Monika, Artykuły, porady rekrutacyjne, 07.09.2021

Poradnik: Jakie pytania padają na rozmowie rekrutacyjnej?

3 min.

Kandydatka czeka na rozmowę rekrutacyjną

Pytania zadawane na interview mają na celu przede wszystkim poznanie kandydata pod kątem jego dotychczasowych doświadczeń, umiejętności i predyspozycji, a także oczekiwań i planów zawodowych. To, jak kandydat odpowie na zadawane pytania, pozwala stwierdzić, czy jego kompetencje są adekwatne do wykonywania obowiązków na oferowanym stanowisku pracy.

Warto odpowiednio wcześniej przed rozmową z rekruterem przygotować się do niej merytorycznie i przemyśleć odpowiedzi na przykładowe pytania, które zazwyczaj padają podczas rozmowy.

O firmie i o sobie

Dobre przygotowanie do interview to połowa sukcesu. Przede wszystkim należy zebrać informacje, które pozwolą kandydatowi zaprezentować się w oczach potencjalnego pracodawcy, jako najlepszy wybór. Szczególnie ważne są wszelkie informacje dotyczące firmy, w której chcemy ubiegać się o pracę. Warto zapoznać się ze specyfiką działalności firmy, uzyskać informacje dotyczące pozycji na rynku, możliwościach rozwoju w jej strukturach, ale także o najbliższej konkurencji. Przysposobienie tych informacji pozwoli zaprezentować się nam, jako osoba naprawdę zainteresowana i zmotywowana do podjęcia pracy.

Kolejna kwestia to uporządkowanie informacji na swój temat, a więc tych dotyczących doświadczenia, wykształcenia, kwalifikacji, odbytych kursów i szkoleń. Przed rozmową z rekruterem warto zastanowić się, jakie są nasze mocne i słabe strony, jakimi sukcesami zawodowymi możemy się pochwalić, z jakimi trudnościami spotykamy się w codziennej pracy zawodowej i jak udaje się nam je rozwiązać. Przemyślmy również swoje przyszłe plany zawodowe, żeby nie zaskoczyło nas pytanie, gdzie widzimy się za 5 czy 10 lat. Wszystko to, oczywiście, w kontekście przydatności tych informacji do pracy na danym stanowisku. Naturalnie, część informacji jest już zawarta w naszym CV, ale może niektóre zagadnienia warto rozwinąć i dopowiedzieć to, na co zabrakło miejsca przy tworzeniu CV.

Przed rozmową kwalifikacyjną warto raz jeszcze przeanalizować wymagania i oczekiwania przedstawione przez firmę w ogłoszeniu. Jeśli nie wpisujemy się w 100% w pożądany profil kandydata, zastanówmy się, jakie fakty z naszego doświadczenia zawodowego mogą zrekompensować te braki. Jeśli np. nie posiadamy danej kompetencji, opowiedzmy jakiego rodzaju działania podejmowaliśmy lub jesteśmy w stanie podjąć, aby zdobyć wymaganą umiejętność.

Typowe i nietypowe pytania na interview

Nieszczere odpowiedzi bardzo łatwo wychwycić, a nawet jeśli nie zostaną one dostrzeżone podczas rozmowy rekrutacyjnej, to z pewnością prędzej czy później wyjdą na jaw w czasie pracy. Pamiętajmy zatem, żeby odpowiadać szczerze. Dobrze jest podczas rozmowy podawać przykłady konkretnych liczb czy podejmowanych przez nas działań. To sprawi, że nasze wypowiedzi będą bardziej transparentne.

Jedno ze standardowych pytań, jakie z dużym prawdopodobieństwem usłyszymy na interview dotyczy powodów, dla których zdecydowaliśmy się zmienić pracę. Odpowiedź na takie pytanie jest uzależniona od rzeczywistych powodów. Niezależnie od tego, czy nasza chęć zmiany pracodawcy jest podyktowana problemami w poprzedniej pracy czy też nie, należy odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Powodów zmiany może być wiele: zmiany strukturalne w firmie, zakończona praca nad projektem do którego zostaliśmy zatrudnieni, brak perspektyw na awans lub podwyżkę, chęć podjęcia nowych wyzwań zawodowych, praca na stanowisku bardziej odpowiadającym naszym kompetencjom, sytuacja rodzinna/prywatna. Jeśli natomiast rozstaliśmy się z poprzednim pracodawcą w konsekwencji jakichś problemów, uczciwie o tym powiedzmy, wyjaśniając przyczyny owych problemów. Pamiętajmy jednak, aby nie oczerniać byłego pracodawcy i pokażmy, czego nauczyły nas problemy na poprzednim stanowisku.

