Monika, Artykuły, branża it, przebranżowienie, rekrutacja it, Rozwój, rozwój zawodowy, zmiana pracy, zmiana stanowiska, 15.11.2023

Jak rozpocząć karierę w IT od zera?

4 min.

Szkolenie IT

Sektor IT wciąż kusi wysokimi zarobkami i licznymi benefitami. Jak rozpocząć karierę w jednej z najlepiej wynagradzanych branż w Polsce? Czy szansę na zdobycie pracy w IT mają wyłącznie świeżo upieczeni absolwenci kierunków informatycznych? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak zacząć karierę w branży informatycznej?
  • czy w IT jest miejsce dla osób, które nie chcą programować?
  • na co zwrócić uwagę, myśląc o przebranżowieniu się w wieku 30-40 lat?

Praca w IT od zera w 4 krokach

  1. Rozwijaj umiejętności

Aby zacząć pracę w branży IT, nie musisz być absolwentem studiów informatycznych. To dobra wiadomość dla osób, które planują się przebranżowić i mają odpowiednio wysoką motywację do samodzielnego zdobywania wiedzy. Dużą popularnością cieszą się kursy internetowe i bootcampy. Dużo informacji, nierzadko darmowych, można znaleźć na blogach tematycznych i forach internetowych.

Jedną z kluczowych umiejętności w branży IT jest znajomość angielskiego. Jeśli marzysz o pracy w zawodzie programisty czy testera, musisz znać ten język na tyle dobrze, żeby swobodnie się komunikować. Język angielski będzie Twoim podstawowym językiem pracy, nawet jeśli znajdziesz zatrudnienie w polskiej firmie. Przyda Ci się nie tylko do tego, żeby zrozumieć komendy w poszczególnych językach programowania, ale także po to, żeby zdobywać wiedzę. Branża IT rozwija się bardzo dynamicznie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowinkami i trendami, musisz sięgać do anglojęzycznych źródeł.

  1. Zdobądź doświadczenie

W branży IT liczy się to, co rzeczywiście umiesz. Zanim zdobędziesz pierwszą pracę, musisz mieć już pewne doświadczenie – sam kurs nie wystarczy. Jak więc udowodnić rekruterom, że posiadasz wymagane umiejętności? Skorzystaj z bezpłatnych staży lub praktyk i jednocześnie realizuj własne projekty „po godzinach”. W ten sposób pokażesz swoje zaangażowanie.

  1. Stwórz portfolio

Chcesz wyróżnić się na tle innych kandydatów i skutecznie konkurować z osobami, które pracują w branży od wielu lat? Stwórz profesjonalne portfolio, w którym pokażesz dotychczas zrealizowane projekty. Dzięki temu pokażesz potencjalnemu pracodawcy, w jakim stopniu znasz dane zagadnienie i jak rozwiązujesz problemy. Takie portfolio może mieć formę prezentacji lub własnej strony internetowej. Warto zamieścić w nim także rekomendacje od poprzednich klientów czy współpracowników.

  1. Zbuduj sieć kontaktów

Ucz się od najlepszych! Dowiedz się, kto jest uważany za guru w branży. Bądź aktywny w mediach społecznościowych, bierz udział w konferencjach i spotkaniach. Sieć kontaktów pozwala na wymianę wiedzy, doświadczeń i pomysłów z innymi specjalistami. W ten sposób szybciej dowiesz się o nowych technologiach, trendach czy najlepszych praktykach od osób, które są w branży od wielu lat. Dobre kontakty w środowisku mogą zaowocować nowymi możliwościami współpracy przy interesujących Cię projektach.

Praca w branży IT nie tylko dla programistów!

Choć jeszcze niedawno panowało przekonanie, że pracę w IT mogą znaleźć tylko programiści, to dziś coraz więcej osób ma świadomość, że branża informatyczna jest bardzo zróżnicowana. W firmach oferujących usługi IT jest miejsce dla pracowników o różnym wykształceniu, umiejętnościach i zainteresowaniach. Mowa m.in. o:

  • specjalistach ds. UX, czyli User Exeprience, którzy dbają o użyteczność i przyjazność interfejsu stron internetowych oraz aplikacji mobilnych,
  • specjalistach ds. wsparcia technicznego, którzy dokonują analizy technicznej incydentów zgłaszanych przez klientów zewnętrznych i wewnętrznych,
  • product managerach, czyli osobach, które są odpowiedzialne za rozwijanie strategii i zarządzanie cyklem życia produktu.

Czy kariera w IT po 30. lub 40. jest możliwa?

W branży IT wiek nie jest ograniczeniem dla rozwoju zawodowego. Wiele osób, które dopiero po trzydziestym, a nawet czterdziestym roku życia podjęły decyzję o przebranżowieniu, może pochwalić się sukcesami. Najważniejszymi czynnikami dla rekruterów są umiejętności – zarówno twarde, jak i miękkie. Firmy coraz bardziej doceniają pracowników, którzy mają różnorodne doświadczenie życiowe i zawodowe. Dużym atutem może być znajomość konkretnej branży. To aspekt, na który szczególnie warto położyć nacisk w trakcie przygotowywania dokumentów aplikacyjnych. Osoba, która wcześniej pracowała jako specjalista ds. logistyki, świetnie odnajdzie się w firmie, która tworzy oprogramowania dla branży transportowej.

Największym wyzwaniem dla osób, które decydują się na karierę w IT po 30. lub 40., może być wygospodarowanie odpowiedniej ilości czasu na naukę i praktykę „po godzinach”. Nie wszyscy bowiem mogą sobie pozwolić na to, żeby porzucić dotychczasową pracę i w pełni skupić się na nauce nowego zawodu. Warto dobrze przemyśleć ten aspekt przed podjęciem decyzji o przebranżowieniu.

Czy warto szukać pracy w IT?

Pandemia pokazała, że jedną z największych zalet pracy w IT (oprócz wysokich zarobków) jest stabilność zatrudnienia. Mimo że słychać głosy, że „złota era” dla programistów powoli dobiega końca, to w branży wciąż jest miejsce dla osób, które chcą realizować ciekawe projekty dla firm z Polski i zagranicy. W związku z dynamicznym rozwojem technologii w najbliższych latach pracy dla programistów z pewnością nie zabraknie. Należy jednak liczyć się z dużo większą konkurencją niż jeszcze 10 czy nawet 5 lat temu.

Gdzie szukać pracy w IT?

Zadbaj o swój profil biznesowy w internecie, np. na LinkedIn. Możesz zostać „złowiony” przez headhuntera i otrzymać spersonalizowaną ofertę zatrudnienia.

Aplikuj na ogłoszenia zamieszczane przez firmy specjalizujące się w doradztwie zawodowym. Zostaw CV, nawet jeśli nie znajdziesz interesującej Cię oferty. Dzięki temu trafisz do bazy kandydatów i być może otrzymasz ciekawą ofertę w kolejnych procesach rekrutacyjnych.

Jak widzisz, praca w IT od zera jest możliwa, nawet dla osób, które nie mają wykształcenia kierunkowego. Nie potrzebujesz dyplomów i certyfikatów – pod warunkiem że potrafisz udowodnić, że posiadasz wiedzę i umiejętności wymagane nad danym stanowisku. Kluczem do sukcesu jest rozwijanie umiejętności twardych i miękkich, zbudowanie portfolio i nawiązanie kontaktów z osobami z branży.

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.