Monika, Artykuły, porady rekrutacyjne, rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, 05.01.2024

Jakie pytania zadać rekruterowi?

4 min.

Kandydat zapisuje pytania do rekrutera

Rozmowa kwalifikacyjna to kluczowy moment w procesie poszukiwania pracy, podczas którego kandydat ma nie tylko okazję do przedstawienia swoich umiejętności, ale również do zdobycia wglądu w firmę i jej kulturę. Warto zdać sobie sprawę, że pytania, jakie zadasz rekruterowi, odgrywają istotną rolę w tym dialogu. Mogą postawić Cię w dobrym świetle, bądź wręcz przeciwnie – zniechęcić do zatrudnienia. Jakie pytania zatem zadać, aby uzyskać optymalną wiedzę i jednocześnie korzystnie się zaprezentować?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej,
 • jak wygląda przebieg rekrutacji,
 • dlaczego warto zadawać pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej,
 • jakie pytania zadać rekruterowi.

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Zanim przystąpimy do omówienia konkretnych pytań, zastanówmy się, jak właściwie przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Co możesz zrobić, aby mieć pewność, że poradzisz sobie podczas rozmowy o pracę?

 1. Pierwszym krokiem jest dogłębne zrozumienie firmy, do której składamy podanie o pracę. Poznanie historii firmy, jej wartości, misji oraz aktualnych wydarzeń pozwoli Ci nawiązać nić porozumienia z rozmówcą. Co więcej, na rozmowie często pada pytanie, o to, co już wiesz na temat danej firmy i dlaczego aplikujesz akurat na to stanowisko i do tego przedsiębiorstwa. Warto więc przygotować sobie na nie odpowiedź. Zapoznaj się ze stroną internetową firmy, ale sprawdź też jej kanały w social mediach.
 2. Kolejny krok to gruntowna analiza wymagań zawartych w ogłoszeniu o pracę, która umożliwi Ci dostosowanie Twojej prezentacji do oczekiwań pracodawcy. Sprawdź dokładnie, jakie kompetencje są wymagane, a jakie mile widziane. Być może uda Ci się nabyć także nowe umiejętności, zanim udasz się na rozmowę o pracę. Czasami wystarczy obejrzenie kilku tutoriali, aby móc pochwalić się znajomością nowego narzędzia, które jest niezbędne w nowej pracy.
 3. Dokładnie pomyśl, co chcesz o sobie powiedzieć i w jaki sposób. Zastanów się, jakie są Twoje mocne strony i jakie osiągnięcia napawają Cię dumą. Pomyśl też, z jakimi wyzwaniami przyszło Ci się zmierzyć.

Jak wygląda przebieg rekrutacji?

Warto zaznaczyć, że proces rekrutacyjny obejmuje kilka etapów. Po złożeniu dokumentów aplikacyjnych kandydat może spotkać się z rekruterem na etapie preselekcji, następnie przejść rozmowę kwalifikacyjną, a w końcu uczestniczyć w rozmowie z przedstawicielem działu zarządzania zasobami ludzkimi czy przyszłym przełożonym.

Obecnie coraz częściej się zdarza, że pierwsza rozmowa przybiera formę telefoniczną, a kolejna np. spotkania online. Nierzadko możesz też zostać poproszony o wykonanie zadania próbnego.

Rozmowa rekrutacyjna – z jakich części się składa?

Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj składa się z 3 części. Pierwsza z nich to rozmowa rekrutera z kandydatem, podczas której rekruter przedstawia podstawowe informacje o firmie i ofercie. Następnie zadaje pytania, aby dowiedzieć się, jak najwięcej o Tobie i Twoim doświadczeniu zawodowym. Może poprosić Cię o krótkie streszczenie dotychczasowej kariery i sukcesów w branży. Na koniec przychodzi czas na Twoje pytania.

