Case study, porady hr, urlop, 11.04.2022

Case study: Nielimitowane urlopy jako część kultury organizacyjnej

2 min.

nielimitowane urlopy

Zapraszamy do zapoznania się z case study firmy SYZYGY Warsaw, które ukazało się w naszym E-booku: Benefity związane z czasem pracy.

W SYZYGY Warsaw wierzymy, że tradycyjna hierarchia i struktura zarządzania są przereklamowane i nie mają zastosowania w nowoczesnej zwinnej organizacji. Traktujemy się jak dorośli. Każdy ma możliwość podejmowania samodzielnych decyzji i bierze odpowiedzialność za ich konsekwencje. Naszym ostatecznym celem jest stanie się radykalnie szczerą, w pełni transparentną i samodzielnie zarządzaną organizacją. Podstawową wartością jest zaufanie – do innych i siebie samych. To właśnie zaufanie i szacunek pozwalają na budowanie głębszych więzi i tworzenie organizacji szanującej potrzeby swoich pracowników.

Przykładem inicjatywy opartej na zaufaniu, a jednocześnie testującej założenia naszej organizacji, mogą być nielimitowane płatne dni wolne. Wierzymy, że tworzymy społeczność, w której każdy potrafi brać odpowiedzialność za swoje zadania i pełnione przez siebie role. Tym samym – każdy dobrze wie, kiedy i w jakim wymiarze może sobie pozwolić na odpoczynek – tak aby nie stanowiło to zagrożenia dla zespołu i całej firmy.

Nielimitowany urlop oznacza, że każda osoba ma do wykorzystania dowolną liczbę dni wolnych. Dni wolne – czy to dłuższe, czy krótsze planujemy i konsultujemy w zespołach. Dajemy sobie przy tym jasny feedback, jeśli czujemy, że zaproponowany urlop koliduje z naszymi zespołowymi zobowiązaniami.

Troszczymy się o siebie nawzajem i zwracamy uwagę, jeśli ktoś z nas chodzi za rzadko na urlop i trudno mu zadbać o swój dobrostan. Dodatkowo mamy stworzone role Wellbeing Guradianów, których jedną z odpowiedzialności jest monitorowanie samopoczucia osób z zespołu.

Nielimitowane urlopy są tylko wycinkiem naszej kultury organizacyjnej, którą od ponad dwóch lat wszyscy wspólnie budujemy, i dzięki której zmieniamy nasze dotychczasowe przyzwyczajenia. To długa i czasami bardzo wyboista droga, ale satysfakcja ze zmian, które udało nam się przez te 2 lata wprowadzić jest ogromna. Gdybym mogła podsumować w trzech zdaniach na czym nam zależy, to przede wszystkim podkreśliłabym, że dążymy do stworzenia miejsca, w którym każdy, niezależnie od doświadczenia, roli i wewnętrznych motywacji może być autentyczną wersją siebie. Jest to możliwe, dzięki budowaniu szczerych i głębokich relacji. Chcemy stworzyć przestrzeń, która pozwala nam w pełni wykorzystać nasz potencjał, pojawiające się możliwości… i dobrze się przy tym bawić.

Autorka: Paulina Grabowska, People Partner/ Employer Storyteller/ Internal Coach, SYZYGY Warsaw

Czytaj więcej:

bezpłatny urlop zasady

porady dla pracowników, porady hr, urlop, Artykuły26.05.2022

Urlop bezpłatny – zasady, komu i kiedy przysługuje?

Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, wypoczynek, wakacje

payroll consulting, porady dla pracodawców, porady dla pracodawcy, porady dla pracowników, porady hr, urlop, work-life-balance, Artykuły10.09.2021

Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi i od czego to zależy?

Narzędzia, które ułatwiają znalezienie pracy

niewykorzystany urlop, porady hr, urlop, Artykuły26.09.2022

Jak wyliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.