Monika, Artykuły, porady rekrutacyjne, rekrutacja, rozmowa rekrutacyjna, 19.05.2019

Nie tylko doświadczenie decyduje o zatrudnieniu

4 min.

Co decyduje o zdobyciu pracy?

W dzisiejszych czasach panuje przekonanie, że aby zdobyć pracę trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje i bogate doświadczenie zawodowe. Mimo wszystko zdarza się tak, że po spełnieniu wszystkich wymagań kandydat nie dostaje pracy, co zatem przesądza o zatrudnieniu?

Podstawą zatrudnienia przestało być wyłącznie wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Obecnie w procesie rekrutacji bardziej liczy się osobowość kandydata i to, czy pasuje on do kultury danej organizacji. Już na etapie rekrutacji stosuje się pytania sprawdzające zachowanie kandydata. Niektóre z nich są nie do końca związane z tym, czym osoby mają się zajmować. Rekruterzy na podstawie odpowiedzi wyciągają wnioski, jak osoba zachowywała się w konkretnej sytuacji i jakie przejawia cechy charakteru.

Izabela Ostapowicz, konsultant z firmy doradztwa personalnego HRK S.A., przedstawia trzy cechy kandydatów, na które rekruterzy często zwracają uwagę podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Kandydaci, którzy są zaangażowani w swoją pracę, chętniej zdobywają informacje, mają większe pojęcie o nowościach w branży i pogłębiają wiedzę na jej temat (nawet we własnym zakresie).

Zaangażowanie

Rekruterzy często zadają pytania, co kandydat ceni w swoim zawodzie, z czego jest szczególnie dumny w obecnej pracy, a także oceniają jak przygotował się on do spotkania bądź, czy i w jaki sposób pozyskał informacje o firmie, w której stara się o posadę. Tego typu pytania pomagają sprawdzić podejście oraz przygotowanie do procesu rekrutacyjnego. Jeżeli okaże się, że dana osoba nie ma poczucia satysfakcji i zadowolenia z wykonywanych obowiązków, możliwe jest, że kandydat będzie podchodził do realizowanych zadań bez oczekiwanego zacięcia. Ciekawym testem, sprawdzającym umiejętności i zaangażowanie, jest Assessment Centre – sesja, podczas której kandydaci wykonują określone zadania osadzone w biznesowej rzeczywistości (niekoniecznie związane z przyszłymi obowiązkami), które pozwalają dokonać zobiektywizowanej oceny kompetencji. Dzięki temu rekruter sprawdza posiadane przez kandydata umiejętności i podejście do zlecanych mu zadań. Pamiętajmy, że zaangażowanie to również podejście do rozmowy rekrutacyjnej – kandydat może spytać rekrutera  np. o plany rozwojowe firmy względem danej sytuacji rynkowej, jak i rozwoju działu, do którego aplikuje. Takie pytania pozwolą zaprezentować się jako prawdziwie zaangażowany kandydat, zainteresowany pracą w tej, a nie innej firmie.

Lojalność

W dzisiejszych czasach pracodawcy szukają lojalnych pracowników. Często podczas procesu rekrutacyjnego sprawdzane jest to, jak kandydat odnosi się do obecnego lub byłego pracodawcy. Już podczas pierwszego etapu rekrutacji headhunterzy przeprowadzają wywiad kompetencyjny, poprzez który sprawdzają określone predyspozycje kandydatów. Dzięki temu są w stanie zbadać określone zachowania z przeszłości, które mogą rzutować na pracę w nowej firmie. Pytają m.in. o to, na co kandydaci zwracają uwagę przy wyborze pracodawcy lub co jest dla nich ważne poza aspektem finansowym. Pozwala to ocenić motywację kandydata oraz potencjalne wspólne wartości, które mogą rzutować na przyszłą współpracę. Jeśli jedyną motywacją kandydata są wyższe zarobki, prawdopodobne jest, że szybciej zmieni on pracę niż pracownik przywiązany do firmy innymi aspektami. Rekruterzy koncentrują się nie tylko na sukcesach kandydata, ale również na sposobie w jaki je osiągnęli. Jeśli pytany sam z siebie, bez przeszkód zdradza tajemnice byłego szefa bądź informacje, które nie powinny wyjść poza organizację, w przyszłości może zrobić to ponownie.

Kreatywność

To cecha, która pomaga osiągnąć wyznaczone cele i jest szczególnie poszukiwana przez rekruterów. Jeżeli chodzi o jej sprawdzenie, powinniśmy być przygotowani na wszystko. Pytania i zadania są często samodzielnie wymyślane przez szefów konkretnych działów, dlatego możemy być pewni, że będą one sprawdzać nie tylko wiedzę z danego obszaru, ale również cechy, które są potrzebne do pracy w zespole czy przy aktualnie prowadzonych projektach. Pamiętajmy, że kreatywność to również sposób w jaki podchodzimy do zadań, rozwiązywania problemów, szukania różnych dróg do osiągnięcia celu. Niektórzy rekruterzy stosują też nieszablonowe pytania, np. „Gdybyśmy teraz zamienili się miejscami, jakie pytania by mi Pan/Pani zadał/a? W tym przypadku warto zastanowić się, co pomogłoby zwiększyć szanse na zatrudnienie. Można poprosić rekrutera o wymienienie cech wyróżniających firmę. Często poruszanym zagadnieniem przez rekruterów jest pytanie o trudne sytuacje z przeszłości, gdzie kandydaci musieli wykazać się nieszablonowym podejściem, aby je rozwiązać. Wszelkiego rodzaju ciekawe projekty, usprawnienia, które mieliśmy okazję realizować z własnej inicjatywy będą świadczyły o naszej kreatywności, ale też zaangażowaniu w wykonywaną pracę. Największym błędem na wykazanie kreatywności jest odpowiadanie na każde pytanie: „nie wiem”, „nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie”. Pokazujemy wtedy, że nie potrafimy wydobyć z siebie tej cechy, przez co często jesteśmy skreślani już na pierwszym etapie rozmowy. Warto jest tym samym, przed spotkaniem, dokonać krótkiej autorefleksji i przypomnieć sobie podobne sytuacje, w których musieliśmy zareagować oraz wykazać swoje atuty.

Choć z pozoru niektóre pytania mogą wydawać się kłopotliwe i nie na miejscu, nie są zadawane przypadkowo. Pracodawcy poszukują kandydatów, którzy są nie tylko specjalistami w danych obszarach, ale również odznaczają się wybranymi cechami charakteru. Posiadanie tych cech pomoże nie tylko zdobyć pracę, ale również wpłynie na nasz rozwój zawodowy, jak i osobisty.

Czytaj więcej:

Czym są kompetencje miękkie i twarde?

cv, Artykuły03.08.2021

Czym są kompetencje miękkie i twarde? Przykłady tych umiejętności

Praca zdalna: szansa czy zagrożenie?

doradztwo personalne, Artykuły15.06.2018

Czy planowanie kariery ma sens?

umiejętności w CV

cv, Artykuły18.07.2022

Jakie umiejętności wpisać w CV, aby zainteresować rekrutera?

plan na karierę

kariera, Artykuły19.04.2022

Poradnik: Kariera z planem w dłoni

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.