Artykuły, hr, oczekiwania finansowe, porady dla pracowników, porady hr, porady rekrutacyjne, rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, widełki płacowe, 21.03.2022

Poradnik: Jak rozmawiać o oczekiwaniach finansowych na rozmowie kwalifikacyjnej?

4 min.

Jak rozmawiać o oczekiwaniach finansowych na rozmowie kwalifikacyjnej?

Dowiedz się jak zbadać rynek, co może Ci pomóc w porównywaniu się do konkurentów i w jaki sposób przedstawiać swoje oczekiwania finansowe.

Pytanie o oczekiwania finansowe to „must be” każdego procesu rekrutacyjnego. Może pojawić się na każdym jego etapie, a czasami nawet kilkukrotnie. U wielu z nas temat wciąż wzbudza zakłopotanie, co czasami niestety może nas oddalać od zdobycia wymarzonej pracy. Odpowiednie przygotowanie do rozmowy o wynagrodzeniu sprawi, że wypadniesz świetnie, a do tego przedstawisz satysfakcjonujące dla siebie stanowisko.

Zbadaj rynek

Zacznij od researchu. Sprawdź w  kilku źródłach, jak wyglądają wynagrodzenia dla Twojego stanowiska. Zwróć uwagę na zakres obowiązków, branżę, charakter i wielkość firmy oraz na staż pracy pracownika.

Swoje poszukiwania możesz zacząć od… znajomych. Być może wśród nich są osoby, które zawodowo zajmują się zatrudnianiem pracowników z Twojej branży lub mogą polecić Ci kogoś takiego? Może ktoś ma kontakt do osób, które zawodowo zajmują się tym samym co Ty?

W sieci znajdziesz również wiele ogólnodostępnych raportów płacowych, które przedstawiają zarobki specjalistów w danych dziedzinach. Pamiętaj, aby sprawdzać aktualne dane, a najlepiej porównać je z kilkoma dostępnymi materiałami.

Jak wypadasz w porównaniu do konkurentów?

Masz już zebrane przez siebie informacje na temat sytuacji na rynku. Pora zrobić mały rachunek swojej dotychczasowej kariery.

  • Jaki jest Twój staż zawodowy?
  • Jakie firmy do tej pory są w Twoim CV? Jak wypadają na tle konkurencji?
  • Jakiego typu narzędzia, programy, umiejętności masz opanowane?
  • Jaki był Twój zakres obowiązków?

Porównaj je najpierw do ogłoszenia o pracę, o którą się ubiegasz. Przeanalizuj, jakich kompetencji firma poszukuje i jakie wartości są dla niej pożądane.

Sprawdź teraz, jak zebrane przez Ciebie dane mają się do Twoich potencjalnych konkurentów. Może Ci w tym pomóc np. LinkedIn. Znajdź i prześledź profile osób na podobnych do Ciebie stanowiskach, bierz pod uwagę szczególnie te, przy których opisane są zakresy obowiązków. Jak wypadasz na tle innych?

Pora na widełki

Jesteś już na ostatniej prostej. Wiesz już mniej więcej, jak wyglądają zarobki na stanowiskach w Twoim fachu. Dodatkowo udało Ci się porównać własne doświadczenia i zasoby do innych specjalistów. Sprawdź teraz, jak te informacje odnoszą się do Twoich dotychczasowych zarobków i określ najniższą satysfakcjonującą dla Ciebie kwotę wynagrodzenia. Umieść ją na początku widełek i zakończ je, wedle uznania, odpowiednio powiększoną kwotą.

Pamiętaj, aby obliczyć wysokość wynagrodzenia netto i brutto, aby w trakcie rozmowy swobodnie nimi operować.

Weź pod uwagę ewentualność systemu premiowego. Przelicz, jak powinna wyglądać podstawa oraz premia, aby miesięcznie uzyskać odpowiednią sumę.

Oszacuj atrakcyjność benefitów

W wielu firmach oprócz stałej pensji, pracownikom przysługują świadczenia pozapłacowe i dofinansowania. Przy ostatecznym doborze widełek, przekalkuluj sobie jakie znaczenie będą miały dla Ciebie oferowane benefity. Zastanów się czy mogłyby stać się przedmiotem negocjacji z pracodawcą.

Zwiększ swoją świadomość w obszarze benefitów – przeczytaj nasz E-book: Benefity związane z czasem pracy.

Czytaj więcej:

pytanie, rekrutacja, rekruter

porady dla pracowników, porady hr, porady rekrutacyjne, pytania rekrutacyjne, rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, Artykuły23.04.2018

6 popularnych pytań zadawanych przez rekruterów – jak na nie odpowiedzieć?

Jak opowiadać o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Artykuły26.09.2022

Jak opowiadać o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej? Przykłady

Błędy popełniane podczas rozmowy rekrutacyjnej

błędy w rekrutacji, porady dla pracowników, porady hr, rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, Artykuły13.02.2022

Poradnik: Błędy popełniane podczas rozmowy rekrutacyjnej

Narzędzia, które ułatwiają znalezienie pracy

Artykuły11.05.2021

Jak napisać list motywacyjny, aby zainteresował rekrutera? Wzór klasycznego listu (porady)

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.