Wielu kandydatów zupełnie pomija ten etap, nie zadając pytań wcale. Tymczasem warto pomyśleć o nich przed rozmową, ponieważ to ważny element rozmowy kwalifikacyjnej.

Jakie pytania zadać rekruterowi?

Chwila, kiedy kandydat i rekruter zamieniają się rolami, może całkowicie odmienić dynamikę spotkania. Osoba, która wcześniej odpowiadała na pytania, teraz staje się pytającą, co wpływa znacząco na odbiór kandydata. To istotny moment, który kształtuje Twój wizerunek jako potencjalnego pracownika. To również dobra okazja do naprawienia ewentualnych wcześniejszych pomyłek.

Kluczowe jest nie tylko kierowanie pytań, ale także odniesienie się do istotnych aspektów rekrutacyjnych.

Staranne przemyślenie pytań pozwala uniknąć trywialnych kwestii i umożliwia radzenie sobie w sytuacji, gdy wszystkie ważne zagadnienia zostały już omówione.

10 pytań, które warto zadać rekruterowi

Poniżej znajdziesz listę przykładowych 10 pytań, które warto zadać rekruterowi wraz z ich omówieniem. Być może okażą się pomocne w przygotowaniach do czekającej Cię rozmowy o pracę.

 1. Jak wygląda typowy dzień pracy na tym stanowisku?

To pytanie pozwoli Ci lepiej poznać przyszłe obowiązki. Dzięki niemu dowiesz się, czego dokładnie się od Ciebie wymaga i na jakie wyzwania warto się przygotować.

 1. Jakie umiejętności są szczególnie cenione w zespole?

Czasami w pracy na danym stanowisku potrzebne są także dodatkowe umiejętności, czy to społeczne, czy techniczne, np. rozwiązywanie konfliktów.

 1. Jak wygląda proces oceny pracownika i jakie są perspektywy awansu?

W ten sposób pokażesz, że zależy Ci nie tylko na zatrudnieniu, ale również na długofalowej perspektywie rozwoju w danej firmie. Dowiesz się także, jakie masz szansę na nabywanie nowych kompetencji.

 1. Czy firma stawia na rozwój zawodowy pracowników?

To pogłębienie powyższego pytania. Powinno być szczególnie ważne dla osób, którym zależy nie tylko na stabilnej pracy i dochodach, ale także własnym rozwoju. Warto dowiedzieć się, czy firma inwestuje w szkolenia i rozwój swoich pracowników i jak często to robi.

 1. Jak wygląda średni czas pracy (staż) pracowników w firmie?

Pytanie to pozwala zorientować się, czy firma jest miejscem, w którym pracownicy z reguły zatrzymują się na dłużej. Odpowiedź świadczy też o stosunku pracodawcy do pracowników.

 1. Czy istnieje możliwość pracy zdalnej lub elastycznych godzin?

Warto zapytać o politykę firmy w zakresie pracy zdalnej i elastycznych godzin rozpoczęcia pracy, zwłaszcza jeśli charakter Twojej pracy na to pozwala.

 1. Jakie pozapłacowe bonusy firma zapewnia pracownikom?

Współcześnie firmy zapewniają pracownikom szereg dodatkowych benefitów. Najczęściej jest to ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie zdrowotne, Karta Multisport czy dofinansowanie do lekcji języka obcego lub wakacji. Warto dopytać, jakie benefity proponuje dana firma.

 1. W jaki sposób firma wspiera równowagę między pracą a życiem prywatnym pracowników?

Możesz pogłębić to pytanie i dopytać o ew. nadgodziny: czy są wymagane i czy są płatne. Czy firma wymaga zaangażowania także poza godzinami pracy, np. w akcje, które się angażuje.

 1. Czy mogę dowiedzieć się czegoś więcej o zespole, w którym będę pracować?

To pokaże, że zależy Ci także na relacjach z innymi pracownikami.

