Artykuły, branża it, it contracting, specjalista it, team leasing, 16.04.2023

Team Leasing w dziale IT: praktyki, wyzwania i korzyści

6 min.

facylitacja w biznesie

Outsourcing zespołów IT to coraz bardziej popularne rozwiązanie wśród przedsiębiorców. Sprawdź jakie korzyści może przynieść współpraca z zewnętrznym zespołem i jak wygląda to w praktyce.

Realizujesz duży projekt IT i potrzebujesz wsparcia z zewnątrz? Skorzystaj z doświadczenia wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy staną się częścią Twojego zespołu do momentu finalizacji zadania. Sprawdź, na czym polega Team Leasing i komu to rozwiązanie przyniesie najwięcej korzyści.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest Team Leasing;
  • jakie korzyści płyną z tego modelu współpracy;
  • na jakie problemy mogą natrafić osoby decydujące się na outsourcing zespołów projektowych IT;
  • jakie są opinie o Team Leasingu wśród pracodawców.

Co to jest Team Leasing w dziale IT i jak działa?

Team Leasing IT to jedna z form outsourcingu pracowników. Podobnie jak Body Leasing to z założenia rozwiązanie krótkoterminowe, ograniczone ramami danego projektu. Zespół specjalistów świadczy usługi na rzecz konkretnej firmy, ale jest zatrudniony przez współpracującą z nią agencją rekrutacyjną.

W HRK Team Leasing to jedna z usług oferowanych w ramach IT Contracting. Czym Body Leasing różni się od Team Leasingu? W pierwszym przypadku firma wynajmuje, poprzez agencję rekrutacyjną, jedną osobę, która staje się częścią zespołu. W przypadku Team Leasingu do firmy dołącza kilka osób, tworząc zespół realizujący konkretny projekt. Liczba członków takiego zespołu jest uzależniona od indywidualnych potrzeb, m.in. złożoności projektu, a także terminu jego realizacji.

Team Leasing wymaga większych nakładów finansowych. Dlatego po tę metodę współpracy zazwyczaj sięgają większe firmy realizujące duże projekty IT.

Przeczytaj: IT Contracting w oczach kandydata

Zalety korzystania z Team Leasing w dziale IT

1. Dostęp do eksperckiej wiedzy

Rekruterzy z agencji HR dysponują szeroką bazą kontaktów zawodowych. Dzięki temu są w stanie szybciej dotrzeć do osób, które mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Team Leasing daje dostęp do zespołu ekspertów specjalizujących się w konkretnej dziedzinie. Współpracując z profesjonalną agencją HR, która oferuje Team Leasing, masz pewność, że za projekt będą odpowiedzialne osoby, które mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

2. Elastyczność

Dzięki zatrudnieniu zespołu programistów w modelu Team Leasingu, można łatwo dostosować liczbę osób do zmieniających się potrzeb projektowych. Można też szybko zmienić skład zespołu, gdy zajdzie taka potrzeba.

3. Oszczędność czasu i pieniędzy

Team Leasing pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze na rekrutacji oraz szkoleniu nowych pracowników. Outsourcing specjalistów IT to alternatywa dla zatrudnienia pracowników na etacie i sposób na optymalizację kosztów firmowych.

4. Możliwość szybkiego rozpoczęcia pracy

Dzięki współpracy z agencją rekrutacyjną stworzenie zespołu składającego się z wysoko wykwalifikowanych specjalistów jest dużo szybsze niż samodzielne rekrutowanie każdego pracownika. Dzięki temu od chwili pierwszego kontaktu z agencją HR do momentu startu projektu mija stosunkowo niewiele czasu (oczywiście wszystko zależy od stopnia skomplikowania zadania oraz liczby osób, które trzeba zrekrutować).

Team Leasing IT – podstawowe wyzwania

Mimo że Team Leasing to usługa, która może przynieść wiele korzyści, to warto wiedzieć, z jakimi wyzwaniami się wiąże. Przykładem takiego wyzwania może być zaangażowanie pracowników w projekt. Outsourcowany team to osoby spoza firmy. Przed rozpoczęciem współpracy warto wdrożyć nowy zespół w kulturę organizacyjną firmy i zintegrować ich członków zarówno ze stałym członkami zespołu, jak i ze sobą nawzajem. To zadanie, które mogą wziąć na siebie specjaliści z agencji rekrutacyjnej.

Jak uniknąć problemów kadrowych w przypadku Team Leasingu? Przede wszystkim należy podjąć współpracę ze zweryfikowaną agencją HR, która zadba o to, aby outsourcowani pracownicy spełniali wszystkie wymagania klienta i mieli odpowiednią motywację do pracy.

Jak zbudować Team Leasing w dziale IT i skutecznie nim zarządzać?

Skuteczne zarządzanie zespołem IT współpracującym z firmą w ramach Team Leasingu to spore wyzwanie. Konieczne jest jasne określenie celów biznesowych i wymagań projektowych, a także zadbanie o odpowiednią komunikację między członkami zespołu oraz sprawne raportowanie efektów. W przypadku współpracy z agencją HR wszystkie obowiązki rekrutacyjne, komunikacyjne i organizacyjne biorą na siebie doświadczeni rekruterzy i specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi.

Pracodawcy, którzy zdecydowali się na ten model współpracy, mają dobre opinie o Team Leasingu. Dzięki temu rozwiązaniu są w stanie elastyczniej zarządzać budżetem firmowym i oferować konkurencyjne rozwiązania dopasowane do aktualnych potrzeb rynku.

Team Leasing w HRK

Za outsourcing pracowników IT w naszej agencji rekrutacyjnej odpowiada zespół HRK IT Contracting. Znajdź wsparcie, dzięki któremu zakończysz zadanie w wyznaczonym terminie. Zaproś do uczestnictwa w projekcie zespół specjalistów o rzadkich kwalifikacjach, który pomoże Ci znaleźć nieszablonowe rozwiązania wspierające konkurencyjność.

Chcesz realizować ciekawe projekty dla wiarygodnych partnerów biznesowych? Cenisz elastyczne formy współpracy? Zostaw CV w bazie agencji rekrutacyjnej HRK.

Pracujesz w IT? Poznaj 8 powodów, dla których warto współpracować z agencją rekrutacyjną

Czytaj więcej:

Body Leasing IT

body leasing, branża it, it contracting, Artykuły19.04.2023

Body Leasing IT: korzyści, wyzwania i najlepsze praktyki

it contracting, umowa, contract

branża it, it contracting, praca w it, rynek it, Artykuły18.05.2017

IT Contracting – elastyczna forma współpracy

IT Contracting w oczach kandydata, it contracting, kandydat

body leasing, branża it, it contracting, rekrutacja it, specjalista it, team leasing, Artykuły02.11.2018

IT Contracting w oczach kandydata

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.