Artykuły, branża budowlana, construction, kierownik budowy, real estate, rec, rynek budowlany, rynek pracy, widełki płacowe, zarobki, 17.01.2023

Kierownik budowy – wymagania, obowiązki i zarobki

5 min.

kierownik budowy - praca

Dowiedz się jak zostać kierownikiem budowy, jakie są jego obowiązki i czy warto rozważyć rozwój w branży budownictwa. Poznaj aktualne widełki płacowe na stanowisko kierownika budowy wskazywane przez naszych konsultantów.

Polskie budownictwo przez ostanie dwie dekady mocno się rozwija i umożliwia budowanie kariery zawodowej w różnorodnych obszarach, m.in. budownictwa infrastrukturalnego, kubaturowego, przemysłowego czy hydrotechnicznego. Praca w budownictwie to również szansa na atrakcyjne zarobki oraz realizację ciekawych projektów w kraju i za granicą. Jak zostać kierownikiem budowy? Oto podstawowe wymagania.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • kto może zostać kierownikiem budowy;
 • jakie uprawnienia ma kierownik budowy;
 • jakie są obowiązki kierownika budowy;
 • czym się różni kierownik budowy od kierownika robót;
 • czy w branży budowlanej jest miejsce dla kierowniczek budowy;
 • czy warto zostać kierownikiem budowy.

Jak zostać kierownikiem budowy?

Aby zostać kierownikiem budowy, należy posiadać wykształcenie wyższe techniczne na kierunku budownictwo lub architektura. Przyszli absolwenci muszą także odbyć praktykę zawodową z wybranej specjalizacji w wybranej przez siebie instytucji. Konieczne jest także uzyskanie pozytywnego wyniku na egzaminie na uprawnienia budowlane w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa. Następnym krokiem w karierze jest wpis do Centralnego Rejestru Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane. Osoba, która otrzyma wyżej wymienione uprawnienia, może pełnić samodzielne funkcje techniczne na budowie.

Uprawnienia kierownika budowy

Kierownik budowy to osoba, która sprawuje pełny nadzór nad procesem budowy. W związku z tym musi posiadać stosowne uprawnienia budowlane w wybranej specjalności (konstrukcyjno-budowlanej, inżynieryjnej: mostowej, drogowej, kolejowej, hydrotechnicznej, wyburzeniowej) lub instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji urządzeń: telekomunikacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, elektrycznych i elektroenergetycznych. Kierownik budowy musi być członkiem okręgowej izby inżynierów budownictwa.

Ważne: kierownik budowy może w każdej chwili zrezygnować z pełnionej przez siebie funkcji. Informacja ta musi jednak zostać odnotowana w dzienniku budowy.

Obowiązki kierownika budowy

Kierownika budowy powołuje inwestor. Imię i nazwisko osoby pełniącej tę funkcję musi znaleźć się w dzienniku budowy. W dokumencie nie może zabraknąć także własnoręcznego podpisu kierownika.

Do najważniejszych obowiązków kierownika budowy należy m.in.:

 • sprawowanie nadzoru nad realizacją robót budowlanych;
 • prowadzenie dokumentacji budowy;
 • odbiór robót budowlanych;
 • współpraca z kierownikiem robót, generalnym wykonawcą, inwestorem oraz innymi uczestnikami procesu inwestycyjnego;
 • zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na placu budowy.

Ważne: wszystkie informacje o uprawnieniach i obowiązkach kierownika budowy znajdują się w ustawie Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r.

Odpowiedzialność na stanowisku kierownika budowy

Kierownik budowy ponosi pełną odpowiedzialność karną i cywilną za ewentualne błędy i usterki pojawiające się w podczas realizacji inwestycji. Odpowiedzialność ta dotyczy wszystkich aspektów budowy – technicznych, prawnych i organizacyjnych. Ze względu na to, że stanowisko kierownika budowy wiąże się z dużą odpowiedzialnością, osoba pełniąca tę funkcję musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, przy czym minimalna suma gwarancyjna powinna wynosić 50.000 euro.

Kiedy potrzebny jest kierownik budowy?

Zatrudnienie kierownika budowy jest konieczne w przypadku realizacji każdej inwestycji wymagającej uzyskania pozwolenia na budowę, a także przy budowie  m.in. wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, wolno stojących parterowych budynków gospodarczych (czyli m.in. altanek, garaży czy ogrodów zimowych do 35 m2).

Ważne! Kierownik budowy musi być obecny na każdym etapie budowy – od momentu rozpoczęcia prac budowlanych do chwili oddania obiektu do użytkowania.

Kierowniczki budowy – w branży nie tylko mężczyźni

Mimo że branża budowlana jest zdominowana przez mężczyzn, to coraz więcej kobiet decyduje się na podjęcie studiów inżynieryjnych. Wiele z nich po zdobyciu odpowiednich uprawnień aplikuje na stanowiska kierownicze. Kobiety w branży budowlanej obalają stereotypy dotyczące płci. Kierowniczki budowy pracują przy realizacji wielu inwestycji, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Przeczytaj: Branża budowlana: kobiety mają niższe oczekiwania finansowe

Kierownik budowy a kierownik robót

Kierownik budowy to niejedyna osoba pełniąca nadzór nad realizacją procesu inwestycyjnego. Na placu budowy obecny jest także m.in. kierownik robót. Jest to osoba pełniąca nadzór nad realizacją konkretnych zadań, związanych np. z wykonaniem instalacji elektrycznej czy realizacją prac wodno-kanalizacyjnych. W związku z tym, w porównaniu z kierownikiem budowy, na barkach kierownika robót spoczywa mniejsza odpowiedzialność – wyłącznie za prace wykonane w zakresie posiadanych uprawnień.

Ile zarabia kierownik budowy?

Wysokość wynagrodzenia Kierownika Budowy jest silnie związana z jego dotychczasowym doświadczeniem zawodowym oraz branżą, w której się specjalizuje. Przykładowo, praca w budownictwie infrastrukturalnym (drogi, mosty, tunele, kolej) będzie wiązała się z pracą delegacyjną, a co za tym idzie wynagrodzenie pracowników będzie wyższe niż na przykład w przypadku osób specjalizujących się w budownictwie mieszkaniowym. Nasi konsultanci wskazują, że aktualne widełki wynagrodzenia na rynku dla kierowników budowy wynoszą najczęściej 13 000 – 20 000 zł brutto.

Czy warto zostać kierownikiem budowy?

Kierownik budowy to praca wymagająca posiadania odpowiednich kompetencji miękkich i twardych. To zawód dla osób, które potrafią pracować pod presją czasu, są samodzielne, komunikatywne i asertywne. Branża budownictwa oferuje atrakcyjne stawki i różnorodne możliwości rozwoju.

Czytaj więcej:

Jak opisywać prace dorywcze w cv?

porady dla pracowników, Artykuły07.06.2022

Przebranżowienie i zmiana zawodu – jak się przekwalifikować?

Co motywuje do pracy kierownika budowy

branża budowlana, Artykuły02.04.2019

Obowiązki i zdania kierownika budowy – dlaczego jest wyzwaniem dla pracodawców?

Ciężko o kierownika w branży budowlanej, budownictwo

branża budowlana, Artykuły12.06.2018

Ciężko o kierownika w branży budowlanej

Kierowniczka budowy

branża budowlana, Artykuły12.06.2019

Kobieta na budowie – jak sobie radzi? Plusy i minusy zatrudnienia w budownictwie

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.