 1. Jakie są kolejne etapy rekrutacji?

Na sam koniec możesz dopytać o planowane dalsze kroki w procesie rekrutacyjnym. Dowiedz się, ile etapów jest przewidzianych, ile może zająć podjęcie decyzji i kiedy możesz liczyć na informację zwrotną. Warto przy tym podkreślić, że masz nadzieję na kontakt niezależnie od rezultatów procesu rekrutacyjnego.

Należy pamiętać, że pytania te są jedynie sugestiami, a kandydat powinien dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Nie bój się zadawać pytań na rozmowie kwalifikacyjnej!

Przygotowanie pytań pokazuje, że kandydat podchodzi do rozmowy profesjonalnie i ze zrozumieniem dla wartości firmy. Nie musisz więc się obawiać, że wyjdziesz na osobę zbyt dociekliwą. Wręcz przeciwnie, konkrety na rozmowie kwalifikacyjnej są doceniane. Skorzystaj więc ze swojego prawa do zadawania pytań. To pokaże, że jesteś zdecydowany i wiesz, czego chcesz.

Czytaj więcej:

Podziękowanie za udział w rekrutacji

porady dla pracowników, rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, Artykuły14.07.2017

Poznaj pracodawcę przed przyjęciem oferty! 25 pytań, które powinieneś zadać na rozmowie kwalifikacyjnej

rekrutacja, kobiety, rozmowa, jak przyciągnąć uwagę rekrutera

cv, jak napisać cv, porady jak pisać cv, porady rekrutacyjne, przygotowanie cv, rekrutacja, Artykuły10.04.2018

Jak przyciągnąć uwagę rekrutera?

umiejętności w CV

cv, jak napisać cv, kompetencje, kompetencje miękkie, porady jak pisać cv, przygotowanie cv, rekrutacja, Artykuły18.07.2022

Jakie umiejętności wpisać w CV, aby zainteresować rekrutera?

Co decyduje o zdobyciu pracy?

porady rekrutacyjne, rekrutacja, rozmowa rekrutacyjna, Artykuły19.05.2019

Nie tylko doświadczenie decyduje o zatrudnieniu

agencja rekrutacyjna, rozmowa

agencja rekrutacyjna, biznes, doradztwo personalne, porady dla pracodawców, porady dla pracowników, porady hr, rekrutacja, Artykuły01.08.2017

Pierwszy kontakt z agencją rekrutacyjną – 5 błędów, których warto unikać

Błędy popełniane podczas rozmowy rekrutacyjnej

błędy w rekrutacji, porady dla pracowników, porady hr, rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, Artykuły13.02.2022

Poradnik: Błędy popełniane podczas rozmowy rekrutacyjnej

Jak czytać ogłoszenia rekrutacyjne?

jak znaleźć pracę, porady dla pracowników, porady hr, poszukiwanie pracy, rekrutacja, Artykuły29.11.2021

Poradnik: Jak czytać ogłoszenia rekrutacyjne?

Jak rozmawiać o oczekiwaniach finansowych na rozmowie kwalifikacyjnej?

hr, oczekiwania finansowe, porady dla pracowników, porady hr, porady rekrutacyjne, rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, widełki płacowe, Artykuły21.03.2022

Poradnik: Jak rozmawiać o oczekiwaniach finansowych na rozmowie kwalifikacyjnej?

Nowa normalność w świecie hr

porady dla pracowników, porady hr, rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, Artykuły04.05.2022

Poradnik: Jak zachowywać się podczas rozmowy rekrutacyjnej?

mocne i słabe strony

rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, Artykuły28.03.2022

Poradnik: Rozmowa kwalifikacyjna – jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony?

linkedin, profil

linkedin, personal branding, porady rekrutacyjne, poszukiwanie pracy, rekrutacja, szukanie pracy, Artykuły10.08.2017

Twój profil na LinkedInie – 6 rzeczy, na które rekruterzy zwracają uwagę

rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, Artykuły08.05.2023

Rozmowa kwalifikacyjna online – kilka zasad, których warto przestrzegać

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.