Monika, Artykuły, kariera, Rozwój, rozwój kariery, 08.09.2023

Czym są cele i aspiracje zawodowe? Definicja, przykłady

3 min.

Specjaliści rozmawiają o planowaniu kariery

„Gdzie widzisz siebie za 5 lat?” – to jedno z pytań rekrutacyjnych, które często wprawia kandydatów w zakłopotanie. Trudno bowiem na nie odpowiedzieć bez zdefiniowania celów zawodowych. Jak nakreślić wymarzoną ścieżkę kariery? Dlaczego warto stawiać przed sobą nowe wyzwania i dążyć do ich realizacji?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym są cele zawodowe;
 • jak pogodzić cele indywidualne z organizacyjnymi;
 • jakie mogą być przykładowe cele w pracy;
 • jak wpisać cele zawodowe do CV.

Cele zawodowe z definicji

Cele zawodowe to plany, zamiary i dążenia dotyczące kariery. Droga do ich osiągnięcia może być prosta lub nieco bardziej wyboista. Niektóre cele można zrealizować bez większego wysiłku, wykonując codzienne zadania, z kolei inne wymagają czasu, zaangażowania i zainwestowania pewnych środków finansowych.

Cele zawodowe są ukierunkowane na osiągnięcia w określonym obszarze. Przy ich wyznaczaniu warto pamiętać o metodzie SMART. Każdy cel powinien być:

 • konkretny (ang. specific);
 • mierzalny (ang. measurable);
 • osiągalny (ang. achievable);
 • istotny (ang. relevant);
 • określony w czasie (ang. time-bound).

Planując następne kroki w karierze zawodowej, warto więc jasno zdefiniować swój cel, unikając uogólnień. Należy pamiętać także o tym, żeby był łatwo mierzalny – dzięki temu będziesz w stanie określić, czy został osiągnięty w 100%. Ponadto cele zawodowe powinny być możliwe do zrealizowania w określonych warunkach, nie należy więc mylić ich z marzeniami. Nadmierna ambicja może zmniejszyć prawdopodobieństwo ich osiągnięcia. Cele zawodowe powinny nieść za sobą konkretną wartość – zarówno dla pracownika, jak i organizacji. Muszą być także określone w czasie. Dużym ułatwieniem w realizacji planów jest wyznaczenie określonego deadline’u, czyli nieprzekraczalnego terminu, w którym cele muszą zostać osiągnięte.

Dlaczego warto wyznaczać sobie cele zawodowe?

Cele zawodowe odgrywają kluczową rolę w planowaniu kariery, niezależnie od branży. Pomagają skoncentrować się na tym, co najważniejsze. To punkty odniesienia, które służą do monitorowania postępów.

Cele zawodowe pełnią także funkcję motywatorów. Wizja korzyści – nie tylko finansowych – wynikających z ich realizacji działa mobilizująco. Jednocześnie wyznaczenie sobie dalekiego celu może działać demotywująco. Dlatego w planowaniu ścieżki kariery warto uwzględnić także pomniejsze cele, łatwiejsze w realizacji, które będą konsekwentnie przybliżać do realizacji celu głównego.

Dlaczego każdy powinien wyznaczać sobie cele zawodowe? Osoby, które ich nie mają, zazwyczaj szybciej tracą zaangażowanie i motywację do pracy. To sprawia, że są bardziej narażone na wypalenie zawodowe. Stawianie sobie wymagań jest istotne w kontekście zapobiegania zjawiskom, które zaburzają efektywność i negatywnie wpływają na samoocenę oraz atmosferę w zespole.

Cele indywidualne a cele organizacyjne

Dla pracodawcy istotne jest nie tylko to, gdzie pracownik widzi siebie za 5 czy 10 lat, ale także, czy jego wizja zawodowej przyszłości jest spójna z celami biznesowymi organizacji. Dlatego, formułując cele w dokumentach aplikacyjnych, warto wziąć pod uwagę nie tylko własny rozwój, ale także misję i wartości firmy, do której się aplikuje.

Przykłady celów zawodowych

Cele zawodowe będą się różnić w zależności od branży i stanowiska. Mogą dotyczyć np.:

 • podnoszenia kompetencji w danym obszarze (np. psychologii dziecięcej, prawa karnego czy influencer marketingu);
 • awansu na konkretne stanowisko (np. product manager czy head of marketing);
 • poszerzenia portfela klientów;
 • przejęcia nadzoru nad krajowym oddziałem firmy;
 • zdobycia doświadczenia w pracy z klientami zagranicznymi.

Cele mogą jednak ewoluować. Wiele zależy od aktualnej sytuacji w branży, innowacji technologicznych oraz innych czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Dlatego, myśląc długofalowo, warto jednocześnie pamiętać o elastyczności w planowaniu rozwoju zawodowego i dostosowywaniu celów do aktualnych potrzeb i możliwości, a także sytuacji rynkowej.

Cele zawodowe w CV

Zdefiniowanie celów zawodowych to jeden z najważniejszych elementów w dokumentach aplikacyjnych. Krótki opis planów, ambicji i aspiracji stanie się Twoją wizytówką. Stworzenie podsumowania zawodowego może wpłynąć na wynik procesu rekrutacyjnego. To właśnie ten element może zdecydować o tym, czy Twoje CV zapadnie rekruterowi w pamięć. Zdefiniowanie celów zawodowych może wyróżnić Twoją aplikację na tle innych.

Gdzie zamieścić cele zawodowe w CV? Jeśli chcesz, żeby zostały zauważone przez rekrutera, muszą znaleźć się w miejscu, którego osoba selekcjonująca aplikacje na pewno nie przeoczy, czyli na samej górze dokumentu, pod danymi osobowymi.

Przykład podsumowania zawodowego w CV

Jestem doświadczonym specjalistą ds. obsługi klienta z udokumentowanymi sukcesami w budowaniu pozytywnych relacji z klientami (w 2022 r. uzyskałem/-am Tytuł Sprzedawca Roku). W trakcie 5-letniej pracy na stanowisku customer service specialist w międzynarodowej firmie z branży turystycznej zdobyłem/-am umiejętności w zakresie profesjonalnej komunikacji i efektywnego rozwiązywania problemów. Dążę do ciągłego doskonalenia i jestem gotowy/-a przyczynić się do podniesienia jakości obsługi klienta w zespole obsługującym klientów anglojęzycznych jako head of customer support.

Dlaczego warto zdefiniować cele zawodowe? Podsumowanie

Cele zawodowe nie tylko ułatwiają planowanie kariery zawodowej, ale także motywują do działania. Ich realizacja przynosi satysfakcję i pozytywnie wpływa na zaangażowanie. Cele zawodowe mogą też pomóc kandydatowi wyróżnić się w procesie rekrutacyjnym i zdobyć przewagę konkurencyjną. Cele zawodowe powinien postawić sobie każdy pracownik, niezależnie od branży czy zajmowanego stanowiska. Dzięki temu ma większą szansę na rozwój.

Czytaj więcej:

Praca zdalna: szansa czy zagrożenie?

doradztwo personalne, Artykuły15.06.2018

Czy planowanie kariery ma sens?

Rozwój zawodowy pracowników wpływa na efektywność firmy

hr, Artykuły05.11.2021

Czym jest rozwój zawodowy i jak wpływa na karierę pracownika?

plan na karierę

kariera, Artykuły19.04.2022

Poradnik: Kariera z planem w dłoni

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.