Artykuły, hr, hr business partner, human resources, kariera, porady hr, rozwój kariery, rynek pracy, specjalista hr, 22.05.2023

HR Business Partner – nowoczesna rola w zarządzaniu zasobami ludzkimi

6 min.

HR Business Partner

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się czym zajmuje się HR Business Partner, jakie ma perspektywy rozwoju oraz jakie są aktualnie widełki na tym stanowisku.

Firma to przede wszystkim ludzie. Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z roli kapitału ludzkiego w organizacji. Dbanie o pozytywne doświadczenie pracowników oraz ich rozwój to zadanie dla specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi. Czym się zajmuje HR Business Partner? Zobacz opis stanowiska i sprawdź, jakie masz możliwości rozwoju kariery zawodowej w branży Human Resources.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co robi HR Business Partner na co dzień;
 • jakich kwalifikacji wymaga się od osoby zatrudnionej na stanowisku HRBP
 • ile zarabia HR Business Partner;
 • jakie perspektywy rozwoju zawodowego stoją przed HRBP.

Kim jest HR Business Partner i czym się zajmuje?

Human Resources Business Partner (HRBP) to osoba, która specjalizuje się w zarządzaniu zasobami ludzkimi. W ogłoszeniach o pracę można spotkać również spolszczoną nazwę stanowiska, czyli partner biznesowy ds. zasobów ludzkich.

Obowiązki pracownika zatrudnionego na tym stanowisku mogą się różnić w zależności od aktualnych potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Do najczęstszych zaliczamy:

 • rekrutację i selekcję pracowników (w tym także Executive Search, czyli poszukiwanie kandydatów na stanowiska kierownicze);
 • ocenę i rozwój pracowników;
 • budowanie wizerunku firmy (Employer Branding).

Jak stać się HR Business Partnerem? Wymagane kwalifikacje i doświadczenie

Jednym z podstawowych wymagań na stanowisko HR Business Partner jest wykształcenie wyższe, najlepiej kierunkowe (np. w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, psychologii czy socjologii). Kariera w branży HR nie jest jednak zamknięta przed absolwentami innych kierunków. Na stanowiskach HR Business Partner często można spotkać np. osoby po studiach lingwistycznych.

Dla rekruterów od wykształcenia ważniejsze jest doświadczenie. Osoba kandydująca na stanowisko HR Business Partner powinna wykazać się stażem pracy na tym samym lub pokrewnym stanowisku.

Od specjalistów zatrudnionych na stanowisku HR Business Partner oczekuje się także znajomości języka angielskiego w stopniu umożliwiającym płynną komunikację. To szczególnie istotne w międzynarodowych korporacjach, w których dominującą rolę komunikacyjną odgrywa język angielski. Znajomość każdego dodatkowego języka obcego może być kolejnym atutem.

Ponadto HR Business Partner musi wykazać się znajomością aktualnych przepisów prawa pracy oraz umiejętnością ich interpretacji. Osoby zatrudnione na tym stanowisku muszą posiadać wiedzę na temat najnowszych standardów HR dotyczących zatrudnienia i zarządzania kwalifikacjami pracowników. Osoba starająca się o pracę jako HR Business Partner powinna doskonale znać procesy HR i mieć świadomość tego, jak istotną rolę odgrywają w budowaniu kultury organizacji.

Zarządzanie zasobami ludzkimi to praca dla osób, które lubią kontakt z innymi. Dlatego do podstawowych kompetencji miękkich przyszłego HR Business Partnera należą: otwartość, elastyczność i komunikatywność. Jeżeli potrafisz budować pozytywne relacje z innymi ludźmi i w pracy wykazujesz się postawą proaktywną, masz szansę na rozwój kariery zawodowej w obszarze HR.

Praca na stanowisku HR Business Partner wymaga dużej odpowiedzialności i empatii. To praca dla osób, które lubią zdobywać nową wiedzę, chcą się szkolić i rozwijać swoje kompetencje – zarówno twarde, jak i miękkie.

