Artykuły, body leasing, branża it, it contracting, 19.04.2023

Body Leasing IT: korzyści, wyzwania i najlepsze praktyki

5 min.

Body Leasing IT

Współpraca z zewnętrznym specjalistą IT? Dowiedz się czym jest body leasing i dlaczego takie rozwiązanie przynosi firmom oszczędność czasu oraz optymalizację kosztów.

Zatrudnienie specjalisty z branży IT na cały etat wymaga sporych nakładów finansowych. Programiści są jedną z najbardziej wymagających grup zawodowych na rynku. Dużym wyzwaniem dla pracodawców jest także dopasowanie kompetencyjne, zwłaszcza w przypadku niszowych projektów, wymagających rzadkich kwalifikacji. Dlatego coraz więcej firm stawia na rozwiązania, które zapewniają większą elastyczność i pozwalają na optymalizację kosztów firmowych. Jednym z nich jest Body Leasing.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega Body Leasing;
  • jakie są zalety outsourcingu pracowników IT;
  • jakie wyzwania trzeba wziąć pod uwagę, zatrudniając pracowników w modelu Body Leasing.

Co to jest Body Leasing IT i jak działa?

Body Leasing w IT to usługa, w ramach której wyspecjalizowany podmiot zewnętrzny dostarcza pracowników IT na określony czas do firmy, która potrzebuje zwiększyć zasoby ludzkie w dziale informatycznym. Wspomniana forma współpracy może dotyczyć nie tylko programistów, ale także testerów, analityków i innych osób związanych zawodowo z branżą nowych technologii. Czas outsourcingu jest uzależniony od wielu czynników. Może to być kilka tygodni, ale nierzadko pracownik wiąże się z organizacją na kilka-kilkanaście miesięcy.

W tym modelu firma, która wynajmuje pracowników, płaci za usługi outsourcingowe i czas pracy pracownika. Body Leasing to rozwiązanie, które doskonale się sprawdza w przypadku projektów jednorazowych lub takich, które mają ściśle ograniczone ramy czasowe.

Sprawdź, czym jest IT Contracting – elastyczna forma współpracy

Proces rekrutacji i selekcji pracowników Body Leasing IT

W przypadku usługi Body Leasing, wszystkie obowiązki związane z procesem rekrutacji, tj., opracowaniem strategii rekrutacyjnej, a także identyfikacją i selekcją kandydatów, leżą po stronie agencji HR. Współpraca z doświadczonym partnerem przynosi wiele korzyści. Firmy rekrutacyjne dysponują własnymi bazami kandydatów i korzystają z zaawansowanych metod rekrutacji i selekcji pracowników, np. Executive Search. Dzięki temu są w stanie szybciej dotrzeć do specjalistów mających wymagane w danym projekcie kompetencje (zarówno miękkie, jak i twarde). To sprawia, że proces wyboru odpowiedniej osoby trwa znacznie krócej.

Zalety korzystania z Body Leasing IT

Zalety:

1. Większa elastyczność

Współpraca na określony czas daje większą swobodę w podejmowaniu decyzji biznesowych. Możliwość wynajęcia pracownika o konkretnych umiejętnościach i doświadczeniu na potrzeby konkretnego projektu pozwala stworzyć bardziej spersonalizowaną ofertę i jeszcze lepiej dopasować usługi do wymagań rynkowych. Jednocześnie, gdy zapotrzebowanie na usługi danych specjalistów spadnie, klient nie ma obowiązku kontynuowania współpracy. Dzięki temu może elastyczniej planować budżet, rozwijając projekty, które w danym momencie są w stanie przynieść większy zysk.

2. Optymalizacja kosztów

Firma wynajmująca pracowników od agencji rekrutacyjnej nie ponosi kosztów związanych z utrzymaniem pracowników na etacie. Za wszystkie formalności związane z zatrudnieniem pracownikami odpowiada firma zewnętrzna.

3. Dopasowanie kompetencyjne

Współpraca z firmą outsourcingową ułatwia dotarcie do wysoko wykwalifikowanych specjalistów, o rzadkich kwalifikacjach czy doświadczeniu w konkretnej branży. Właściwe dopasowanie kompetencyjne przekłada się na sukces całego projektu. Firma klienta korzysta z doświadczonych specjalistów IT, którzy przyczyniają się do wdrożenia i realizacji projektów IT zgodnie z wymaganiami i standardami danej firmy. Dopasowanie kompetencyjne ma ogromny wpływ na sukces całego przedsięwzięcia.

4. Oszczędność czasu

Oszczędność czasu wynika m.in. ze skrócenia procesu rekrutacyjnego. Klient nie musi także poświęcać czasu na szkolenie pracowników, ponieważ osoby zatrudnione w ramach outsourcingu już mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Współpraca ze specjalistami o określonych kompetencjach pozwala skrócić czas realizacji projektu. Terminowość z kolei wpływa na poprawę konkurencyjności.

Wyzwania związane z Body Leasing IT i jak sobie z nimi radzić?

Mimo że Body Leasing to rozwiązanie, które może przynieść szereg korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika, to wybierając tę formę współpracy, należy wziąć pod uwagę także pewne ograniczenia, wynikające z tej formy zatrudnienia.

Jednym z największych wyzwań w przypadku Body Leasingu jest włączenie pracowników outsourcingowych w strukturę organizacji klienta. Zatrudnienie osób z zewnątrz do projektu nie musi jednak oznaczać automatycznie mniejszego zaangażowania czy problemów komunikacyjnych. Aby zapobiec ewentualnym trudnościom w realizacji projektu, warto zadbać o integrację i motywację całego zespołu.

Jakie są perspektywy rozwoju Body Leasing IT w branży IT?

Elastyczność, terminowość, optymalizacja czasu i kosztów – to cechy, które sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na wynajęcie specjalisty do konkretnego projektu. To rozwiązanie stworzone z myślą o branży IT, której podstawą jest praca projektowa nastawiona na efekty. Eksperci przewidują, że w najbliższych latach popularność Body Leasingu będzie stale rosnąć, ponieważ tę formę współpracy cenią zarówno pracodawcy, jak i pracownicy.

HRK IT Contracting – sprawdź, co możemy zrobić dla Ciebie lub Twojej firmy

HRK IT Contracting to zespół specjalistów ds. outsourcingu pracowników IT. Oferujemy Body Leasing, Team Leasing, a także Managed Service/Fixed Price. Zapraszamy do kontaktu!

Pracujesz w branży IT i cenisz elastyczne formy współpracy, takie jak Body Leasing? Zostaw CV w naszej bazie i pracuj przy ciekawych i dobrze płatnych projektach.

Czytaj więcej:

facylitacja w biznesie

branża it, Artykuły16.04.2023

Team Leasing w dziale IT: praktyki, wyzwania i korzyści

it contracting, umowa, contract

branża it, Artykuły18.05.2017

IT Contracting – elastyczna forma współpracy

IT Contracting w oczach kandydata, it contracting, kandydat

body leasing, Artykuły02.11.2018

IT Contracting w oczach kandydata

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.