Monika, Raporty, praca inżyniera, raport HRK, 12.01.2022

Kobieta w branży przemysłowej

1 min.

Przemysł, kobieta inżynier, kobieta w pracy

Międzynarodowe korporacje działające w branży technologicznej i produkcyjnej od lat wdrażają programy mające na celu zatrudnianie większej ilości kobiet w zespołach technicznych. Trend też jest widoczny także w Polsce. Niestety, pomimo programów wsparcia oraz kampanii komunikacyjnych zawody techniczne zdominowane są przez mężczyzn. Przyczyny są niezwykle złożone – od sposobu w jaki edukujemy dzieci, przez panujące wciąż u niektórych pracodawców przekonanie, że kobiety nie sprawdzają się w rolach technicznych, po małe zainteresowanie kandydatek takimi rolami, pomimo posiadania przez nie odpowiednich kwalifikacji. W polskim społeczeństwie wciąż panuje stereotypowe postrzeganie kobiet w branży i przekonanie, że są „nietechniczne” i mają mniejsze zdolności do nauk ścisłych. Z raportu „Kobiety na Politechnikach 2020” wynika, że 57% ogólnej liczby studentów w Polsce to kobiety, a na publicznych uczelniach technicznych w 2019 r. 36% uczących się stanowiły studentki. Kierunkiem najczęściej wybieranym przez kobiety studiujące na politechnikach jest inżynieria biomedyczna. Polskie firmy uczą się zarządzać potencjałem różnorodności. Również te w branży przemysłowej. Jednak nie wszystkie posiadają zaawansowaną i precyzyjnie wdrożoną politykę diversity. Wyniki naszego badania pokazują, że w biznesie jeszcze wiele musi się zmienić. Mimo iż kobiety są coraz bardziej widoczne w branży przemysłowej, to wciąż zbyt mało odnosi spektakularne sukcesy. Celem badania „Kobieta w branży przemysłowej” była analiza branży przemysłowej w kontekście struktury zatrudnienia, a także promocji kobiet na rynku pracy w branży technicznej. Uzupełnienie raportu stanowią komentarze przedstawicieli firm z branży przemysłowej i opisy dobrych praktyk stosowanych przez organizacje w zakresie promocji zatrudniania kobiet na stanowiskach specjalistycznych i wyższego szczebla.

Życzymy przyjemnej lektury!

HRK S.A.

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.