Innym pytaniem, które często zadawane jest podczas interview, jest pytanie o cele i plany zawodowe. To pytanie ma na celu sprawdzić, czy nasze plany są spójne z planami organizacji i czy za kilka lat nadal możemy być cennym pracownikiem.

Jeśli dotychczas nie zastanawialiśmy się nad swoją przyszłością, to koniecznie zróbmy to przed rozmową kwalifikacyjną.

Dobrze przemyślana odpowiedź może pokazać rozmówcy, że jesteśmy świadomi swoich kwalifikacji i mamy plan na swoją ścieżkę kariery.

Kolejne pytanie, jakie z pewnością usłyszymy, będzie dotyczyło naszych oczekiwań finansowych. Kandydaci często nie wiedzą, co odpowiedzieć i odbijają przysłowiową piłeczkę, dopytując o to, jaką kwotę może zaoferować pracodawca. Taka reakcja na zadane pytanie nie jest zbyt mile widziana. Jeśli nie jesteśmy w stanie podać konkretnej kwoty, jaką chcielibyśmy zarabiać, podajmy tzw. widełki oczekiwanego wynagrodzenia. To zdecydowanie pokaże, że znamy swoją wartość na rynku pracy. Dodatkowo, przed rozmową zorientujmy się, jak kształtują się wynagrodzenia przyznawane na podobnych stanowiskach w różnych branżach. W tym celu pomocne mogą być wszelkie raporty płacowe i kalkulatory wynagrodzeń dostępne w internecie. Z reguły na pierwszej rozmowie jest poruszany temat wynagrodzeń. Jeśli jednak zdarzy się, że rekruter nie zapyta o nasze oczekiwanie finansowe, trzeba wyczuć samemu czy należy wyjść z inicjatywą pytania o zarobki. Oczywiście, można zadać to pytanie w momencie, gdy zostaniemy zapytani, czy chcemy się jeszcze czegoś dowiedzieć. Pamiętajmy, że podwyżka warta zmiany pracy powinna mieścić się w granicach od 15% do 30%  naszego poprzedniego wynagrodzenia.

Poniżej przedstawiamy przykłady pytań, które możemy usłyszeć podczas rozmowy o pracę:

 • Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie?
 • Dlaczego jesteś zainteresowany podjęciem pracy na omawianym stanowisku?
 • Dlaczego uważasz, że jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko?
 • Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
 • Opisz w kilku zdaniach, jaką jesteś osobą.
 • Dlaczego to właśnie Ciebie powinniśmy zatrudnić?
 • Jakie cechy/umiejętności posiadasz, które są szczególnie ważne na stanowisku, o które się ubiegasz?
 • Gdzie zawodowo widzisz siebie za 5 lat?
 • Co uważasz za swój największy sukces zawodowy?
 • Jaki jest Twój styl pracy, jak organizujesz swoje zadania?
 • Jak mógłbyś opisać swój styl zarządzania?
 • Co motywuje Cię do pracy?
 • Jakie były największe niepowodzenia, porażki w Twoim życiu zawodowym?
 • Jak możesz wykorzystać Twoje dotychczasowe doświadczenia na tym stanowisku?
 • Kiedy możesz rozpocząć u nas pracę?

Przykładowe pytania sytuacyjne:

 • Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której powierzono Ci trudne zadanie, do którego nie miałeś odpowiedniego przygotowania, kwalifikacji. Co zrobiłeś? Jak rozwiązałeś ten problem?
 • Opisz sytuację, w której musiałeś przekonać grupę do swojego punktu widzenia. Jak to zrobiłeś? Jakich argumentów użyłeś?

Pamiętajmy, że rozmowa rekrutacyjna nie jest egzaminem z wiadomości teoretycznych, więc odpowiedzi nie musimy uczyć się na pamięć. Jeśli aplikujemy na odpowiednie dla nas stanowisko i poświęcimy trochę czasu na przygotowanie się do rozmowy, pytania jakie usłyszymy podczas interview nie powinny nas zaskoczyć, a co więcej jest duże prawdopodobieństwo, że wypadniemy swobodnie i przekonująco.

Czytaj więcej:

pytanie, rekrutacja, rekruter

porady dla pracowników, Artykuły23.04.2018

6 popularnych pytań zadawanych przez rekruterów – jak na nie odpowiedzieć?

Czym są kompetencje miękkie i twarde?

cv, Artykuły03.08.2021

Czym są kompetencje miękkie i twarde? Przykłady tych umiejętności

Jak opowiadać o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Artykuły26.09.2022

Jak opowiadać o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej? Przykłady

rekrutacja, kobiety, rozmowa, jak przyciągnąć uwagę rekrutera

cv, Artykuły10.04.2018

Jak przyciągnąć uwagę rekrutera?

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.