Artykuły, praca w farmacji, rynek farmaceutyczny, rynek pracy, widełki płacowe, wynagrodzenie, zarobki, 07.11.2022

Przedstawiciel medyczny – wymagania i zarobki

5 min.

Przedstawiciel medyczny – wymagania i zarobki

Dowiedz się jak wygląda praca przedstawiciela medycznego i gdzie szukać zatrudnienia.

Branża medyczna dynamicznie się rozwija. Zmiany napędzają nowoczesne technologie, takie jak robotyzacja, automatyzacja i wirtualna rzeczywistość. Osoby zatrudnione na stanowisku przedstawiciela medycznego mogą więc liczyć na dobre warunki zatrudnienia, atrakcyjne zarobki i szybki rozwój kariery. Jak zdobyć pracę w tym zawodzie? Sprawdź, jakie są wymagania pracodawców.

Kim jest przedstawiciel medyczny i jak wygląda jego praca?

Przedstawiciel medyczny to osoba, która jest odpowiedzialna za reprezentowanie firmy farmaceutycznej i prezentację produktów partnerom biznesowym (nie tylko leków i suplementów diety, ale także sprzętu medycznego). To w dużej mierze praca „w terenie”. Budowanie portfela klientów wiąże się z uczestnictwem w różnego rodzaju warsztatach, targach, szkoleniach czy konferencjach. Jednym z atutów pracy w tym zawodzie jest elastyczny czas pracy. Uczestnictwo w wydarzeniach branżowych może jednak wymagać pracy w godzinach popołudniowych i częstych delegacji.

Kto może zostać przedstawicielem medycznym?

Osoba pracująca na stanowisku przedstawiciela medycznego nie musi mieć skończonych studiów medycznych (wykształcenie kierunkowe będzie jednak dodatkowym atutem). Wyższe wykształcenie jest jednak powszechnym wymogiem. Praca na stanowisku PH wymaga aktywnej, proklienckiej postawy. Dlatego wśród kompetencji miękkich najważniejsze są: komunikatywność, zaangażowanie w wykonywane obowiązki, silne zorientowanie na wyniki, odpowiedzialność, samodzielność i myślenie strategiczne. Ze względu na to, że praca przedstawiciela medycznego wymaga mobilności, jedną z najważniejszych kompetencji twardych jest umiejętność prowadzenia pojazdów kat. B. Znajomość języka angielskiego lub innego języka obcego będzie dodatkowym atutem.

Od przedstawiciela medycznego oczekuje się także wysokiego poziomu kultury osobistej oraz przestrzegania zasad etyki. To praca dla osób ambitnych, elastycznych i nastawionych na nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji. Konieczna bowiem jest aktualizacja wiedzy o produktach i regulacjach prawnych. Przedstawiciel medyczny powinien mieć także podstawową wiedzę z zakresu psychologii biznesowej i marketingu. Znajomość technik sprzedażowych i negocjacyjnych ułatwia wykonywanie obowiązków i osiąganie coraz lepszych wyników.

Obowiązki na stanowisku przedstawiciela medycznego

Do podstawowych obowiązków osoby zatrudnionej na stanowisku przedstawiciel medyczny należy:

  • współtworzenie strategii sprzedażowych;
  • promowanie produktów firmy;
  • realizacja planów sprzedażowych;
  • zarządzanie budżetem;
  • pozyskiwanie nowych klientów;
  • budowanie trwałych relacji z klientami;
  • analiza działalności konkurencji;
  • tworzenie raportów;
  • budowanie pozytywnego wizerunku firmy.

Ile zarabia przedstawiciel medyczny?

Zarobki przedstawiciela medycznego są uzależnione od wielu czynników m.in. stażu pracy czy wykształcenia. Podstawa wynagrodzenia PH to 8-12 000 zł brutto (plus premie zależne od wyników). Osoby zatrudnione na tym stanowisku mogą liczyć na szeroki pakiet benefitów pozapłacowych, takich jak pakiety medyczne, socjalne, zniżki na produkty i usługi firmowe, a także dofinansowanie szkoleń, kursów czy wypoczynku. Podstawowe benefity to samochód, komputer oraz telefon służbowy do użytku prywatnego.

Praca dla przedstawiciela medycznego – gdzie jej szukać?

Szukasz pracy jako przedstawiciel medyczny? Przeglądaj nasze oferty w zakładce znajdź pracę lub prześlij swoje CV do naszej bazy – skontaktujemy się z Tobą w przypadku oferty pasującej do Twojego doświadczenia.

Jak zatrudnić przedstawiciela medycznego?

Planujesz zatrudnić przedstawiciela medycznego do swojego zespołu? Jako HRK Pharma realizujemy projekty rekrutacyjne dla firm z branży medycznej. Pozyskujemy kandydatów na stanowiska średniego i wyższego szczebla, którzy mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w branży handlowej i medycznej.

Czytaj więcej:

Rynek medyczny w kryzysie zdrowia

branża farmaceutyczna, praca w farmacji, rynek farmaceutyczny, Artykuły16.05.2022

Pracodawcy w branży farmaceutycznej coraz bardziej elastyczni

Wysokie zarobki już na starcie, zarobki, pieniądze

branża farmaceutyczna, praca w farmacji, rynek farmaceutyczny, Artykuły10.04.2018

Wysokie zarobki już na starcie? Branża farmaceutyczna oferuje jedne z najwyższych wynagrodzeń

Rynek medyczny w kryzysie zdrowia

branża farmaceutyczna, praca w farmacji, rynek farmaceutyczny, rynek pracy, Artykuły31.03.2020

Rynek medyczny w kryzysie zdrowia

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.