Artykuły, biznes, employer branding, outplacement, porady dla pracodawców, porady dla pracodawcy, porady hr, rynek pracy, wizerunek firmy, wizerunek marki, 20.03.2023

Na czym polega outplacement?

4 min.

outplacement

Jak minimalizować ryzyko związane ze zwalnianiem pracowników? Jak wesprzeć osoby zwalniane? Na czym polega outplacement?

Restrukturyzacja firmy zazwyczaj wiąże się z koniecznością przeprowadzenia zwolnień grupowych. Redukcja etatów nie zawsze jednak musi oznaczać, że firma ma kłopoty finansowe. Może być spowodowana np. zmianą w strategii działania organizacji. Niezależnie od powodów rozstanie z dotychczasowym pracodawcą może być trudnym doświadczeniem dla pracownika. Istnieje rozwiązanie, które pozwala zminimalizować psychologiczne koszty tego procesu. Mowa o outplacemencie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jaka jest definicja outplacementu;
 • co możesz zyskać jako pracownik, korzystając z programu wsparcia zmiany zawodowej;
 • jeśli jesteś pracodawcą – jak wykorzystać outplacement, żeby maksymalnie ograniczyć straty wizerunkowe związane z redukcją etatów.

Co to jest outplacement?

Outplacement to słowo, które pochodzi z języka angielskiego. W języku polskim możemy spotkać się z takimi terminami jak: program aktywizacji zawodowej osób zwalnianych, program wsparcia zmiany zawodowej, system zwolnień monitorowanych i system łagodnych zwolnień.

Pierwsze tego typu programy powstały w latach 40. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce firmy specjalizujące się w aktywizacji zawodowej osób zwalnianych pojawiły się pod koniec lat 90. Dziś rynek usług outplacementu jest bardzo zróżnicowany. Outplacement z definicji to zbiór działań, które pomagają zminimalizować negatywne skutki utraty zatrudnienia w wyniku zwolnienia przez pracodawcę.

Outplacement możemy podzielić na:

 • indywidualny (jeśli program wsparcia jest skierowany do jednego pracownika, najczęściej menedżera lub kierownika);
 • grupowy (jeśli program wsparcia zmiany zawodowej dotyczy grupy osób),

a także:

 • wewnętrzny (outplacement przeprowadzany jest w ramach wewnętrznych struktur organizacji);
 • zewnętrzny (gdy program wsparcia realizuje firma zewnętrzna).

Przeczytaj: Likwidacja stanowiska pracy – zasady i praktyki

Istota outplacementu i rodzaje wsparcia dla zwolnionych pracowników

Utrata pracy może negatywnie wpłynąć na kondycję psychiczną zwalnianych osób. Szczególnie dotyczy to osób, które pracują w jednym przedsiębiorstwie przez wiele lat. Celem outplacementu jest wsparcie zwalnianych pracowników i ułatwienie im znalezienie nowego zatrudnienia. Osoby te mogą liczyć m.in. na:

 • wsparcie psychologiczne;
 • pomoc w stworzeniu profesjonalnego CV oraz innych dokumentów aplikacyjnych, a także wizerunku w mediach społecznościowych;
 • porady ekspertów;
 • profesjonalne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej;
 • pomoc w stworzeniu indywidualnej strategii poszukiwania pracy i celów zawodowych.

Oczywiście form wsparcia może być więcej. Każdy program aktywizacji zawodowej osób zwalnianych może wyglądać nieco inaczej, w zależności od polityki outplacementowej firmy czy rodzaju piastowanego dotychczas stanowiska.

Sprawdź: Restrukturyzacja zatrudnienia jako naturalny proces w organizacji

Korzyści wynikające z outplacementu dla pracownika

Outplacement to ogromne wsparcie dla pracownika, który kończy właśnie pewien etap w swoim życiu. Dzięki programowi kontrolowanych zwolnień taka osoba ma szansę szybciej znaleźć nową pracę – nawet jeśli była związana z przedsiębiorstwem przez wiele lat.

W przypadku outsourcingu przeprowadzeniem programu wsparcia zmiany zawodowej zajmują się specjaliści z firmy zewnętrznej. Zwalniany pracownik może skorzystać z doradztwa w zakresie technik autoprezentacji, tym samym nabywając nowe umiejętności, które poprawią jego konkurencyjność na rynku pracy.

Warto także wspomnieć o psychologicznych kosztach utraty pracy. System kontrolowanych zwolnień ułatwia pracownikowi rozstanie z organizacją. Dzięki temu osoba, która kończy współpracę z firmą, nie odbiera zwolnienia jako porażki zawodowej, lecz jest w stanie dostrzec w tej sytuacji szansę na rozwój w innym miejscu, w innym zawodzie lub na własny rachunek – część zwalnianych pracowników decyduje się bowiem otworzyć własną działalność gospodarczą.

Dlatego outplacement to coś więcej niż pomoc w poszukiwaniu nowej pracy. Dzięki profesjonalnemu doradztwu zawodowemu i wsparciu najlepszych ekspertów z branży zwalniany pracownik ma szansę spojrzeć na siebie z nowej perspektywy. To bardzo ciekawe i rozwijające doświadczenie, które może stać się momentem przełomowym w karierze zawodowej.

Korzyści wynikające z outplacementu dla pracodawcy

Outplacement niesie za sobą korzyści nie tylko dla pracownika, ale także dla pracodawcy. System kontrolowanych zwolnień pozwala zapobiec rozwojowi konfliktów. Firma, która wspiera swoich dotychczasowych pracowników w zmianie zawodowej, jest postrzegana jako odpowiedzialna społecznie. To szansa, żeby uniknąć kryzysu wizerunkowego związanego z redukcją etatów i ewentualnych problemów prawnych, wynikających z roszczeń niezadowolonych pracowników.

Czytaj więcej:

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika

doradztwo personalne, Artykuły23.09.2022

Likwidacja stanowiska pracy – zasady i praktyki

Rozwiązywanie umów dotyczących zatrudnienia

kodeks pracy, Artykuły22.06.2022

Rozwiązywanie umów dotyczących zatrudnienia – formalności dla pracowników i pracodawców

Praca zdalna pozostanie dłużej niż pandemia

agencja rekrutacyjna, Artykuły16.01.2018

Współpraca z agencją rekrutacyjną – jak wpływa na wizerunek pracodawcy?

Atmosfera w pracy, sposób komunikacji, motywacja, dobre relacje

atmosfera w pracy, Artykuły02.07.2021

Atmosfera w pracy – jak wpływa na funkcjonowanie firmy?

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.