Monika, Artykuły, branża budowlana, construction, real estate, rec, rynek budowlany, rynek pracy w budownictwie, 12.06.2018

Ciężko o kierownika w branży budowlanej

3 min.

Ciężko o kierownika w branży budowlanej, budownictwo

Rosnąca obecnie liczba inwestycji oraz idące za tym wzrosty wynagrodzeń nie są wystarczające, by znaleźć wykwalifikowanych pracowników, zarówno na proste, jak i kierownicze stanowiska.

Pomimo letniego ożywienia w budownictwie i usługach, to właśnie te branże za główną barierę rozwoju wskazują niedobór wykwalifikowanych pracowników oraz, w przypadku budownictwa, wzrost cen w zakresie gruntów, materiałów budowlanych czy robocizny. – Branża budowlana i usługi już od 2016 r. borykają się z problem zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników. Widać to bardzo na przykładzie budownictwa drogowego, kolejowego czy tramwajowego dla stanowisk kierowniczych, takich jak dyrektor kontraktu, kierownik budowy, czy kierownik robót trakcyjnych w sektorze kolejowym. Równie ciężko jest firmom zatrudnić pracowników na stanowiska proste tj. murarzy, cieśli, brukarzy czy glazurników.

Są inwestycje nie ma rąk do pracy

W czerwcu Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że do końca 2018 r. w ramach Krajowego Programu Kolejowego zostaną podpisane umowy na 15,8 mld zł na modernizację linii kolejowych. Do końca 2023 r. nakłady na inwestycje mają wynieść 66 mld zł. Tak duża liczba inwestycji spowodowała, że firmy borykają się z problem znalezienia odpowiedniej kadry. – Ciężko jest obecnie spotkać na rynku pracodawcę, który narzeka na nadmiar kadry do nadzoru czy prowadzenia inwestycji infrastrukturalnych. Ci, którzy posiadają w swoich strukturach dyrektorów projektu czy kierowników budowy przy budowie dróg, linii kolejowych, mogą spać spokojnie, ponieważ grupa ta niechętnie decyduje się na zmianę pracy przed ukończeniem projektu. Dodatkowo, są oni świadomi, że ich najlepszą wizytówką oraz potwierdzeniem posiadanych umiejętności jako managerów są realizacje zakończone sukcesem, na który pracuje się przez wszystkie fazy inwestycji. Nie tylko boom inwestycyjny przyczynił się do braków kadrowych. Swoją cegiełkę dołożyło wcześniejsze niedofinansowanie polskiej infrastruktury, które wówczas odstraszyło młodych inżynierów do wyboru tej ścieżki kariery, na korzyść wówczas bardziej perspektywicznych specjalizacji. Wszystko to przełożyło się na obecny stan osobowy firm prowadzących projekty z zakresu robót trakcyjnych.

Większy popyt niż podaż spowodował, że wynagrodzenia w branży budowlanej stale rosną.

Większy popyt niż podaż spowodował, że wynagrodzenia w branży budowlanej stale rosną.

Obecnie kierownik budowy przy dużych kontraktach drogowych może liczyć na pensję w przedziale 16 000 – 23 000 zł brutto, z kolei kierownik kontraktu w przedziale 25 000 – 35 000 zł brutto.

Poszukiwane kompetencje

Obecnie w branży budowlanej, z punktu widzenia rynku pracy, najbardziej pożądane są osoby posiadające bogate portfolio ukończonych z sukcesem inwestycji, charakteryzujące się uczciwością, znajomością materiałów budowlanych, obsługą pakietów biurowych, inicjatywą, przedsiębiorczością oraz umiejętnością organizacji i nadzoru prowadzonych prac budowlanych. W przyszłości dodatkowo dojdą nowe kompetencje: umiejętność organizacji i nadzoru prac, dbania o bezpieczeństwo pracy oraz obsługi programów do projektowania CAD/CAM/CAE czy metodologii BIM. Dodatkowo, poszukiwani będą pracownicy cechujący się odpowiednim nastawieniem na rozwój, posiadający zdolności analityczne, znający kosztorysowanie oraz będący mobilni. Jeśli chodzi o umiejętności językowe równie ważny pozostanie aspekt znajomości języka angielskiego, a w dalszej kolejności znajomość tego języka w zakresie słownictwa technicznego. W coraz większym stopniu zyskiwać będą język francuski oraz język rosyjski.

Paweł Żywiec

Senior Executive Manager

HRK Real Estate & Construction & Energy

Czytaj więcej:

Co motywuje do pracy kierownika budowy

branża budowlana, Artykuły02.04.2019

Obowiązki i zdania kierownika budowy – dlaczego jest wyzwaniem dla pracodawców?

kierownik budowy - praca

branża budowlana, Artykuły17.01.2023

Kierownik budowy – wymagania, obowiązki i zarobki

Metody rekrutacji i selekcji pracowników

direct search, Artykuły22.05.2022

Metody rekrutacji i selekcji pracowników – jak wybrać najlepszego kandydata?

Kierowniczka budowy

branża budowlana, Artykuły12.06.2019

Kobieta na budowie – jak sobie radzi? Plusy i minusy zatrudnienia w budownictwie

Metoda STAR w rekrutacji, wywiad behawioralny, rozmowa

assessment center, Artykuły18.01.2022

Metoda STAR w rekrutacji – na czym polega?

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.