do posiadanej przez rozmówcę wiedzy. Nieprofesjonalnym jest mylić np. nazwy technologii. Kolejną istotną kwestią są opinie o agencji, a także jej wielkość oraz staż na rynku. Kandydaci docenią elastyczność we współpracy, proponowane benefity oraz portfel klientów, z którymi współpracuje dana agencja.

Jak widać, IT Contracting nie sprowadza się do kilku elementów, czy samego wynagrodzenia – istotną rolę odgrywa w nim czynnik ludzki. Współpracujemy z ludźmi i dla ludzi – pamiętajmy o tym.

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.