Artykuły, branża finansowa, finance, finanse, rynek pracy, wynagrodzenie, zarobki, 27.07.2022

Czym zajmuje się analityk biznesowy? Specyfika pracy i zarobki

3 min.

analityk biznesowy - specyfika pracy i zarobki

Kim jest analityk biznesowy, czym się zajmuje, jakie są kluczowe kompetencje na tym stanowisku, czy warto rozważyć pracę w tym zawodzie?

Produkcja danych na niespotykaną dotąd skalę to efekt transformacji cyfrowej firm, państw i organizacji. Znaczenie danych we współczesnym świecie jest nie do przecenienia. Istotne jest jednak nie tylko ich pozyskiwanie, ale także przetwarzanie. To zadanie dla analityków biznesowych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby pracować na tym stanowisku? Na czym polegają obowiązki osoby zatrudnionej jako business analyst? Sprawdź!

Kim jest analityk biznesowy?

Analityk biznesowy to osoba, która specjalizuje się w określaniu potrzeb biznesowych klientów i proponowaniu sposobów rozwiązywania problemów biznesowych danej organizacji. Analizuje informacje, których źródłem są procesy, dokumenty oraz partnerzy biznesowi i klienci firmy. Analityk biznesu pracuje na dużych zbiorach danych. Jego rola w firmie bywa jednak zróżnicowana. Na powierzone mu zadania wpływa bowiem branża klienta. Jego praca ma wpływ na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, ponieważ może dotyczyć wielu obszarów m.in. logistyki, sprzedaży czy produkcji.

Analitycy biznesowi znajdują zatrudnienie w firmach, instytucjach i organizacjach działających w różnych branżach m.in. finansowej, informatycznej, handlowej, nieruchomościowej czy produkcyjnej. Osoby, które zajmują się wyłącznie rozwojem oprogramowania komputerowego, są nazywane analitykami biznesowymi IT.

Czym zajmuje się analityk biznesu? Specyfika pracy

Do najważniejszych zadań osoby zatrudnionej na stanowisku analityka biznesowego należy:

 • identyfikacja potrzeb biznesowych klientów;
 • poszukiwanie rozwiązań problemów biznesowych;
 • analiza danych oraz ich graficzne przedstawienie;
 • wykonywanie operacji na bazach danych;
 • tworzenie modeli biznesowych;
 • przygotowywanie scenariuszy testowych i raportów;
 • wprowadzanie rozwiązań, które pozwolą na automatyzację danych;
 • współpraca z klientem i zespołami projektowymi.

Należy jednak pamiętać, że zakres obowiązków osoby na tym stanowisku będzie uzależniony od branży oraz specyfiki danego projektu.

Kluczowe kompetencje na stanowisku analityka biznesowego

Od osób zatrudnionych na stanowisku business analyst oczekuje się zazwyczaj wyższego wykształcenia na kierunku związanym z analizą danych lub pokrewnym. Najczęściej zatrudnienie znajdują kandydaci po matematyce, statystyce lub informatyce. Business analyst musi pochwalić się doskonałą znajomością narzędzi analitycznych umożliwiających pracę na dużych zbiorach danych. Niezbędna jest zaawansowana znajomość pakietu MS Office (zwłaszcza programu MS Excel), oraz języka SQL. Dodatkowym atutem jest znajomość innych języków programowania np. Phytona.

Analityk biznesowy, oprócz określonych kompetencji twardych, powinien posiadać także zestaw kompetencji miękkich, wśród których najczęściej można znaleźć:

 • umiejętność analitycznego myślenia;
 • doskonałą organizację pracy;
 • elastyczność;
 • umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji;
 • umiejętność pracy w zespole.

Jednym z wymogów może być także doświadczenie na podobnym stanowisku. Dodatkowym atutem jest znajomość branży klienta.

Ile zarabia business analyst?

Zarobki osoby zatrudnionej na stanowisku business analyst są uzależnione m.in. od rodzaju stanowiska, modelu rozliczenia czy wielkości firmy. Zarobki analityka biznesowego są kilkukrotnie wyższe niż średnia krajowa. Osoby poszukujące zatrudnienia na tym stanowisku mogą liczyć na szeroki pakiet benefitów pozapłacowych, możliwość wyboru modelu rozliczeniowego, a także trybu pracy (stacjonarna, zdalna lub hybrydowa).

Czy warto pracować jako analityk biznesowy? Podsumowanie

Analityk biznesowy to zawód, który należy do grupy zawodów nadwyżkowych (lub deficytowych). To dobra wiadomość dla osób, które planują rozpocząć karierę w tym zawodzie. Analityk biznesowy to zawód, który oferuje wiele możliwości rozwoju. Osoby zatrudnione na tym stanowisku mogą liczyć na dynamiczny rozwój kariery, a także zarobki adekwatne do doświadczenia oraz umiejętności. Analitycy biznesowi mogą liczyć na zatrudnienie na takich stanowiskach jak:

 • analityk danych;
 • data analyst;
 • młodszy analityk systemowy;
 • młodszy analityk biznesowy;
 • business analyst;
 • IT business analyst;
 • główny analityk.

Czytaj więcej:

Zmiany na rynku pracy w instytucjach finansowych

finance, finanse, rynek finansowy, rynek pracy, Artykuły18.10.2021

Zmiany na rynku pracy w instytucjach finansowych

Te zawody zrewolucjonizują rynek, zawody, rynek

branża it, Artykuły30.05.2018

Te zawody zrewolucjonizują rynek

Jak opisywać prace dorywcze w cv?

porady dla pracowników, porady hr, przebranżowienie, rozwój kariery, rozwój osobisty, rozwój zawodowy, rynek pracy, zmiana stanowiska, Artykuły07.06.2022

Przebranżowienie i zmiana zawodu – jak się przekwalifikować?

Rozwój zawodowy pracowników wpływa na efektywność firmy

hr, kariera, porady hr, rozwój kariery, rozwój osobisty, rozwój zawodowy, Artykuły05.11.2021

Czym jest rozwój zawodowy i jak wpływa na karierę pracownika?

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika

hr, hr consulting, kariera, kompetencje, kompetencje miękkie, ocena pracownicza, porady hr, rozwój osobisty, rozwój pracowników, rozwój zawodowy, rynek pracy, zarządzanie talentami, Artykuły18.11.2021

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.