Przeczytaj też: HR-owiec idealny – jakie powinien mieć cechy i umiejętności?

Opis stanowiska HRBP – podstawowe wymagania

Czym na co dzień zajmuje się HR Business Partner? Do podstawowych obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy:

 • analiza rynku pracy, z uwzględnieniem poszczególnych sektorów;
 • planowanie kampanii rekrutacyjnych;
 • tworzenie kultury organizacyjnej;
 • identyfikacja i selekcja kandydatów;
 • ocena pracowników;
 • tworzenie ścieżek kariery dla wszystkich osób zatrudnionych w organizacji;
 • budowanie pozytywnego wizerunku firmy (realizowanie działań Employer Brandingowych);
 • proponowanie rozwiązań usprawniających procesy zarządzania zasobami ludzkimi;
 • ścisła współpraca z kadrą zarządzającą oraz innymi działami firmy;
 • doradztwo z zakresu prawa pracy.

Przedstawiliśmy przykładowy opis stanowiska HR Business Partner. Zakres obowiązków może się różnić w zależności od branży, w jakiej działa firma, jej wielkości, struktury oraz innych czynników.

HR Business Partner a rozwój kariery – jakie perspektywy zawodowe oferuje to stanowisko?

Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Kandydaci mają coraz wyższe wymagania dotyczące nie tylko wysokości wynagrodzenia, ale także możliwości rozwoju i benefitów pozapłacowych. Firmy, które chcą pozostać konkurencyjne i walczyć o wysoko wykwalifikowanych specjalistów, muszą dopasować się do aktualnych trendów. Osobą, która dba o candidate experience na etapie rekrutacji, a następnie o rozwój pracownika w strukturach organizacji, jest właśnie HR Business Partner.

Osoby decydujące się na rozpoczęcie pracy jako HRBP mogą liczyć na szybki rozwój kariery zawodowej – zwłaszcza w firmach o rozbudowanej strukturze.

Osoby zatrudnione jako HR Business Partner mogą awansować na stanowisko seniorskie. Kolejnym krokiem w rozwoju kariery zawodowej może być także praca na stanowisku HR Team Leader, HR Manager lub Chief People Officer/HR Dyrektor.

Zarobki na stanowisku HR Business Partner

Ile zarabia osoba zatrudniona na stanowisku HR Business Partner? Wysokość wynagrodzenia specjalisty ds. zarządzania zasobami ludzkimi jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim – doświadczenia. Specjaliści z co najmniej kilkuletnim stażem pracy w branży HR, mogą liczyć na wyższe zarobki niż osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w zawodzie. Osoby pracujące na stanowisku HR Business Partner mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie oraz szeroki pakiet benefitów pozapłacowych. Aktualne widełki na to stanowisko wynoszą 12 000 – 18 0000 zł brutto.

Gdzie szukać pracy jako HR Business Partner?

Szukasz wyzwań zawodowych w obszarze HR? Znajdź pracę u jednego z naszych partnerów lub rozpocznij karierę jako HR Business Partner w HRK. Zostaw CV w naszej bazie i otrzymuj spersonalizowane oferty pracy.

Czytaj więcej:

HR-owiec idealny, hr,

hr, Artykuły28.08.2017

HR-owiec idealny – jakie powinien mieć cechy i umiejętności?

Wyzwania HR-owe w 2023 roku

hr, Podcasty i webinary13.12.2022

Rynek pracy okiem prawnika: Jakie wyzwania HR-owe czekają firmy w 2023 roku?

doradztwo personalne, biznes, rozmowa

biznes, Artykuły17.03.2023

Doradztwo personalne – specyfikacja i zakres usługi

Jak opisywać prace dorywcze w cv?

porady dla pracowników, Artykuły07.06.2022

Przebranżowienie i zmiana zawodu – jak się przekwalifikować?

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.