Monika, Artykuły, cv, jak napisać cv, początki kariery, 18.08.2021

Jak opisywać prace sezonowe i dorywcze w CV?

4 min.

Jak opisywać prace dorywcze w cv?

Okres wakacyjny to czas, kiedy na rynku pracy pojawia się duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych. Czy prace sezonowe i dorywcze są dobrze widziane w CV? Co myślą o nich rekruterzy? W jaki sposób o nich pisać, aby zwiększyć szansę na zatrudnienie na pełen etat? Sprawdź!

Praca sezonowa nie tylko dla uczniów i studentów

Zjawisko pracy tymczasowej obserwujemy we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Najwięcej ofert dla pracowników sezonowych jest w branży rolniczej (głównie przy zbiorach owoców i warzyw), gastronomicznej, hotelarskiej i handlowej. Ale popyt na pracę dorywczą jest także w przetwórstwie, branży budowlanej i produkcyjnej. Miesiące wakacyjne to także czas urlopów. Wiele przedsiębiorstw szuka wówczas dodatkowych osób, które zastąpią pracowników etatowych podczas ich wypoczynku.

Kto najczęściej poszukuje pracy sezonowej? Ze względu na jej krótkookresowy charakter zazwyczaj są to uczniowie i studenci, którzy mają przerwę w nauce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć pracę dorywczą z wakacjami. Zagraniczny wyjazd to okazja do poznania nowych kultur, a także podszlifowania umiejętności językowych.

Dodatkowych możliwości zarobku w okresie letnim poszukują także osoby niewykwalifikowane, na co dzień nie wykonujące pracy, za którą dostają wynagrodzenie. Praca dorywcza to przede wszystkim możliwość dodatkowego zarobku. Ale nie tylko! To także sposób na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. Warto to wykorzystać, aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy.

Czy warto opisać pracę na stanowisku pracownika sezonowego w CV?

Praca dorywcza, jeśli nie wymaga odpowiednich kwalifikacji, nie musi być związana z wykształceniem lub dotychczasowym zatrudnieniem. Szukając sposobu na dodatkowy zarobek w wakacje, warto jednak zwrócić uwagę na to, aby praca choć w pewnym stopniu pokrywała się z obraną ścieżką kariery lub zainteresowaniami. Spójne CV będzie lepiej widziane przez rekruterów!

WAŻNE! Pamiętaj, że doświadczony rekruter ma sposoby na weryfikację podawanych przez Ciebie informacji w CV już w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

Opisując pracę sezonową w CV, należy przestrzegać takich samych zasad, jak przy opisywaniu czynności wykonywanych na etacie. W dokumentach aplikacyjnych nie warto koloryzować, czyli m.in. wpisywać umiejętności, których nie posiadamy. Pamiętaj, że doświadczony rekruter może zweryfikować większość kłamstw w CV już w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Te, które nie wyszły na jaw podczas pierwszego spotkania twarzą w twarz, mogą zaważyć na dalszej współpracy.

Jak opisać pracę dorywczą w CV bez umowy?

Wiele osób nie wpisuje do CV pracy sezonowej, ponieważ nie ma żadnych dokumentów, które mogłyby potwierdzić zatrudnienie. Jeżeli podczas pracy „na czarno” udało Ci się jednak zdobyć cenne doświadczenie, które może Ci się przydać w nowej pracy, to warto o nim wspomnieć w CV. Nie należy jednak ukrywać formy zatrudnienia, aby uniknąć ewentualnych problemów i oskarżeń. Pamiętaj, że kłamstwo w dokumentach aplikacyjnych to wykroczenie, które może skończyć się nie tylko utratą zaufania i zerwaniem umowy, ale może mieć także inne, dużo bardziej przykre konsekwencje natury prawnej.

Jak wykorzystać pracę tymczasową, aby ukryć przerwy w zatrudnieniu?

Wiele osób bardzo boi się tego, że ich kandydatura zostanie przekreślona ze względu na długą przerwę w zatrudnieniu. Jeżeli z jakiegoś powodu w Twoim CV jest luka (np. ze względów zdrowotnych lub rodzinnych), możesz wykorzystać pracę sezonową, aby pokazać rekruterowi, że, mimo braku stałego zatrudnienia, wciąż jesteś osobą aktywną na rynku pracy. Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej otrzymasz pytanie o ten okres, zawsze udzielaj odpowiedzi zgodnych z prawdą.

Czy zawsze należy dodać pracę sezonową w CV?

Choć każda praca czegoś uczy, to nie znaczy, że w dokumentach aplikacyjnych musisz zamieszczać informacje o wszystkich dotychczasowych miejscach pracy. Jeśli docelowo interesuje Cię praca w marketingu, możesz poszukać sezonowego zatrudnienia w hotelu lub punkcie informacji turystycznej. Dzięki temu zdobędziesz ważne kompetencje miękkie szczególnie cenione w branży m.in. odporność na stres, umiejętność pracy pod presją czasu i komunikacji z klientem. Praca w miejscu obsługującym turystów to świetna okazja, aby spróbować swoich sił w marketingu bezpośrednim. Jeżeli Twoją pasją są social media i stawiasz pierwsze kroki w copywritingu, możesz zaoferować pomoc przy tworzeniu postów na fanpage. Dzięki temu zdobędziesz doświadczenie, które zostanie docenione przez rekruterów, gdy będziesz aplikować na stanowisko np. w agencji marketingowej.

Nie możesz pochwalić się doświadczeniem w branży, w której zamierzasz się rozwijać np. po zakończeniu nauki? Nie szkodzi! Prace dorywcze w CV to ważny sygnał dla rekrutera. Świadczą o tym, że jesteś osobą, która poważnie myśli o swojej karierze zawodowej, aktywnie poszukuje zatrudnienia i jest przygotowana do wykonywania zleconych obowiązków z należytą starannością.

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.